Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.5.2012 19:00

Hezké chvilky bez záruky

Filmový klub. Vstup zdarma. Dokumentární film Generace singles, režie Jana Počtová, 2011, 77 min.

Jsou svobodní, flexibilní, ekonomicky nezávislí... a nezadaní. Čeština pro ně nemá přiléhavý výraz, a tak se jim říká Singles – v angličtině svobodní, nezadaní, ale také jednotliví, sami. Říká se, že tito singles jedinci obvykle bydlí ve velkých městech a kariéra je pro ně důležitější, než zakládání rodiny, než pevný vztah. Zkreslený pohled většiny „zadané“ populace. Dnes již toto označení neplatí. Singles lidé už zdaleka nejsou jen ti, kteří si to dali jako svůj životní cíl. Tento „problém“ se začíná pomalu týkat většiny z nás…

Říká se, že lidé v současnosti touží stále více po svobodě, odmítají být uzavřeni do jasně definovaných rolí, sociálních pozic a očekávání. Svoboda je dnes vnímána jako vyšší hodnota než stabilita. Co všechno způsobuje, že se takto mladí lidé podivně rozhodnou? A je tomu opravdu tak? Není spíš problémem dneška, že lidé nemohou (ač by více než chtěli) někoho nalézt? Někoho, s kým stráví celý život, s kým založí rodinu, s kým si budou rozumět? A proč?

Nemusejí se ohlížet na partnery nebo děti, mohou se soustředit na kariéru a koníčky...“ Je tomu opravdu tak? Jsou dnes dlouhodobé vztahy přežitek, nebo těžce dosažitelným ideálem? Jak současný svět modeluje, ohrožuje, či naopak příznivě ovlivňuje naše vztahy? Kam zmizel strach ze samoty...? Proč to, co většina z nás považuje za zásadní a jedinečné, mizí…?

Jana Počtová studovala na Filozofické fakultě Katedru teorie a dějin dramatických umění a poté přešla na Filmovou a televizní akademii Múzických umění na Katedru dokumentární tvorby. Během studií absolvovala i zahraniční stáž v Paříži na Université Paris 8.

Spolupracovala na několika filmových festivalech např. MFF Karlovy vary, Jeden svět či AFO Olomouc. Spolupracovala s nadací „Člověk v tísni“, na projektu o dcerách politických vězňů „Dcery 50. let“ a dlouhodobě pracovala na projektu Česko‐Německého fondu budoucnosti „Živá paměť“ pro německou vládu, kde sbírala výpovědi lidí nuceně nasazených za 2. svět. války a lidí, kteří přežili koncentrační tábory. S Českou televizí spolupracovala např. na cyklech: Příběhy slavných, Cestománie či Generace 0.

Z její vlastní autorské tvorby je možné jmenovat např. filmy „Eshq“ (dokumentární film z Afghánistánu, portrét 4 žen týkající se tématu lásky, partnerských vztahů, kulturních odlišností... Film byl uveden na MFF Jihlava v hlavní soutěži, MFF Jeden svět, Academia film Olomouc – Cena Nadace Marie a Josefa Hlávkových, Cena na festivalu dokumentárních filmů Na dotek pro dok. filmy do 60 minut, televizní premiéra v České televizi 1. září 2005), dále divadelně ‐ filmový projekt „Vostodvacet“ (8 osob uzavřených na několik dnů v malém prostoru, s úmyslem vytvořit si tvůrčí prostor... Uvedeno na MFF Jihlava v hlavní soutěži, MFF Jeden svět 2006, Academia film Olomouc) či poslední film „Palác Akropolis → Akráč“ (sběrný dlouhometrážní dokument o multikulturním stánku Prahy. Jak se utvářel náš nejlepší hudební klub...).

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

22.5.2012 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala