Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.11.2018 19:00

Minulost a současnost rozhlasových her v Evropě

Panel Minulost a současnost rozhlasových her v Evropě, který následuje scénické čtení ILLEGAL HELPERS.Oslava výročí sametové revoluce 17. listopadu 1989. Sametová revoluce znamenala konec komunismu v Československu poté, co protestující studenti obsadili pražské ulice a donutili komunistickou vládu, aby se vzdala moci. Ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku.

16. listopad 2018

Panel: Minulost a současnost rozhlasových her v Evropě
19:00 hodin
3. patro, BBLA Room 

Následuje scénické čtení: Illegal Helpers
20:30 hodin
3. patro, BBLA Room

RSVP

Podcast Play for Voices je součástí akce Freedom and Movement, události koprodukované společně s Českým centrem v New Yorku u příležitosti 29. výročí Sametové revoluce.

Večer bude zahájen v 19:00 panelovou diskuzí pojmenovanou Minulost a současnost rozhlasových her v Evropě, moderovanou Jen Zoble, která se bude věnovat tomu, jakou roli hrají rozhlasové hry v dokumentaci a následné analýze přelomových politických událostí, zaměří se na to, jak oživit historii skrze zvuk. Diskuze se rovněž bude věnovat současné výzvě v oblasti rozhlasových her – a to jak oslovit nové diváky. 

Tereza Semotamová a Barbora Růžičková, autorka a překladatelka hry Zadejte cíl; Elena Mancini, překladatelka hry It´s Cold and It´s Getting So Dark; Jocelyn Kuritsky, herečka, která účinkuje jak ve hře I Regret Nothing, tak v It´s Cold and It´s Getting So Dark; Carol Monda, herečka účinkující ve hře Zadejte cíl a It´s Cold and It´s Getting So Dark a v neposlední řadě Matt Fidler, koproducent Play for Voices, který vytvořil zvuk k rozhlasové hře I Regret Nothing.

Po diskuzi bude od 20:30 následovat scénické čtení dramatu Illegal Helpers německé autorky Maxi Obexer v anglickém překladu Neila Blackaddera. 

Veskrze inovativní a příhodná rozhlasová hra zkoumá současnou uprchlickou krizi v Evropě a dívá se na ni očima běžných občanů. Hra čerpá z rozhovorů obyvatel Švýcarska a Rakouska pocházejících napříč všemi společenskými vrstvami – lékaři, soudci, sociální pracovníci, aktivistů, a studenti. Ti všichni se rozhodli pomoci uprchlíkům i za cenu porušení zákona. Příběhy pomocníků pravidelně přerušuje hlas tzv. zákonodárce, který nahlas čte zákony upravující pohyb a zacházení s uprchlíky. Hra se tímto věnuje otázce, zda je může naše společnost kriminalizovat humanitární akce.

Koproducentka Play for Voices, Katrin Redfern bude scénické čtení režírovat jako živé nahrávání, a které bude v listopadu letošního roku vydáno jako jeden z podcastů právě výše zmíněného Play for Voices.

Zvláštní poděkování patří Czech Literary Centre, a section of the Moravian Library za podporu Freedom and Movement festivalu.

Rezervace propadají 10 minut před začátkem představení.

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

16.11.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala