Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.10.2016 19:00

Pocta Leoši Janáčkovi

Koncert klasické hudby - Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka a Petr Nekoranec představí díla Leoše Janáčka. Večer bude moderovat muzikolog Michael Beckerman.

 

Ve pátek 28. října 2016 na státní svátek České republiky uvede Metropolitní opera nové nastudování Janáčkovy Její pastorkyně. České centrum New York ve spolupráci s Metropolitní operou připravilo na 26. října hudební večer nazvaný Pocta Janáčkovi, ve kterém vystoupí hvězdné obsazení českých pěvců, Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka a Petr Nekoranec. Dramaturgie večera se ujal americký muzikolog, znalec české hudby a držitel medaile Společnosti Leoše Janáčka professor Michael Beckerman.
Spolupráce s přestižním centrem operního světa  bude pokračovat i v příštím roce, ve kterém oslavíme 175. výročí narození Antonína Dvořáka, skladatele tolik spjatého právě s New Yorkem.

RSVP

Tento koncert je organizován ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku.

Leoš Janáček- Skladatel

Leoš Janáček (1854 – 1928) byl známý jako hudební skladatel, pedagog, teoretik, folklorista, spisovatel, sbormistr a dirigent. Jeho dílo patří k tomu nejprogresivnějšímu a nejosobitějšímu, co hudba 20. století přinesla. Ač není tvůrcem obecnějšího stylu a ve svém uměleckém snažení zůstal solitérem, stojí po boku osobností, které udávaly směr modernímu hudebnímu vývoji jako je Arnold Schönberg či Igor Stravinskij. 

Rozhodující význam pro utváření skladatelova nového hudebního jazyka mělo studium lidové písně a následně zájem o lidskou psychiku a záznam jejích projevů v tzv. nápěvcích mluvy. První notový zápis lidské řeči je z roku 1897 a Janáčkův zájem o nápěvky, tato „okna do lidské duše“, trval až do skladatelovy smrti.  

Janáčkův hudební jazyk se začal proměňovat při práci na v pořadí třetí opeře Její pastorkyňa, která měla premiéru v brněnském Národním divadle v roce 1904. Hledání dalších možností tohoto hudebního jazyka sledujeme v následujících operách Osud a Výlet pana Broučka do Měsíce, ale i v expresivních sborech na Bezručovy verše či komorní tvorbě.  

Přestože již bylo jasné, že Janáček ve svém díle vytváří výjimečnou uměleckou hodnotu, na její uznání si musel počkat ještě mnoho let. Teprve uvedením Její pastorkyně v pražském Národním divadle v roce 1916 se Janáčkova hudba dostala na výsluní.  


Adam Plachetka – Sólista

Rodák z Prahy Adam Plachetka je absolventem Pražské konzervatoře HAMU. Je laureátem řady soutěží, například MPS Antonína Dvořáka.

Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. V následujících letech zde nastudoval postavy jako Don Giovanni, Figaro (Le nozze di Figaro), Nardo (La finta giardiniera), Argante (Rinaldo) a Guglielmo (Cosí fan tutte).

Od září 2010 je Adam Plachetka stálým členem ansámblu Wiener Saatsoper. Od debutu v roli Schaunarda (La bohéma) se zde objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni nebo Alidoro (La Cenerentola).

Jeho závazky čítají Salzburger Festspiele, Bayerische Staatsoper v Mnichově, Pražské jaro, Theatre Royal de la Monnaie v Bruselu, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Musikverein v Berlíně, Carnegi Hall v New Yorku nebo Metropolitan Opera v New Yorku.


Petr Nekoranec – Sólista

Tenorista Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace v České republice. Narodil se 25. 3. 1992 v Nových Dvorech u Polné. Zpěv začal studovat na Základní umělecké škole v Polné u Arnoštky Zemanové. Už v té době pravidelně vystupoval na koncertech pořádaných ZUŠ Polná, účinkoval s Polenským bigbandem pod vedením Jiřího Šímy a účastnil se v Polné mnohých hudebních akcí.

V roce 2011 absolvoval Střední odbornou školu pedagogickou v Čáslavi, v jejímž smíšeném sboru vystupoval často i jako sólista. V současné době studuje na Konzervatoři Pardubice obor klasický zpěv u Jarmily Chaloupkové a intenzivně spolupracuje s renomovaným italským operním tenoristou a pedagogem Antoniem Carangelem.

V roce 2012 byl Petr oceněn na celé řadě soutěží, z IX. ročníku Pěvecké soutěže Olomouc si odvezl titul absolutního vítěze a laureáta festivalu, v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech získal 1. cenu v kategorii Píseň a 2. cenu v kategorii Junior. V téže soutěži Antonína Dvořáka získal v roce 2013 2. cenu v kategorii Junior a celou řadu dalších cen včetně ceny Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Kateřina Kněžíková - Sólistka
Sopranistka Kateřina Kněžíková pochází ze Severní Moravy. V roce 2007 absolvovala Pražskou konzervatoř a v roce 2010 ukončila svá studia na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Je laureátkou řady soutěží a přehlídek, například Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

V Národním divadle v Praze debutovala v roce 2005 a od roku 2006 je stálou členkou ansámblu. Její operní repertoár zahrnuje Mozartovské a belcantové role, jako Susanna (Le nozze di Figaro), Elvira, Zerlina (Don Giovanni), Vitellia (La Clemenza di Tito), Despina (Cosí fan tutte), Pamina (Die Zauberflöte), Adina (L'elisir d'amore), Norina (Don Pasquale), Juliette (Roméo et Juliette), Marguerite (Faust) a mnoho dalších.

​​Pravidelně vystupuje na prestižních mezinárodních festivalech u nás i v zahraničí (Anima Mundi Festival Pisa, MHF Dvořákova Praha, MHF Janáčkův máj,  MHF Pražské jaro, MOF Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Struny podzimu, Festival de La Chaise-Dieu, Festival Rencontres Musicales de Vétzelay, Festival Baroque de Pontoise, Hudební most Praha – Drážďany, Uckermärkische Musikwochen, Tage Alte Musik Regensburg a další).

Délka koncertu: 45 minutes
Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

26.10.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala