Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.4.2020 19:00 - 14.5.2020

FILMOVÁ SÉRIE: LIGHT STREAMING

Online filmová série Českého centra New York. Každý čtvrtek od 23. dubna do 14. května 2020. Shlédněte filmy v 19:00 na poskytnutých odkazech z pohodlí Vašich domovů. Následuje ZOOM diskuze se speciálními hosty, moderuje kurátorka série Irena Kovářová (přibližný začátek ve 20:45 v závislosti na délce filmu).

Každý čtvrtek od 23. dubna do 14. května 2020


Pokusíme se Vám vnést do života trochu světla sérií čtyř filmových komedií vytvořených v Československu během tří dekád. Program představuje tento žánr škálou od parodie a grotesky až po satiru. Přestože jsou vybrané filmy ve své zemi původu velmi populární, jsou v zahraničí méně známé -- ne však kvůli nedostatku mistrovského umu nebo online dostupnosti americkému publiku. Sérii zahájíme filmem režiséra Karla Zemana, BARON PRÁŠIL, který těší návštěvníky kin už od šedesátých let, a diskutovat jej bude filmový kritik A.S. Hamrah. Jeho nedávno vydaná sbírka filmových recenzí THE EARTH DIES STREAMING je pro mnoho filmových kurátorů cenným pokladem, plným důvtipu a jízlivého humoru. Budeme pokračovat s parodií ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA režiséra Oldřicha Lipského, již probereme v následní diskuzi s překladatelem Alexem Zuckerem. Následující týden promítneme adaptaci povídek spisovatele Bohumila Hrabala, film SLAVNOSTI SNĚŽENEK režiséra Jiřího Menzela. Do diskuze po filmu přivítáme umělkyni a filmařku Báru Jíchovou Tyson a strategického poradce Richarda Tysona. 
Sérii ukončí film PRAŽSKÁ PĚTKA režiséra Tomáše Vorla, veselá satira z konce komunistického režimu. Jonathan Owen, britský akademik a filmový kritik s ohromnou znalostí středoevropské kinematografie, nabídne svůj pohled na tuto komedii i celou sérii. K dalším dvěma titulům přizveme do diskuze překladatele Alexa Zuckera a umělkyni / filmařku Báru Jíchovou Tyson spolu se stratégem Richardem Tysonem.  

Přehlídku připravila Irena Kovářová, newyorská filmová kurátorka a zakladatelka Comeback Company. Její podrobný životopis si můžete přečíst zde. 

23.4. – BARON PRÁŠIL, diskuze po filmu s A.S. Hamrahem
30.4. – ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA, diskuze po filmu s Alexem Zuckerem
7.5. – SLAVNOSTI SNĚŽENEK, diskuze po filmu s Bárou Jichovou Tyson a Richardem Tysonem
14.5. – PRAŽSKÁ PĚTKA, diskuze po filmu s Jonathanem Owenem

 
Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 23.4.2020 19:00
Do: 14.5.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala