Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.11.2016 - 22.11.2016

FAMOUS FIRSTS

České centrum New York představí filmové prvotiny dnes již legendárních absolventů jedné z nejprestižnějších filmových škol na světě, pražské FAMU.

 

 

U příležitosti oslav 70. výročí založení FAMU se budou po celý listopad v ČCNY promítat celovečerní hrané debuty celosvětově uznávaných režisérů, absolventů FAMU. Prožijte s námi atmosféru filmových začátků nejvýraznějších hlasů světové kinematografie.

Vstup zdarma

 

 

 

1. 11. od 19h VZPOMÍNÁŠ NA DOLLY BELL? (1981, 109 min, Jugoslávie)
Režie: Emir Kusturica, FAMU ´78
Křehký příběh citového zrání šestnáctiletého Dina, který naplno prožívá první milostné vzplanutí na předměstí Sarajeva 60. let. Snímek přinesl jeho režisérovi Zlatého lva na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Kusturicův první hraný celovečerní film patří bezesporu k nejlepším snímkům jugoslávské kinematografie vůbec.

3. 11. od 19h KONKURS NA ŽIVOT (1977, 99 min, Polsko)
Režie: Agnieszka Holland, FAMU ´71
Spolurežiséři: Jerzy Domaradzki a Pawel Kedzierski
Film inspirovaný Československou novou vlnou se zabývá morálními problémy mládeže z pohledu dvou hlavních hrdinů Anny a Pavla, kteří se seznámí během kamerových zkoušek hereckého konkursu na připravovaný film. Snímek promyšleně kombinuje hrané pasáže s autentickými dokumentárními sekvencemi.

10. 11. od 19h  INTIMNÍ OSVĚTLENÍ (1965, 71 min, Československo)
Režie: Ivan Passer, FAMU ´58
Jeden z nejvýznamnějších snímků Československé nové vlny. Celovečerní debut scénáristy a režiséra Ivana Passera je zároveň jediným dlouhometrážním snímkem, který Passer v Československu natočil. Filmový příběh dvou přátel, hudebníků, kteří se po letech setkávají na malém městě a rekapitulují své životy, byl z politických důvodů na 20 let uzavřen do trezoru.

15. 11. od 19h KRISTOVE ROKY (1967, 95 min, Československo)
Režie: Juraj Jakubisko, FAMU ´66
Celovečerní debut Juraje Jakubiska, jedné z nejvýraznějších osobností slovenské kinematografie, je tragikomickou výpovědí o pocitech a životních vyhlídkách muže, jenž se nachází v příslovečné době života. Film získal cenu FIPRESCI a určil směr dalších Jakubiskových uměleckých počinů.

22. 11. od 19h ČERNÝ PETR (1963, 86 min, Československo)
Režie: Miloš Forman, ´55
První velký Formanův film se vyznačuje uvolněností a lehkostí. Hlavní hrdina Petr dohlíží v obchodě s potravinami na nepoctivé zákazníky, přitom by daleko raději trávil svůj čas na koupališti. Komičnost, absurdita a dokumentace každodenního života snímku okouzlila nejednoho diváka. Film vyhrál první cenu na festivalu v Locarnu, kde porazil i největší režijní osobnosti své doby, jakými byl iniciátor francouzské nové vlny Jean-Luc Godard s filmem Pohrdání či Ital Michelangelo Antonioni se snímkem Červená pustina.

 

Pozvánka ve formátu PDFMísto konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 1.11.2016
Do: 22.11.2016

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala