Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.6.2020 - 31.8.2020

JANÁČEK ONLINE POKRAČUJE

Jako pokračování online projektu Janáček Online se České centrum New York rozhodlo představit milovníkům tohoto věhlasného skladatele nové zajímavosti. Poslechněte si jam session Janáčkovy skladby Lavečka či skladbu Vítězslavy Kaprálové, kterou Janáček ovlivnil, v česko-americkém podání klavíristky a violoncellisty. Můžete se také prostřednictvím komentované prohlídky podívat do všech zákoutí Janáčkova domu v Brně, nyní památníku, kde pobýval a tvořil své nejznámější opery posledních 18 let svého života.

 

VLIV JANÁČKA  – VÍTĚZSLAVA KAPRÁLOVÁ: Ritournelle pro Cello and Piano, Op. 25 (1940)

Video: Julian Veverica 

 

Průrazný hudební talent brněnské skladatelky Vítězslavy Kaprálové (1915-1940) se dokázal úspěšně prosadit do drsného hudebního světa, v první polovině 20. století stále ještě výrazně ovládaného muži. Ritournelle pro violoncello a klavír, Op. 25 (1940) je autorčinou poslední skladbou. Dokončila ji v Paříži, měsíc před svou smrtí.

Skladbu do programu plánovaného Janáčkovského recitálu pořádaného Českým centrem v New Yorku zařadili violoncellista Štěpán Filípek a klavíristka Katelyn Bouska jako jednu z ukázek prací brněnských autorů, kteří na Leoše Janáčka v tvorbě navazovali.

 

 


 

 


JAM SESSION S JANÁČKEM : Kristýna Kůstková a Michal Šupák 

 

Odpolední jam session s Leošem Janáčkem a jednou z jeho nejslavnějších písní „Lavečka“. Janáček byl významný český skladatel a slavný sběratel a aranžér lidové hudby. Lavečka je součástí cyklu Moravská lidová poezie v písních:

 

Ta naša łavečka, aj už sa połámała, co sem ze synečkem aj na ní sedávała. 

Była to łavečka aj z dřeva olšového, býł ten můj syneček, srdenka fałešného. 

Ta naša łavečka na dvé sa rozděliła, že naše srdenka obě dvě rozłúčiła. 

Ty naša łavečko, aj zrůstni sa mi ešče, starodávný galán, aj navrať sa mi ešče!

 

Kristýna Kůstková, studentka zpěvu na Mannes School of Music, měla tento rok na jaře zahájit Janáčkovu výstavu v Českém centru v New Yorku písní „Lavička“ a dalšími písněmi z tohoto cyklu. Kvůli krizi COVID-19 to bohužel nebylo možné, a tak se zapojila do projektu Muzikanti, kteří nebudou umlčeni z Prahy, a vyzvala klavíristy Michala Šupáka ke spolupráci, který také hrál s Kristýnou na vánočním koncertu v Českém národním sále v New Yorku loni v prosinci. Během jejich zasedání ožívá „Lavečka“ a její nové uspořádání.

Je zajímavé, jak Janáček sledoval českou řeč a dialekt a vytvořil ve svých vokálních dílech (převážně v operách) koncept „řečových melodií“ - vokální linie se proto přizpůsobují rytmu a intonaci řeči obyčejného lidu. Bylo by opravdu zajímavé vědět, jak by to Janáček slyšel dnes!

Poslechněte si tuto píseň a jak ji lze přizpůsobit jazyku jazzové hudby v improvizačním uspořádání Michala Šupáka.


 


 

 


 

KOMENTOVANÁ VIDEO PROHLÍDKA PAMÁTNÍKU LEOŠE JANÁČKA V BRNĚ

Provádí Jiří Zahrádka

 

Pro milovníky Janáčka připravili Moravské muzeum a TIC Brno komentovanou prohlídku Památníku Leoše Janáčka v Brně.

Podívejte se na brněnský dům, ve kterém Leoš Janáček žil posledních 18 let svého života, kde složil většinu svých slavných oper - včetně Káťi Kabanové, Věci Makropulos a dalších děl. Ve vile se nachází Janáčkov klavír Ehrbar, na který skládal celý život a také zajímavé instrumenty, které používal ke sbírání řečových melodií českých dialektů, které se silně promítají do jeho hudebního díla.

Provádí Jiří Zahrádka, muzikolog a kurátor Janáčkových sbírek na Katedře dějin hudby Moravského muzea.

 

 
Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.
 

 

Místo konání:
Online
Datum:

Od: 9.6.2020
Do: 31.8.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala