Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2010 0:00 - 0:00

IT

Křest CD- Ondrej Pivec, Gregory Hutchinson, Najponk

ITS ABOUT TIME

Křest CD- Ondrej Pivec, Gregory Hutchinson, Najponk

20. září, 2010 , 19 hodin, Zdarma

 

It´s About Time

Překvapení a radost. To byly moje první pocity, když se mi Najponk v únoru 2009 po více než dvouleté umělecké přestávce svěřil, že ho už nebaví nosit kufry v hotelu a chce se vrátit zpět ke hraní. Hned jsme začali rozvíjet myšlenku desky natočené v New Yorku, přičemž Najponk přišel se zajímavým záměrem netradičního nástrojového obsazení Fender Rhodes, Hammond Organ a bicí. Bylo to inspirováno neoficiální nahrávkou Brada Mehldaua, Sama Yahela a nám doposud neznámého bubeníka, která byla pořízena v roce 1998 v jednom newyorském jazzovém klubu. Začal jsem pátrat a zjistil jsem, že se nahrávka takovém obsazení v rozsahu celého alba zřejmě nikdy nerealizovala. To posunulo celý záměr do ještě zajímavějšího světla.

Od této chvíle šlo již vše relativně snadno a rychle. Najponk bez oslovil Ondru Pivce, předního českého varhaníka žijícího v té době v mecce jazzu a okamžitě se s ním dohodl na spolupráci. Potom došlo k rychlé shodě na repertoáru a po chvíli vybírání s přihlédnutím k zamýšlenému repertoáru i na osobě bubeníka - volba padla na předního newyorského bubeníka Gregoryho Hutchinsona. Grega jsme všichni obdivovali již dlouhou dobu předtím hlavně jako dlouholetého člena Ray Brown Tria a v poslední době ze spolupráce s Joshuou Redmanem.

Potom jsem oslovil Petra Ostrouchova, který založil vydavatelství Animal Music, kvůli vydání alba a hned jsme se dohodli. Petr během několika málo let posunul Animal Music mezi respektované a zřejmě nejlepší jazzové vydavatelství ve střední a východní Evropě – mimochodem tento počin pomohl českému jazzovému boomu posledních let a posunul tak jazzovou scénu nejenom v Čechách a na Slovensku, ale zčásti též v sousedním Polsku.

Pro nahrávání jsme po pečlivém výběru zvolili Michaela Brorbyho a jeho studio Acoustic Recording v Brooklynu, kde několik měsíců předtím nahrával Sam Yahel svoji poslední desku „Hometown“, ale také tam před lety, po studiích na Berklee, nahrál svoji debutovou desku „Hidden Paths“ David Dorůžka. Zde byly nahrávky dne 7.12.2009 pořízeny, všechny de facto na „první jetí“ v rozmezí 2,5 hodiny; vlastně se jedná o živou nahrávku a ukazuje na výbornou náladu ve studiu a hráčskou kvalitu všech zúčastněných hudebníků. Zajímavé je, že ve stejný den slaví narozeniny Mike Carr, jehož skladba „Theme For Cliff“ je na desce také zařazena. Happy Birthday, Mike!

Na fotografování jsme vybrali respektovaného světoznámého fotografa Antonína Kratochvíla, jehož styl se k této hudbě velice hodí. Antonín bez váhání souhlasil, pro mě osobně byl zážitek sledovat mého oblíbeného fotografa při akci. Focení proběhlo po natáčení v umělecké části Brooklynu známé jako Dumbo. Obal desky graficky ztvárnil Aleš Najbrt (Studio Najbrt), který vytváří tvář celé edice vydavetelství Animal Music a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze si celou tuto edici vybralo do svých sbírek.

Pokud by někdo věděl o jakémkoliv albu v nástrojovém obsazení Fender Rhodes, Hammond Organ a bicí, budu velice rád, pokud mi o tom napíše na adresu petr.marek@petrmarek.cz. Děkuji předem.

(Petr Marek)

Booklet – informace:

1. This Love Of Mine (Barry Parker, Henry W. Sanicola, Frank Sinatra) 8:41

2. Theme For Cliff (Mike Carr) 5:23

3. Peace (Horace Silver) 6:23

4. Days Of Wine And Roses (Henry Mancini, John H. Mercer) 4:09

5. Soon (George Gershwin, Ira Gershwin) 6:16

6. I´ve Never Been In Love Before (Frank Loesser) 7:58

7. Blues For Petr (Najponk, Ondřej Pivec) 6:37

8. Cold Duck Time (Eddie Harris) 5:12

9. The Things We Did Last Summer (Jule Styne, Sammy Cahn) 7:19

10. Just A Closer Walk With Thee (traditional, arr. by Najponk & Ondřej Pivec) 6:01

Najponk – Fender Rhodes piano

Ondřej Pivec – Hammond B3 organ

Russell Carter – drums

Produced by Petr Marek for AGUILAR

Recorded December 2009 by Michael Brorby at Acoustic Recording, New York, USA

Mixed December 2009 by Ken Wallace at Ian London Production, New York, USA

Mastered April 2010 by Gene Paul at DB Plus, New York, USA

Photos (c) Antonín Kratochvíl, 2010

Organizátor: Czech Center New York

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

20.9.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala