Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.10.2019 19:00 - 12.1.2020

Výstava: Sametová revoluce 1989

V rámci účasti na oslavách 30. výročí sametové revoluce v České republice a na Slovensku uvede České centrum New York 30. října výstavu připravenou českým Národním muzeem.

 

Vernisáž: 30. října, 2019 v 19:00
Výstava probíhá od 30. října 2019 do 12. ledna 2020

RSVP

Výstava bude zaměřena na historický kontext revoluce a rovněž vysvětlí okolnosti, za nichž se Komunistická strana původně dostala k moci. Sada ilustrací od proslulé české umělecké dvojice Tomski a Polanski Vás provede historickým vývojem Československa. Podrobně vysvětlí také strasti, s nimiž se Československo potýkalo až do svého pokojného rozdělení v roce 1993.

Časová osa historických událostí poskytne návštěvníkům kýžený kontext událostí, které vedly k demonstracím, a to s ohledem na vývoj v sousedních zemích. Výstava bude doplněna o původní rozhlasové a televizní záznamy a podá návštěvníkům vhled do revolučního hnutí a vysvětlí také význam osobností, jakými byli například Václav Havel, Alexander Dubček, či dokonce Šimon Pánek.

Tento celkový vhled do myšlení a každodenních životů obyvatel Československa, jakožto také do myšlení a životů politických reprezentantů, ať už těch, kteří získali moc skrze Komunistickou stranu, či těch, kteří se k ní dostali díky revoluci, je jedinečným zážitkem, který si nesmíte nechat ujít.

Vernisáž uvede ředitel Českého centra v New Yorku, Miroslav Konvalina s Její Excelencí, paní Marií Chatardovou, velvyslankyní, stálou představitelkou ČR při OSN v New Yorku. Hlavními řečníky na vernisáži budou Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a Náměstek pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost, historik Michal Stehlík

Ilustrace k výstavě vytvořilo umělecké duo Tomski&Polanski. Tomski&Polanski získávají v posledních letech v České republice věhlas, jejich práce se objevuje mimo jiné na knižních obalech (včetně českého překladu nové knihy Toma Hanske), ponožkách, talířích, obalech známích cukrovinek a samozřejmě na plakátech. Oba mají svůj jedinečný styl.

 

Photo Credit: D. Kyndrová

Photo Credit: P. Štecha

 

  

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 30.10.2019 19:00
Do: 12.1.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala