Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.3.2011 19:00 - 20:45

Hitler, Stalin a já

FILMOVÝ KLUB. Režie: Helena Třeštíková, 2001, 56 minut, v českém znění s anglickými titulky. Vstup zdarma.

Životní osudy paní Hedy Margoliové-Kovalyové svými proměnami překonávají veškerou fantazii.

Heda Blochová se narodila v židovské rodině spoluzakladatele známé pražské továrny Koh-i-noor. Provdala se za doktora práv Rudolfa Margolia. Brzy poté byli oba i s rodinou paní Margoliové odvezeni do ghetta v Lodži. Prožili tam několik let. Poté byli všichni deportováni do Osvětimi. Tam se viděli naposledy. Díky šťastné náhodě byla paní Heda po několika měsících převezena do dalšího tábora a zařazena do pochodu smrti. Podařil se jí útěk a tak se zachránila. To se psal únor 1948. Boj o přežití pokračoval. Heda se dramaticky protloukala i v Praze, kde ji nikdo z bývalých "přátel" nechtěl ubytovat. Optimistická povaha a činorodost jí pomohly opět přežít.
Její manžel - JUDr. Margolius - prošel rovněž několika koncentračními tábory. Po osvobození se vrátil a shledal se svou ženou.
Avšak tragická životní zkušenost byla jedním z impulzů jeho příklonu ke komunistické ideologii a ke vstupu do KSČ. Po únoru 1948 přijal funkci náměstka ministra obchodu a v rámci stranických čistek padesátých let se pak stal jednou z obětí procesu s Rudolfem Slánským. Odsouzen k smrti za zločiny, které nespáchal.

Heda Margoliová prožila osud manželky "zrádce lidu", tak jako mnozí další. Ponižování, diskriminace i další životní peripetie - tentokrát už jako manželku Pavla Kovalyho (pod jehož jménem překládala mj. i Chandlera) - ji po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 dovedly až k emigraci.

Do České republiky se vrátila teprve po roce 1989.

V dokumentu nazvaném Hitler, Stalin a já vypráví svůj životní příběh, který na pozadí výjimečných archívních záznamů se stává i strhujícím obrazem dvacátého století se dvěma drtícími totalitními režimy, procházejícími Evropou a ovlivňujícím osudy jejích obyvatel.

 

  Under a Cruel Star: A Life in Prague 1941-1968 na Amazon.com

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

15.3.2011 19:00 - 20:45

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala