Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.10.2018 14:00 - 9.11.2018 0:00

Výstava: Antonín Dvořák - Violoncellový koncert h moll

Výstava představí významné dílo světoznámého českého skladatele Antonína Dvořáka.13. října – 9. listopadu 2018
Galerie ČCNY, Česká národní budova

Výstava představí významné dílo světoznámého českého skladatele Antonína Dvořáka, Koncert pro violoncello a orchestr h moll. Skladba má velmi úzkou vazbu na americké prostředí, neboť ji skladatel napsal během svého tříletého pobytu v New York, kde vyučoval na Národní konzervatoři hudby v Americe. Dílo je Dvořákovým jediným dokončeným sólovým koncertem pro violoncello a je prováděno nejvýznamnějšími violoncellisty po celém světě. Popud ke vzniku této kompozice dal skladateli violoncellový koncert amerického skladatele a violoncellisty Viktora Herberta, který spolu s Dvořákem učil na newyorské konzervatoři. Ačkoliv se skladatel netajil tím, že jeho vztah k violoncellu není příliš kladný, po vyslechnutí Herbertovy skladby v roce 1984 změnil Dvořák názor a pustil se do kompozice, jejíž dokončení mu trvalo pouhé tři měsíce.

Výstava představí originální a unikátní rukopisnou partituru Antonína Dvořáka, která je přivezena z České republiky, kde je uložena ve sbírkách Národního muzea v Praze. Vedle toho bude možné shlédnout další dokumenty týkající se vzniku koncertu a jeho provozování včetně názorné videoprezentace.


Ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a Archivem Carnegie Hall, Ministerstvem zahraničí a Ministerstvem kultury České republiky. 
 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 13.10.2018 14:00
Do: 9.11.2018 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala