Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2017 19:00

ZAPOMENUTÉ SVĚTLO

Otázky a odpovědi se scénáristkou Milenou Jelínek. 

 

 

RSVP

ZAPOMENUTÉ SVĚTLO
Režie: Vladimír Michálek, 1996, 105 min, Československo

Druhý celovečerní film Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo vznikl podle stejnojmenné prózy českého básníka, spisovatele a katolického kněze Jakuba Demla (1878-1961). Motivy z knihy, vydané v roce 1934, přesadila Čechoameričanka Milena Jelínek do druhé poloviny 80. let. Ve spojení se skutečnými událostmi tak vznikl melancholicky laděný příběh vesnického faráře, bojujícího se státními úředníky i s vyššími představiteli církve za záchranu „bezvýznamného“ kostela.

Michálkův snímek zaujme už netypickým obsazením Boleslava Polívky do psychologicky náročné role; oblíbený komik a známý představitel české pantomimy dokázal zkáznit své expresivní herectví, a ztvárnil faráře Holého jako „obyčejného“ muže, jenž si povolání duchovního zvolil víceméně náhodou. Víra v Boha pro něj ovšem představuje neotřesitelnou hodnotu, přestože kvůli ní přichází do konfliktu jak s pozemskou láskou k ženě, tak se světskou a dokonce i s církevní mocí. Holý nadto zápasí s dvojnásobným pocitem vlastní zbytečnosti: je bezmocný při setkání se zhoubnou chorobou milované Marjánky, jíž nedovede pomoci ani ulevit. Stejně bezradný je před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty, a který prostřednictvím komisí dokonce rozhoduje „o bytí či nebytí Boha“.

Vedle existenciálního pocitu úzkosti osamělého jedince, a vedle symbolického využití snových vizí (ztvárněných verbálně, ústy hlavní postavy), využila Milena Jelínek z Demlovy prózy i rozporuplný motiv knězova vztahu k mladé ženě. Ten ovšem tvoří ve filmu poněkud osamělou dějovou linii.

Velkou hodnotou kultivovaného snímku je přesné obsazení hlavních postav a herecké výkony; vedle Boleslava Polívky si pozornost zaslouží Veronika Žilková v roli umírající Marjánky, a Jiří Pecha jako svérázný židovský sochař Klíma. Postavu farářova šlechtického přítele si zahrál skutečný hrabě Antonín Kinský.

Zdroj: Národní filmový archiv 

O SCÉNÁRISTCE

Milena Jelinek je česká scénaristka, která studovala na Filmové a televizní fakultě Akademii múzických umění v Praze v letech 1955 – 59. V roce 1957 byla scénáristkou Snadného života. V roce 1961 emigrovala do Spojených států. V pozdních 60. a 70. letech vytvořila sérii krátkých filmů, které byly promítány ve Whitney Museum, the Kennedy Center a na Festival of Women’s Films. Od začátku 80. let až do současnosti vyučuje na Columbia University, The School of Arts. Dříve vyučovala také na SUNY Purchase, FAMU (Praha), USC Los Angeles a New York University. Od české vlády získala grant na produkci celovečerního filmu Zapomenuté světlo, který získal tři České lvy v roce 1997.

O REŽISÉROVI
Vladimír Michálek je český režisér a scénárista. Byl oceněn několika Českými lvi, včetně ceny za nejlepší režii. V roce 2000 napsal scénář k filmu Anděl Exit, který v roce 2002 vyhrál Daring Digital Award na Jeonju International Film Festival. Jeho film Babí léto vyhrál cenu za Nejlepší cizojazyčný film na Comedy Festival v roce 2003, a také Diváckou cenu na Cleveland International Film Festival (2002), Louis International Film Festival (2002) a Sedona Film Festival (2003).

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

26.9.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala