Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.5.2018 17:00

EVROPSKÁ NOC LITERATURY

Přijďte objevit evropskou kavárenskou kulturu prostřednictvím přednášek, hudebních kompozic, filmů a uměleckých výstav inspirovaných současnou evropskou literaturou. Akce proběhne ve spolupráci s Generálním konzulátem v New Yorku, EUNIC, Delegace EU při OSN, Mannes School of Music, The New School of Drama a Parsons School of Design.

RSVP 

TEASER

#EuropeanLiteratureNight  

#ELN2018

SPOJENÍ SVĚTŮ A KULTUR; EVROPSKÁ NOC LITERATURY PŘEDSTAVÍ PATNÁCT EVROPSKÝCH KNIH PROSTŘEDNICTVÍM VEŘEJNÝCH ČTENÍ, HUDBY, VÝTVARNÉHO UMĚNÍ, ARCHITEKTURY, FILMŮ A DISKUZE S VÝZNAMNÝM HOSTEM PETREM SÍSEM.

Akce bude probíhat v sobotu 12. května od 17 hodin na všech patrech České národní budovy na Manhattanu. 
Otevřeno veřejnosti a vstup zdarma. RSVP na odkazu výše. 

Evropská noc literatury se po úspěšné loňské premiéře vrací zpět do New Yorku. Tentokrát proběhne 12. května od 17 do 22 hodin ve spolupráci s The New School: Mannes School of Music, Parsons School of Design a The School of Drama. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost vychutnat si evropskou literaturu „všemi smysly“, tak, jako nikdy předtím. 

Diváci budou procházet Českou národní budovou z místnosti do místnosti a objevovat literární díla. Kromě toho však také uvidí, jaký dojem knihy zanechaly v umělcích, kteří se jimi nechali inspirovat – ať už ve výtvarném umění nebo hudbě. Knihy tak budou divákům prezentovány prostřednictvím mnoha vjemů a uměleckých forem. Umění a literatura jsou často považovány za dva oddělené světy. V průběhu Noci literatury se však tyto světy propojí a hosté je budou moci prozkoumat současně. 

Návštěvníci však nebudou jen v pasivní roli diváků a posluchačů. Budou se moci zapojit do konverzací se spisovateli, překladateli, umělci a dalšími zajímavými osobnostmi. Celá akce bude rozčleněna do bloků, během kterých se budou střídat veřejná čtení a následné diskuze. Autoři záměrně zvolili takové úryvky svých prací, které budou podněcovat k hovoru s účastníky a které zároveň podtrhnou témata podstatná pro jejich tvorbu. 

Hudební složku Noci literatury zajistí studenti skladby z Mannes School of Music, pod vedením Lowella Liebermanna, “jednoho z nejhranějších a nejčastěji nahrávaných žijících skladatelů v Americe.” Jeho žáci v průběhu večera představí veřejnosti zcela poprvé svých jedenáct krátkých kompozic. Návštěvníci tak budou svědky premiérových komorních vystoupení interpretů jedné z nejslavnějších hudebních škol na světě. Každá z kompozic byla přímo inspirována literárním dílem, které si její autor vybral. Kromě toho zazní také Liebermannova skladba Immer, inspirovaná dílem Six Songs on Poems of Nelly Sachs, Op. 14. Ta bude součástí speciálního závěrečného programu ve Velkém sále České národní budovy

Vzácným hostem ELN 2018 bude Petr Sís, mezinárodně uznávaný a oceňovaný americký autor, původem z České republiky, držitel Ceny Hanse Christiana Andersena – nejvyššího možného ocenění, které může spisovatel a ilustrátor dětských knih získat a osminásobný vítěz žebříčku knižních recenzí The New York Times za nejlepší ilustrovanou knihu roku. Sís bude hovořit o svém nově vznikajícím díle o Siru Nicholasi Wintonovi, na kterém pracuje. Několik měsíců před vypuknutím druhé světové války vypravil “britský Schindler” Kindertransporty a zachránil tak život 669 dětem. Diskuse se uskuteční v rámci závěrečného programu, po ní bude prostor pro dotazy.

Spolu s množstvím živých vystoupení a veřejných čtení bude součástí akce také velmi oblíbená evropská kavárenská kultura. Návštěvníci budou moci ochutnat vybrané pochoutky a nápoje typické pro země, které budou v rámci Noci literatury na akci zastoupeny. Kromě toho bude až do 23 hodin otevřena restaurace Bohemian Spirit, která sídlí přímo v České národní budově a ve které připravují pokrmy tradiční české kuchyně.

V průběhu celého večera budou mít návštěvníci možnost zakoupit knihy prezentované během Noci literatury v anglickém překladu na knižním trhu ve Velkém sále budovy. Jednotlivé knihy představují rozmanité evropské země: Belgii (Flandry), Bulharsko, Českou republiku, Lotyšsko, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Slovensko a Španělsko.

Noc literatury je po filmovém festivalu Panorama Europe druhým největším projektem newyorské sekce European Union National Institutes for Culture (EUNIC). Na organizaci letošního ročníku se podílí dvacet partnerských organizací a více než stovka spisovatelů, překladatelů, editorů, vydavatelů, herců, skladatelů, hudebníků, výtvarníků, diplomatů a učitelů.

Rok 2018 je také Evropským rokem kulturního dědictví. Připojte se k nám a zažijte evropskou kulturu jinak – jakožto médium, které spojuje nápady a myšlenky, a slouží v našem rychle se měnícím globalizovaném světě jako podklad pro začátek rozhovorů i „přes oceán“.

HISTORIE 

Noc literatury slaví v mnoha evropských zemích již desáté výročí. Newyorská edice je první a zároveň jedinou v USA. První Noc literatury uspořádalo České centrum Praha a během ní proběhla veřejná čtení v restauracích, hospodách a kavárnách po celém městě. Literatura a nové evokativní myšlenky tak byly představeny v místech, která jsou pro šíření nápadů a veřejné diskuze nad nimi typická. České centrum New York se snaží podobný zážitek návštěvníkům zprostředkovat v jednotlivých patrech České národní budovy na Manhattanu. 

PROGRAM DNE

17:00 Kino: Filmy (Adelheid Františka Vláčila, Icarus XB 1 Jindřicha Poláka)

18:30 Galerie CCNY: Vernisáž výstavy mladých umělců z Parsons School of Design

19:00-21:00 Veřejná čtení probíhající současně na sedmi místech v České národní budově 

19:00-21:00 Velký sál: Knižní veletrh 

21:00 Velký sál: Speciální program

Debata s Petrem Sísem o jeho nově vznikající knize  

Lowell Liebermann: Immer  inspirováno dílem Six Songs on Poems of Nelly Sachs, Op. 14; v podání Clary Lisle (soprán) a Liry Chung (piáno)

Logan Vrankovic: Nocturne v podání  I-Yun Tsai (housle) a Wenting Yu (piáno) 

MÍSTO KONÁNÍ A VSTUPENKY

Noc literatury je otevřena pro veřejnost a zdarma. Volné vstupenky si zarezervujte zde RSVP .

Česká národní budova (Bohemian National Hall)
321 East 73
rd Street, New York, NY 10021 (mezi  1. a 2. Ave.)
Metro: Q na 72
nd Street, 6 na 68th Street nebo 77th Street 

Kontakt pro média
Marie Tomanová, tomanova@czechcenter.com ; 646-422-3395
Barbara Karpetová, karpetova@czechcenter.com

Event website
Video teaser 

Social Media: #EuropeanLiteratureNight  #ELN2018 

KNIHY A AUTOŘI

A Deafening Silence, Magda Carneci - Rumunsko

Before Lyricism, Eleni Vakalo - Řecko

Budapest Noir, Vilmos Kondor - Maďarsko

Dancing Bears, Witold Szablowski - Polsko

Having said goodnight, Pierre J. Mejlak - Malta

In The Shadow of Rooster Hill, Osvalds Zebris  - Lotyšsko

New York Notebook, José Hierro - Španělsko

The Physics of Sorrow, Georgi Gospodinov - Bulharsko

Prague Noir, editor Pavel Mandys – Česká republika (The Next Worst Day by Petra Soukupová; The Bridge Disappearances by Miloš Urban)

Selected Poems, Florbela Espanca - Portugalsko

Spaceman of Bohemia, Jaroslav Kalfař – Česká republika

The Girl with Nine Wigs, Sophie van der Stap - Nizozemsko

The Year of the Frog, Martin M. Šimečka - Slovensko

While the Gods Were Sleeping, Erwin Mortier – Belgie (Flandry)

SPECIÁLNÍ BOD PROGRAMU: Debata s Petrem Sísem o jeho nově vznikající knize  

Train to Freedom, Petr Sís – Česká republika

Začal jsem pracovat na knize o Siru Nicholasovi Wintonovi, jehož příběh je neuvěřitelný a také těžko ilustrovatelný. Věřím, že bude v atmosféře, která v dnešní společnosti panuje, více než inspirativní. Nicholas Winton byl mladý muž, který se rozhodl pomoci v situaci, kdy jeho pomoc nebyla očekávána ani vyžadována. Díky jeho velkému úsilí a tvrdé práci se podařilo za devět měsíců zachránit 669 dětí. Příběh je nepochybně velmi složitý. Proto vyvstávají otázky, jak ho vlastně odvyprávět a vykreslit? Jak ho co možná nejpravdivěji zachytit?  A jak ho lidem představit srozumitelně a jasně v době, která je přehlcena informacemi? Chtěl bych si na tyto otázky společně s publikem odpovědět ještě předtím, než kniha získá svou finální podobu.  

Petr Sís (* 1949) – výtvarník, spisovatel a režisér, narozený v Brně, žije a pracuje v New Yorku. Je autorem oceňovaných krátkých animovaných filmů, plakátů a nástěnných maleb, tapisérií a mozaik v newyorském metru. Napsal a ilustroval celou řadu knih pro děti i dospělé, včetně tří knih, které získaly ocenění  Caldecott Honor: Starry Messenger-Galileo Galilei, Tibet Through the Red Box a Wall-Growing Behind the Iron Curtain. V roce 2003 získal MacArthur Fellowship a v roce 2012 medaili Hanse Christiana Andersena za ilustraci. Jeho tvorba je známá po celém světě. 

HLAVNÍ ORGANIZÁTOŘI  

Sdružení evropských národních kulturních institutů/ European Union National Institutes for Culture (EUNIC) je součástí globální koalice národních kulturních institucí a kulturních diplomatických služeb Evropské unie, která působí ve více než 80 městech na všech kontinentech. Posláním EUNIC New York je propagovat a prezentovat to nejlepší z evropských tvůrčích a intelektuálních úspěchů newyorskému a americkému publiku. EUNIC vytváří umělecké a vzdělávací příležitosti, posiluje kulturní vztahy a efektivně spolupracuje s kulturními institucemi. http://new-york.eunic-online.eu 

České centrum New York formuje progresivní mezinárodní prostředí pro propagaci sociálního dialogu a uměleckého projevu. Pořádáme akce, které přispívají k multikulturní struktuře New Yorku a doplňují ji. Prohlubujeme pevné vazby s různorodým etnickým a kulturním „podhoubím“, které „vyživuje“ tuto kosmopolitní metropoli. Jako zástupci České republiky a členové Evropské unie napomáháme kulturním a vzdělávacím projektům, které podporují transatlantickou spolupráci. www.czechcenter.com 

Česká národní budova/ Bohemian National Hall (BNH) – historická budova na Upper East Side na Manhattanu byla vždy centrem české kultury v New Yorku. Od svého založení v roce 1896 slouží jako středobod české komunity a rovněž jako prostor pro vzájemný dialog mezi českou a americkou veřejností. BNH je sídlem Generálního konzulátu České republiky v New Yorku a Českého centra New York. www.bohemiannationalhall.com

Mannes Sounds Festival založila v roce 1999 Pavlína Dokovska, vedoucí katedry klavírní hry na Mannes School of Music a umělecká ředitelka celého festivalu. Festival každoročně představuje výjimečně talentované studenty Mannes School of Music při nejvýznamnějších newyorských událostech. www.newschool.edu/mannes/mannes-festival/  

Spolupořádající organizace:

EUNIC - European Union National Institutes for Culture New York Cluster

Delegation of the European Union to the United Nations 

General Delegation of the Government of Flanders to the USA

Elizabeth Kostova Foundation

 České centrum New York

Generální konzulát České republiky v New Yorku 

Greek Consulate General in New York/Onassis Foundation USA 

Balassi Institute – Hungarian Cultural Center New York

Arts Council Malta in New York 

Dutch Culture USA/Consulate General of the Netherlands

Polish Cultural Institute New York

Romanian Cultural Institute in New York 

Consulate General of Portugal in New York 

Teatro da Saudade

Consulate General of Slovakia in New York 

Instituto Cervantes New York

The New School:

Mannes School of Music

Parsons School of Design

The New School of Drama

Akce se koná ve spolupráci s Českým literárním centrem zřizovaným Moravskou zemskou knihovnou v Brně.
Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

12.5.2018 17:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala