Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.4.2014 - 13.4.2014

PANORAMA EUROPE 2014

6. ročník evropského filmového festivalu, který pořádá České centrum New York ve spolupráci se sedmnácti dalšími evropskými kulturními instituty v New Yorku v rámci EUNIC (European Union National Institutes for Culture). V roce 2014 Je hlavním partnerem festivalu Museum of the Moving Image.

Fotogalerie

Filmový festival Panorama Europe, známý prvních pět let své existence jako Disappearing act, pokračuje ve svém poslání a představí důležitou evropskou filmovou tvorbu, jejíž distribuce ve Spojených státech zůstává pro cizojazyčné filmy stále velkou výzvou. Panorama Europe dává newyorským divákům jedinečnou šanci vidět tyto uznávané filmy z festivalů na velkém plátně. Letošní ročník se bude konat v Muzeum of the Moving Image v Astorii a v Bohemian National Hall na Manhattanu, dle naplánovaného programu Davida Schwartze , hlavního kurátora v Muzeum of the Moving Image.

Festival bude zahájen strhujícím španělským thrillerem Lekce 7 , který se bude promítat v pátek 4. dubna v Muzeum of the Moving Image. Režisér Alberto Rodríguez se na promítání svého napínavého policejního thrilleru odehrávajícího se ve špinavých ulicích Sevilly v 80.letech dostaví osobně. Film získal 16 nominací na prestižní ceny Goya.

The full line-up for Panorama Europe:

 • Zahajovací večer:  Unit 7 (Grupo 7), Španělsko, 2012, režie: Alberto Rodríguez
 • Balancing Act (Gli Equilibristi), Itálie, 2012, režie: Ivano de Matteo -  americká premiéra
 • Blood Type, Estonsko, 2013, režie:  Leeni Linna
 • The Bucaresti Experiment, Rumunsko, 2013, promítáno s režisérovým debutovým krátkým předfilmem  Before the Fall, Rumunsko, 2011, režie: Tom Wilson
 • Cinematic Inclusions, Litva, ( sedm krátkých filmů autorů: Robertas Verba, Almantas Grikevičius, Henrika Sablevičius, Arūnas Matelis, Audrius Stonye, Algimantas Maceina)
 • Domestic Life (La Vie Domestique), Francie, 2013, režie Isabella Czajka -  americká premiéra
 • Dream Team 1935, Lotyšsko, 2012, režie Aigars Grauba
 • Fish n’ Chips, Kypr, 2011, režie: Elias Demetriou – newyorská premiéra
 • Honeymoon (Libanky), Česká republika/ Slovensko, 2013, režie: Jan Hřebejk -  newyorská premiéra
 • I Feel Like Disco (Ich fuhl mich Disco), Německo, 2012, režie: Axel Ranisch – newyorská premiéra
 • Just the Wind (Csak A Szél), Maďarsko, 2012, režie: Benedek Fliegauf – newyorská premiéra
 • Life Feels Good (Chce Sie Zyc), Polsko, 2013, režie: Maciej Pieprzyca
 • Miss Violence, Řecko, 2013, režie: Alexandros Avranas -  americká premiéra
 • My Dog Killer (Môj Pes Killer), Slovenská republika, 2013, režie: Mira Fornay – newyorská premiéra
 • Paradise: Lost (Paradies:  Liebe), Rakousko, 2012, režie: Ulrich Seidl
 • Rosie, Švýcarsko, 2013, režie: Marcel Gísler -  newyorská premiéra
 • Seduce Me (Zapelji Me), Slovinsko, 2013, režie: Marko Santic – americká premiéra
 • Sonja and the Bull (Sonja I Bik), Chorvatsko, 2012, režie: Vlatka Vorkapic – newyorská premiéra

Kompletní Panorama Evropa program s popisem jednotlivých filmů je uveden níže.

Na festivalu Panorama Europe spolupracují: Austrian Cultural Forum, Cultural Services of the French Embassy, Czech Center New York, Goethe-Institut, Greek Consulate and the Onassis Foundation (USA), Hungarian Cultural Center, and Polish Cultural Institute New York.  The festival is put on in partnership with:  Consulate General of Cyprus, Consulate General of Estonia, Consulate General of the Republic of Croatia and Croatian Audiovisual Centre, Consulate General of the Slovak Republic and Slovak Film Institute, Consulate General of Spain, Consulate General of Switzerland, Consulate of Latvia in New York, Embassy of the Republic of Lithuania, Embassy of the Republic of Slovenia and Slovenian Film Centre, Italian Cultural Institute, Romanian Film Initiative.

MÍSTA A VSTUPENKY

Pátek 4. dubna - neděle 6.dubna , pátek 11.dubna  - neděle 13. dubna:

Muzeum of the Moving Image, 36-01 35 Avenue , Astoria , New York . Subway : M , R, stanice Steinway ulici nebo N , Q na 36th Avenue . Cena vstupenek na Panorama Europe filmy je: 12USD ( zdarma pro Museum Members ). Předprodej  on-line na movingimage.us nebo telefonicky na čísle 718 777 6800 (během otevíracích hodin muzea ) . Zdarma pro držitele filmových a tiskových potvrzení.

Úterý 8.dubna - čtvrtek 10.dubna :

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street , mezi 1. a 2. Avenue. Subway : 6, 68th Street Hunter College nebo 77th St . Pro více informací navštivte newyork.czechcentres.cz. Vstupenky na festival Panorama Evropy v Bohemian National Hall jsou zdarma.

HARMONOGRAM a POPIS " PANORAMA EUROPE , " 4.-13.dubna, 2014

ZAHAJOVACÍ VEČER
Unit 7 (Grupo 7)
Osobně s Alberem Rodríguezem
Pátek 4. dubna 2014, 19:00. v MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí  Consulate General of Spain
Akční / Drama / Thriller, Španělsko, 2012, 95 min, Režie: Alberto Rodríguez , Scénář: Rafael Cobos , Hudba: Julio de la Rosa , Hrají: Antonio de la Torre, Mario Casas, Alfonso Sánchez, Inma Cuesta, Julián Villagrán, Carlos Olalla

Pro skutečně existující zásahovou jednotku č. 7 přestala existovat tenká hranice mezi zákonem a ilegálními vyšetřovacími postupy. Jejich modem operandi se staly násilí, spolupráce s podsvětím a lži. Nakonec každý prostředek byl dobrý k dosažení cíle. Před konáním světové výstavy EXPO v Seville v roce 1992 dostali za úkol „vyčistit“ část města od nežádoucích živlů. To, co státní instituce léta neřešily, se mělo vyřešit ve velmi krátkém čase. Tlak na policii byl ze strany politiků neúnosný, takže členové jednotky č. 7 postupně dostali volnou ruku i v případě značně brutálních metod vyšetřování. Když se situace všem zúčastněným vymkla z rukou, nebyla to ani politická reprezentace ani vedení policie, kdo se za ně postavil. Alberto Rodríguez prostřednictvím napínavého kriminálního příběhu zároveň ukazuje, jak je demokratický systém v některých směrech naprosto nefunkční a kdo ho vlastně řídí.

Domestic Life (La vie domestique)
Sobota, 5.dubna 2014, 14:00. V  MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí  Cultural Services of the French Embassy
Francie, režie: Isabelle Czajka . 2013, 93 min . Digitální projekce . Americká premiéra . Hrají: Emmanuelle Devos , Julie Ferrier.

Tato jemná , sofistikovaná satira  ukazuje střídavě sympatický a sarkastický pohled na skupinu žen, vedoucích život tichého zoufalství na předměstí Paříže. Ústřední postavou  je Juliette ( Emmanuelle Devos , Kings & Queen ) ,žena v domácnosti s neotesaným  manželem, který se usilovně snaží vyvážit banální domácí úkoly s profesními ambicemi . Zatímco se divákovi ostře představuje příběh drobných problémů buržoazní rodiny, ve vzduchu se pomalu objevuje skutečná  tragédie házení tento příběh. Na motivy románu, betselleru s názvem Arlington Park, La vie domestique nabízí šibalský ale výstižný popis moderního  mateřství.


Balancing Act (Gli equilibristi)
Sobota, 5.4.2014, 16:30, v  MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí  Italian Cultural Institute
Drama, Itálie / Francie, 2012, 111 min, Režie: Ivano De Matteo ,Scénář: Ivano De Matteo, Hrají: Valerio Mastandrea, Barbora Bobuľová, Maurizio Casagrande, Rolando Ravello, Rosabell Laurenti Sellers, Antonella Attili

Giuliovi je čtyřicet let a jeho život se zdá být poklidný: dům v pronájmu, stabilní místo, auto na splátky, dvě děti, manželka, kterou miluje, ale podvádí. Když odhalí jeho nevěru opustí ho a jeho pohádkový život najednou skončí. Co se ale stane páru, který si „troufne" v jejich věku a dnešní době rozvést? Film nás vtáhne do světa muže, který najednou zjistí, jak tenká je ve skutečnosti linie mezi blahobytem a chudobou.


Paradise: Love (Paradies: Liebe)
Sobota, 5.4.2014, 19:00, v  MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí Austrian Cultural Forum
Drama, Rakousko, 2012, 130 min, Režie: Ulrich Seidl, Scénář: Ulrich Seidl, Kamera: Edward Lachman, Hrají: Margarete Tiesel, Peter Kazungu, Inge Maux, Maria Hofstätter

Děj se odehrává na keňských plážích, důvěrně nazývaných  jako „sugar mamas“ (sladké maminky). Evropské ženy tu vyhledávají africké muže, kteří se prodávají za sex, aby si vydělali na živobytí. Do tohoto ráje dovolených vycestuje také 50 letá Rakušanka Teresa. Nekompromisní portrét současnosti vypráví o stárnoucích ženách a maldých mužích, o Evropě a Africe, o vykořisťování, které končí vykořisťováním jiných. Film Ulricha Seidla je prvním z jeho „rajské“ trilogie o třech ženách, třech dovolených a třech příbězích o touze a hledání štěstí.

Dream Team 1935
Neděle, 6.4.2014, 12:00, v  MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí Consulate of Latvia in New York

Lotyšsko, režie: Aigars Grauba. 2012, 120 min., digitální projekce, Hrají: Jānis Āmanis, Inga Alsiņa. Na základě skutečného příběhu o malém  lotyšském basketbalovém týmu. Toto vítězné sportovní drama dopodrobna líčí nelehkou dobu  mezi dvěma světovými válkami, kdy se evropské národy sjely na prvním evropském basketbalovém šampionátu. Nepravděpodobní hrdinové: tým  lotyšských smolařů, kteří uspějí proti všem a všemu, včetně vlastního byrokratického vměšování své země. Film nabízí velkolepé momenty a niterné vzrušení z tohoto sportu. Tento povznášející příběh  je velkým  úsilím  rychle se rozvíjejícího  lotyšského filmového průmyslu.


Rosie
Neděle, 6.4.2014, 14:30, v  MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí  Consulate General of Switzerland
Drama, Švýcarsko, 2013, 106 min, Režie: Marcel Gisler, Scénář: Marcel Gisler , Hrají: Fabian Krüger

Čtyřicetiletý spisovatel Lorenz prochází tvůrčí krizí a ani osvědčené sbírání inspirace v berlínských darkroomech nepomáhá.  Zabrat mu dává i neutěšený osobní život. Jednoho dne je ale konfrontovaný s nutnou péčí o svou matku, poťouchlou důchodkyní Rosie, kterou život ve společnosti vína a cigaret dovedl až k mrtvici. Po příjezdu na švýcarský venkov Lorenz ale místo schlíplé stařenky najde velice živelnou dámu v letech, která se ze všech sil snaží překonávat zákazy lékařů a s humorem sobě vlastním terorizuje okolí. I když není úplně zřejmé, kdo se stará o koho, matka se synem se postupně sbližují. Rosiin stav se zlepšuje a i Lorenz získává novou chuť do života, zvláště za pomoci svého mladého fanouška, který se shodou okolností objevil ve vsi. Ale stejně jako je těžké překonat závislost na alkoholu nebo depresi, je těžké žít život plný lží – a těch kolem sebe Rosie dokázala vytvořit opravdu hodně.


Life Feels Good (Chce sie żyć)
Neděle , 6.4.2014 , 17:00,  v MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí Polish Cultural Institute New York
Drama, Polsko, 2013, 107 min, Režie: Maciej Pieprzyca , Scénář: Maciej Pieprzyca, Hrají: Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Zawadzka, Gabriela Muskała

Mateuszovi je diagnostikována mozková obrna. Chybná prognóza v dětství zapříčiní jeho nelehkou životní cestu. Nikdy nebude schopen komunikace, je to zelenina, říká lékařka. Avšak Mateusz své okolí vnímá, a to velice specificky. Například ví, že pro boží zázraky, mezi něž patří minimálně hvězdy a ženská ňadra, stojí za to žít. Roli postiženého Mateusze přesvědčivě ztvárnil polský herec Dawid Ogrodnik a dětský představitel Kamil Tkacz. Film režiséra Macieje Pieprzycy byl inspirován skutečným příběhem. Snímek zvítězil v hlavní kategorii na montrealském festivalu, zároveň získal i ocenění ekumenické poroty a stal se nejoblíbenějším filmem diváků.

Seduce Me (Zapelji me)
Neděle, 6.4.2014, 17:30, v MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí  Embassy of the Republic of Slovenia and the Slovenian Film Centre
Slovinsko. Režie: Marko Šantić. 2013, 83 min. Digitální projekce, Americká premiéra, Hrají: Janko Mandić, Nina Rakovec.

19 letý Luka se po odchodu ze sirotčince připravuje začít žít na vlastní pěst a  začíná svůj nový život  návštěvou  u hrobu svého otce. Ale nově odhalená šokující zpráva mění všechno, co si myslel, že ví o své rodině. Luke nachází útěchu jen v začínající vztahu s Ajdou, kolegyní z masného závodu, kde pracují, ale brzy vidí, že jejich vztah je ohrožen  tajemstvím o své vlastní rodině. Tato úderné slovinské drama je odvážný, emočně nabitý portrét mladé lásky.

Blood Type
Úterý, 8.4.2014, 19:00, v BOHEMIAN NATIONAL HALL
Uvádí  Consulate General of Estonia
Estonsko. Režie: Leeni Linna. 2013. 67min.

Krevní skupina je silný dokument ukazující osobních boje, každodenní nebezpečí a strach, jimž jsou pronásledováni  estonští vojáci  bojující ve válce v Afghánistánu. Symbol krve-duchovní prvek, který  představuje původ  vazby "krevních bratří' -ztělesňuje jak náklady války tak vazby vojáků na své vrstevníky, rodiny a místní obyvatele.  Blood  type pronikavě zachycuje dva roky života těchto vojáků a zároveň zobrazuje neodčinitelné škody, které budou zanechány na zemi, srdcích a tělech mužů , kteří jednou odejsou z mezinárodních vojenských sil.

Cinematic Inclusions
Středa, 9.4.2014, 19:00, v BOHEMIAN NATIONAL HALL
Uvádí Embassy of the Republic of Lithuania
Litva. 142 min. Digitální projekce, newyorská premiéra,

Tento program krátkých filmů sdružuje sedm nejvýznamnějších litevských dokumentů od roku 1960 do roku 1990, od lyrických, vzdorovitých, nacionalistické prací, které propukly bez sovětské propagandy, k postsovětským v cinéma vérité portrétům litevského života. Tyto nepostradatelné filmy vytváří fascinující mozaiku  lidí a historie země. Program promítání: The Old Man and the Land. Režie: Robertas Verba. 1965, 20 min. The Dreams of the Centenarian. Režie: Robertas Verba. 1969, 20 min. Time Passes Through the City. Režie: Almantas Grikevičius. 1966, 20 min. A Trip Across the Misty Meadows. Režie: Henrikas Šablevičius. 1973, 10 min. Ten Minutes Before the Flight of Icarus. Režie: Arūnas Matelis. 1990, 10 min. Earth of the Blind. Režie: Audrius Stonys. 1992, 24 min. The Black Box. Režie: Algimantas Maceina. 1994, 38 min.

My Dog Killer (Môj pes Killer)
Čtvrtek, 10.4.2014, 19:00, v BOHEMIAN NATIONAL HALL
Uvádí Slovak Republic and Slovak Film Institute
Drama, Slovensko , 2013, 90 min, Režie: Mira Fornayová , Scénář: Mira Fornayová , Kamera: Tomáš Sysel , Hrají: Adam Mihál, Irena Bendová, Libor Filo, Marián Kuruc

Drama jednoho dne. Osmnáctiletý Marek žije v bezútěšném prostředí blízko slovensko-moravských hranic se svým otcem vinařem a rasistickými kamarády - hooligans. Markovým nejlepším přítelem je jeho pes, který je perfektně vycvičen proti všem vetřelcům. Markovým životem náhle otřese šokující tajemství, které zjistí o své dávno zmizelé matce. Dramatický příběh ze současnosti, který se vyznačuje syrovostí a velkou mírou autenticity, se dotýká aktuálních otázek naší společnosti, jako jsou: rasismus, nezaměstnanost a problémy disfunkční rodiny. Nedostatek citovosti a tolerance okolí poznamená hlavního nevyzrálého hrdinu, jehož jediným přítelem je jeho pes.


Honeymoon (Libanky)
Osobně s Janem Hřebejkem
Pátek, 11.4.2014,19:00, v MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí  Czech Center
Drama, Česko / Slovensko, 2013, 98 min, Režie: Jan Hřebejk , Scénář: Petr Jarchovský , Kamera: Martin Štrba, Hudba: Aleš Březina, Hrají: Aňa Geislerová, Stanislav Majer, Kristýna Nováková-Fuitová, Jiří Černý, Jiří Šesták, David Máj, Lenka Šilhánová, Michaela Flenerová

Líbánky se odehrávají v čase dvou dnů svatební oslavy. Nevěsta a ženich – Tereza (Anna Geislerová) a Radim (Stanislav Majer) tvoří půvabný pár, navzdory tomu, že oba již prošli manželskou zkušeností a odnesli si z ní své šrámy. Tereza zklamané srdce, Radim dospívajícího syna. Jsou však odhodláni zkusit to znovu, jsou přesvědčeni, že tentokrát to vyjde. A zdá se, že svatební oslavy, které probíhají v prosluněném dni v rodinném kruhu v sídle nevěstiných rodičů obklopeném romantickou krajinou, budou skutečně nejkrásnějším začátkem společného života. Ovšem... kdyby se na svatební hostině náhle neobjevil nezvaný host. Jan Benda si brzy získává náklonnost přítomných. Maminky i tetičky mu podstrojují, muži mu bodře nalévají. Kdo to však vůbec je? A odkud se vzal? Je to jen neškodný vetřelec, který se obvykle vmísí do davu s cílem zadarmo se najíst? Nebo se vynořil z minulosti někoho ze svatebčanů? A koho? S Janem Bendou u svatebního stolu dostává romantika trhliny. Toho chlápka je třeba dostat co nejrychleji pryč. Některá tajemství by prostě neměla být prozrazena!


Just the Wind (Csak a szél)
Osobně s Bence Fliegauf
Sobota, 12.4.2014, 14:00, v MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí  Hungarian Cultural Center
Drama, Maďarsko, 2012, 87 min, Režie: Benedek Fliegauf , Scénář: Benedek Fliegauf , Hrají: Katalin Toldi, Gyöngyi Lendvai, Lajos Sárkány, György Toldi, Gyula Horváth

Film Je to jen vítr zachycuje jeden den v životě romské rodiny kdesi na okraji malého městečka. Otec je za prací v Kanadě. Matka má dvě zaměstnání a stará se o svého nemocného otce. Dcera chodí do školy a syn se toulá po okolí. Všechny spaluje napětí, způsobené množícími se útoky. Nad městem padá tma a nocí se nesou podivné zvuky. Je to jen vítr?


Fish n' Chips
Sobota, 12.4.2014, 17:00, v MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí Consulate General of Cyprus
Kypr, Režie: Elias Demetriou. 2011, 102 min. Digitální projekce, newyorská premiéra.Hrají: Marios Ioannou, Marlene Kaminsky.

Londýnští exulanti Karin a Andy se přestěhují do své rodné země, na Kypr, aby se mohli znovu vrátit ke kořenům a otevřít si fish n chips bistro – je však jejich podnik od začátku odsouzený k zániku? Kypersko-řecko-britský režisér Elias Demetriou zkoumá složitou povahu  mnohonárdonostní etnické identity v tomto hořkosladkém dramatu  zkušenosti přistěhovalců, kteří bolestivě uvažují: Můžeš opravdu jít domů?

Miss Violence
Osobně s Alexandrosem Avranasem
Sobota, 12.4.2014, 19:30, v  AT MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí Greek Consulate and the Onassis Foundation (USA)
Drama, Řecko, 2013, 98 min, Digitální projekce. Americká premiéra, Režie: Alexandros Avranas, Scénář: Alexandros Avranas, Hrají: Chloe Bolota, Themis

Nešťastné narozeniny: V den jejich narozenin se 11letá Angeliki zasebevraždí skokem z balkónu jejich rodinného bytu ve čtvrtém patře. Následné vyšetřování její zdánlivě nevysvětlitelné sebevraždy postupně odhaluje nevýslovné hrůzy číhající pod děsivě klidným povrchem její rodiny. Avranas získal Stříbrného lva za nejlepší režii a herce Themis Panou získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon na filmovém festivalu v Benátkách.

The Bucuresti Experiment (Experimentul Bucuresti)
Neděle, 13.4.2014, 14:00, v  MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí Romanian Film Initiative
Rumunsko, Režie: Tom Wilson. 2013, 68 min. Digitální projekce, Hrají: Carmen Anton, Andrei Juvina.

Režisér Tom Wilson směle odhaluje skutečný příběh o revoluci v Rumunsku v roce 1989. Odkrývá znepokojivou alternativní historii tajného psychologického inženýrství - jediný problém je, kde končí skutečnost a začíná fikce? Režisér tak hraje s publikem okouzlující hru na kočku a myš. Filmu předchází režisérův debut, krátký film Before the Fall (2011).

I Feel Like Disco (Ich fuhl mich Disco)
Neděle, 13.4.2014, 16:30, v  MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí Goethe-Institut
Komedie / Drama, Německo, 2013, 98 min, Digitální projekce. Newyorská premiéra. Režie: Axel Ranisch , Scénář: Axel Ranisch , Hrají: Rosa von Praunheim.

Teenager Florian Herbst je nejšťastnější, když jeho otec není doma. Pak totiž mohou se svou matkou tančit po celém domě, nosit bláznivé kostýmy, a zapomínat na své starosti. Avšak náhlý zvrat událostí odvede maminku z domácnosti a otec a syn jsou ponecháni vyrovnání se se sebou a stejně také Florian  se musí vyrovnat se svou  rodící se sexualitou. Tato sebejistá hudební tragikomedie pro celou rodinu je stylový a hluboce dojemný film vynikajícího začínajícího filmaře Axele Ranische, který byl žákem Rosy Von Prauheim.

Sonja and the Bull (Sonja i bik)
Neděle, 13.4.2014, 19:30, v MUSEUM OF THE MOVING IMAGE
Uvádí Consulate General of the Republic of Croatia and the Croatian Audiovisual Centre
Chorvatsko, Režie: Vlatka Vorkapic. 2012, 103 min. Digitální projekce, Newyorská premiéra. Hrají: Judita Frankovic, Goran Bogdan.

Film je zasazen do světa býčích zápasů. Nádherně nekonvenční komedie o Sonje,  aktivistce lobující za práva zvířat a ukončení tohoto sportu.

 

Místo konání:

Museum of the Moving Image and Bohemian National Hall

Datum:

Od: 4.4.2014
Do: 13.4.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala