Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.10.2013 18:00

Václav Havel, Praha - Hrad II

FILM. Režisér Petr Jančárek osobně uvede druhou část dokumentární trilogie Václav Havel, Praha - Hrad a představí svůj nový projekt HavelMovie.

Režisér Petr Jančárek bude po představení přítomen na diskuzi s diváky.

Na samotném začátku 90. let přichází čerstvě zvolený československý prezident Václav Havel na Pražský hrad s jasným záměrem – udělat z něj opět „dobrou adresu“. Naplňování tohoto cíle mapuje volný cyklus tří dokumentů Petra Jančárka „Václav Havel, Praha – Hrad“, jehož druhý díl bude představen v České národní budově. Kromě Havlových spolupracovníků a přátel ve filmu vystupuje i samotný Václav Havel a bývalý americký prezident George Bush

Pražský hrad v době nástupu Václava Havla připomínal tak trochu město duchů. Havel na Hrad přichází s jasným záměrem – udělat z něj opět „dobrou adresu“. S ním do zatuchlých hradních prostor vtrhla takřka rock’n’rollová energie a odhodlání otevřít Hrad (a potažmo celou zemi) světu. Bylo třeba stvořit nové rituály, složit nové fanfáry, odít stráže do nových uniforem – připravit jeviště pro světovou premiéru, za kterou by se dala označit návštěva George Bushe na podzim roku 1990. Kromě Havlových spolupracovníků, přátel a pamětníků v dokumentu „Václav Havel, Praha – Hrad II“ vystupují i oba prezidenti – Václav Havel a George Bush.

Cílem dokumentu Petra Jančárka je vytvořit autentickou dokumentární připomínku převratných společenských změn v letech československé federace 1990–1992 skrze ojedinělé proměny Pražského hradu. Zpřístupňování a proměny Pražského hradu mohou dobře ilustrovat společenský pohyb, otevírání se československé společnosti světu a emancipaci mladé československé demokracie v širších mezinárodních souvislostech.

Dokument volně navazuje na předchozí film „Václav Havel, Praha-Hrad“ a kombinuje jedinečné audiovizuální archivy se vzpomínkami pamětníků, včetně významných zahraničních osobností. Tento cyklus během roku 2013 završí třetí volně navazující film, který bude mapovat poslední období působení Václava Havla coby československého prezidenta právě v období, kdy se republika rozpadala.

Režie: Petr Jančárek, scénář: Martin Vidlák.

 

Více informací

 

 

Foto: Tomki Nemec

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

14.10.2013 18:00

Organizátor:

Organized by the Consulate General of the Czech Republic in New York


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala