Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.2.2020 19:00

Fonja - 3. ročník Ozvěn Ji.hlavy

Vítězný film v kategorii Nejlepší světový dokumentární film, Zvláštní uznání z 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava bude mít svou americkou premiéru v New Yorku.

27. února, 19:00 
V kině

RSVP

Režie: Ravo Henintsoa Andrianatoandro, Lovatiana Desire Santatra, Sitraka Hermann Ramanamokatra, Jean Chrisostome Rakotondrabe, Erick Edwin Andrianamelona, Elani Eric Rakotondrasoa, Todisoa Niaina Sylvano Randrialalaina, Sitrakaniaina Raharisoa, Adriano Raharison Nantenaina, Alpha Adrimamy Fenotoky, Lina Zacher; 2019, 80 min, Madagaskar a Německo. 
V malgaštině s anglickými titulky.

Deset mladistvých delikventů z největšího převýchovného zařízení na Madagaskaru se zapojilo do čtyřměsíčního workshopu, v němž se učili pracovat s filmovou kamerou, stříhat, vytvářet jednoduché filmové triky a vyprávět vlastní příběhy. Kamera se pro ně stala nástrojem k novému uchopení reality, umožňujícímu jim vyjádřit se svobodně navzdory izolaci, ve které žijí. Film podává upřímné svědectví o životě v přísně hierarchizované uzavřené komunitě tak, jak jej vnímají sami mladí filmaři, kteří dostali příležitost nejen objevit a rozvinout svůj kreativní potenciál, ale také navázat nová přátelství. 

"Mou vizí projektu bylo vytvořit tento osobní a jedinečný film s nezletilými mladými lidmi v nápravném zařízení Antanimora na Madagaskaru. Tento film není jen důležitým portrétem, který je vysoce relevantní v diskuzi o lidských právech, ale je také symbolem velkého talentu a individuální kreativity, která se skrývá v nás všech. Dokonce i na místech a v podmínkách, které jsou společností odsuzovány, jako vězení. Mým cílem je prosadit tyto mladé filmaře a proměnit jejich úsilí v úspěch. Chci šířit velkého ducha a pozitivitu této silné skupiny a inspirovat tím širokou veřejnost a podpořit zázraky, které se mezi námi dějí."       - L. Zacher

Biografie
Dokument natočil kolektiv mladých filmařů z Madagaskaru pod vedením Liny Zacher. Ta po studiích industriálního a herního designu založila společně s Delphine Bishop mezikulturní multimediální program MIO, poskytující zázemí mladým talentům. Děti z uprchlických táborů na Filipínách připravily pod jejím vedením uměleckou výstavu Batang Lumad (2016), jejíž součástí byl i stejnojmenný krátkometrážní film.  

Podívejte se na video ZDE
 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

27.2.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala