Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.10.2019 19:00

Tribute to Bohumil "Bob" Krčil

Fotograf, publicista a editor Bohumil „Bob“ Krčil je jednou z nejvýraznějších, avšak často opomíjených osobností mezi českými emigranty do New Yorku.

11. října, 19:00
Ve Velkém sále  

 

Krčil, který rok po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 emigroval do Rakouska (a následně odjel na studia do Švédska), se po svých rozsáhlých cestách po světě, které zahrnovaly i návštěvu Pákistánu, Indie či Afghánistánu usadil po zprvu krátce plánované návštěvě v New Yorku. Zde také dožil svůj pestrý a velice bohatý život, který byl předčasně ukončen v roce 1992. Právě jeho předčasná a tragická smrt ve věku 40 let může být stěžejním důvodem pro jeho nepříliš známý životní příběh, a to zvláště kvůli nepřehledné porevoluční situaci v tehdejším Československu. Lidmi v jeho blízkosti byl, a stále je, popisován jako entuziastický, až bezmezně upřímný a systematický.

Svého rozhodnutí vlast opustit nikdy nelitoval, jak později sám řekl. K jeho nejstěžejnějším dílům patří především stať Sebráno v New Yorku, rozdělená do dvou částí, ve které zdokumentoval všední chod této americké metropole od různých kulturních akcí po dech beroucí architekturu a práci místních výtvarných umělců. Kulturní počin Sebráno v New Yorku s podtitulem Almanach zaostřeného rozptýlenívznikal pomocí psacího stroje a rukodělného kolážování v Krčilově bytě v East Village, což mu v epoše počítačů propůjčilo nenapodobitelný půvab. Medailony osobností, rozhovory a beletrii rozmanitého autorství ilustruje množství obrazových příloh. Svědčí o osudech českých exulantů — fotografů, hudebníků, výtvarníků, spisovatelů či dalších krajanů, třeba topmodelky nebo hostinského. První díl sborníku pronikal koncem 80. let mezi zájemce výhradně prostřednictvím omezeného množství xerokopií. V knize tak může najít zmínky o Ivanu Královi, Pavlíně Pořízkové, Andy Warholovi či dalších osobnostech tehdejšího New Yorku. Od těch světově známých, po ty, se kterými se Krčil stýkal dennodenně a byli známí zejména jemu.

 

Dokument Fenomén Underground:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10419676635-fenomen-underground/413235100221008-zona-dotyku-v-zemi-kvileni/

Fotokniha Bohumila "Bob" Krčila

https://www.youtube.com/watch?v=AQTmfNZZwuw

Organizováno ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku a Bohemian Benevolent Literary Association. Sponzory jsou ČSOB (KBC Group), America Tours a Trebitsch Whisky. 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

11.10.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala