Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.11.2011 18:00 - 30.11.2011

Cesty Franze K.

Projekt „Cesty Franze K.“ je chronologicky řazeným fotografickým “deníkem” života spisovatele Franze Kafky.

The World according to Kafka ÷ Musical-Literary Collage - Admission:

Rezervace nutná. Vstup zdarma. Rezervace: Elysium (212) 744 4875 nebo e-mail elysiumbtc@aol.com

 

Kulturní projekt "Cesty Franze K.“
www.franzkafka.info
Fotograf : Jan Jindra

Autor projektu, český fotograf Jan Jindra, vyhledává na základě přesných popisů v Kafkových knihách místa, která se nacházejí nejen v Čechách, ale také na území Německa, Švýcarska, Francie a Itálie. Našimi konzultanty při jejich vyhledávání jsou světoznámí odborníci, zabývající tímto tématem: Dr. Josef Čermák, spoluzakladatel české Společnosti Franze Kafky a Dr.Hans-Gerd Koch, vedoucí edice Kafka Kritische Ausgabe.

Naším cílem je představit Franze Kafku jinak, než jak je veřejností obecně vnímán. Většina lidí se domnívá, že žil pouze v Praze, nikdy necestoval, neměl žádné jiné aktivity kromě práce a byl to věčný pesimista. Rádi bychom pozměnili tyto zažité stereotypy, a tak jsme začali vyhledávat informace o jeho cestách a o místech, která navštívil, a zjišťovat důvody, co pro něj tato místa znamenala. Všechny zjištěné informace ukazují, že Kafka byl muž se spoustou zájmů, cestoval po Evropě, poznával památky, navštěvoval kina, jezdil na letecké přehlídky - jednoduše trávil čas jako zvídavý turista.

„Kafkova místa“ se nachází nejen v Praze, ale také v dalších českých městech, dále pak v Německu, Rakousku, Itálii, Švýcarsku. Celkový počet míst čítá 90 lokalit.

Výsledkem projektu je výstavní cyklus 40 - 80 černobílých fotografií formátu 50x70. Autor Jan Jindra zobrazuje na svých fotografiích specifickou atmosféru určitého místa, nejedná se tedy o fotografie v ryze dokumentárním stylu. Fotografie jsou doplněny texty Judity Matyášové o historii a současnosti jednotlivých míst. Návštěvníci výstavy tak mohou porovnat, jak vypadá místo nyní a jak vypadalo v Kafkově době, a zároveň si mohou přečíst, co o něm Kafka napsal v deníku nebo ve své korespondenci. Výstava je tématicky rozdělena na dvě části Kafka a Česká republika a Kafka a jeho cesty po Evropě. Cyklus je prezentován formou putovních výstav v ČR i v zahraničí.

Partneři projektu:

Hlavním partnery projektu jsou Česká centra a Česko-německý fond budoucnosti.  Jejich role spočívá převážně ve zprostředkování kontaktů na zahraniční kulturní instituce, v částečném zajišťování ubytování a dopravy a podílejí se také na prezentaci výsledků projektu v zahraničí.

Výstava byla úspěšně prezentovaná v Drážďanech, Berlíně, Düsseldorfu, Chemnitz, Weimaru, Brusselu, Rotterdamu, Liberci, Buenos Aires, Carracasu, Písku, Kostnici a v Rumburku.

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 3.11.2011 18:00
Do: 30.11.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala