Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.5.2020

Global Science Café: Výzkum a inovace v boji s COVID-19

Zatímco svět pokračuje v boji s pandemií COVID-19, jedním z hlavních zaměření bylo posílení 3D tisku, jako způsobu, který napomáhá zajistit co nejvíce lékařských potřeb, zejména osobních ochranných prostředků (PPE). Z hlediska globálního úsilí hraje v tomto procesu významnou roli česká společnost Prusa Research a druhý největší výrobce 3D tiskáren na světě. Zjistěte více v naší online Global Science Café s Josefem Průšou! Moderuje Guy Borg.

 

Čtvrtek 21. května 2020, 18:00 SEČ

Live Stream via Czech Centres Facebook 

Prezentace Josefa Průši moderovaná Guy Borgem

Josef Průša (nar. 1990) pochází z Havlíčkova Brodu, studoval aplikovanou informatiku na VŠE. V 19 letech začal navrhovat 3D tiskárny, v roce 2012 pak založil firmu Prusa Research.

První vlastní 3D tiskárnu Josef Průša sestavil v roce 2012 pod názvem Prusa Mendel a dá se považovat za "Ford Model T" v oblasti 3D tisku. Prusa Mendel se dal relativně jednoduše sestavit, opravovat i modifikovat. Svět 3D tisku se tak otevřel mnohem širšímu publiku.

Josef Průša přednáší o 3D tisku a open-source hardware. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vyučuje předmět Arduino, učil také na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. S nástupem pandemie koronaviru COVID-19 se firma Průša Research zapojila aktivně do tisku obličejových štítů, které nabízí zdarma všem nemocnicím, praktickým lékařům, ambulancím, dentistům, lékárnám, policistům, učitelům a dalším profesionálům.

Guy Borg se narodil v Londýně, posledních deset let žije v Praze. Vystudoval anglickou literaturu na univerzitě ve Velké Británii, a v Praze vyučoval na Karlově univerzitě a AMU. Posledních deset let pravidelně pracuje na mezinárodním hudebním festivalu Struny podzimu.

www.prusa3d.com
https://www.youtube.com/watch?v=uTPJEBsElRw


 

Global Science Café Czech Centres (GSC) je cyklus populárně-vědeckých přednášek a debat s nejlepšími českými vědci, inovátory, ekonomy a dalšími významnými osobnostmi.

GSC je (v současnosti ve formátu online) pořádaný Českými centry a sdílený v rámci celé sítě. Jde o neformální fórum určené k diskuzi nad současnými vědeckými 
a společenskými otázkami.  

 

 


Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.
 

 

Místo konání:
On-Line
Datum:

21.5.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala