Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.2.2012 19:00

Zlatá šedesátá - Portrét Miloše Formana

Filmový klub - Filmy Miloše Formana, portrét režiséra při příležitosti jeho narozenin. Vstup zdarma.

ZLATÁ ŠEDESÁTÁ - DOKUMENTÁRNÍ PROJEKT O ČESKOSLOVENSKÉM FILMOVÉM ZÁZRAKU
O fenoménu, světově známém jako "československý filmový zázrak," tedy o nové vlně 60. let, bylo popsáno mnoho papíru a zájemci o podrobné informace stačí zadat dotaz do některého z webových prohlížečů a jistě si udělá sám pořádek v politicko-kulturně-společenských souvislostech.

Novinkou je ale dokumentární projekt publicisty Jana Lukeše a producenta Čestmíra Kopeckého "Zlatá šedesátá", který přichází na svět jako koprodukce Kopeckého První veřejnoprávní, České televize a Slovenského filmového ústavu.

Jádrem projektu je 26 hodinových dokumentárních profilů jedněch z nejdůležitějších postav zázraku 60. let, především režisérů, ale také kameramanů, výtvarníků, scenáristů a dramaturgů. Nejedná se o encyklopedický počin, tomu brání především to, že zde nejsou zahrnuti někteří, jejichž význam je klíčový, ale kteří již bohužel nejsou mezi námi. Elmar Klos, Ester Krumbachová, Evald Schorm... A také to, že vzpomínky často rozostřil čas a některé události a jevy prostě jen podlehly subjektivnímu vnímání.

Jako celek je projekt ojedinělým svědectvím stejně tak o prostých lidských zkušenostech, jako o osobních a uměleckých zápasech, o boji s dobovou mocí, o svědomí a někdy také kupodivu o umění být zadobře s každým režimem.
Projekt vznikl za spolupráce mnoha institucí, především Národního filmového archivu a Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Portrét Miloše Formana
režie Martin Šulík, 2009, 60 min., in Czech with English subtitles

Více informací o projektu

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

21.2.2012 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala