Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.10.2020 - 23.10.2020

Janáček online na podzim

České centrum vám přináší další program zaměřený na významného skladatele Leoše Janáčka. Krom toho, že se nám podařilo s bezpečnostními pravidly obnovit provoz galerie, kde je nyní k vidění výstava o jeho díle, vám i nadále přinášíme program, který si můžete užít z bezpečí vašeho domova. Tentokrát je to opravdu pestrá nabídka.

Obnovení provozu galerie, výstava Zrození a život Janáčkovy opery Káti Kabanové

České centrum New York s nadšením oznamuje, že naše knihovna a galerie jsou znovu přístupné veřejnosti, za dodržování bezpečnostních opatření včetně omezení kapacity. Návštěvy jsou pouze na objednání, a jsou bezplatné. Současná výstava je Zrození a život Janáčkovy opery Káti Kabanové.

Detaily a rezervace ZDE.

 


 

The World of Leoš Janáček: A performance by Mannes School of Music’s young artists 

České centrum New York vám spolu s katedrou hudby Mannes School of Music prestižní The New School přinese jedinečný koncert The World of Leoš Janáček: A performance by Mannes School of Music’s young artists. V rámci festivalu Mannes Sounds Festival se uskuteční 23. října a poprvé ve více než dvacetileté historii bude k vidění online. Jsme hrdí, že spolupracujeme na tom, aby byla Janáčkova nadčasová hudba dostupná publiku po celém světě. Kromě Janáčkovy hudby zazní při vystoupení i poezie Jaroslava Vrchlického a Otokara Březiny. Zde vás na koncert zve umělecká ředitelka Mannes Sounds Festival, Pavlina Dokovska (video pouze v angličtině):

 

 

 


 

Isabel Keleti hraje Janáčkovu sonátu 1.X.1905 “Z ulice”

Isabel Keleti, americká pianistka ověnčená mnoha cenami se počítá mezi Janáčkovy četné obdivovatele. Tady si můžete užít její vystoupení s Janáčkovou sonátou 1.X.1905 “Z ulice:”

 

Více o Isabel Keleti:

V roce 2019 vyhrála Isabel Keleti, klavíristka z New Yorku dvě mezinárodní soutěže v Číně: ROXE MTSY International Music Competition ve Xi’an a BIMFA Solo Piano Competition v Pekingu. Získala ceny teké na Conero International Piano Competition, the North International Music Competition, American Protégé International Piano Competition, International Young Artist Competition, Fite Family Piano Competition, Sigma Alpha Iota Competition, K.C. Musical Club Competition a KMTA Collegiate Auditions. Isabel vystoupila v mnohým koncertních halách včetně Weill Recital Hall v Carnegie Hall, DiMenna Center for Classical Music, Opera America a the International House in NYC; Teatro Pavone v Perugia; Xi’an Concert Hall ve Xi’an; RUC Concert Hall v Pekingu a Lied Center v Kansasu. Hrála jako sólistka se španělským Alicante Symphony Orchestra, Heritage Philharmonic Orchestra v Missouri a Blue Valley North Symphonic Orchestra v Kansasu.

Isebel nedávno zakončila magisterské studium v oboru hra na piano na Mannes School of Music – The New School ve městě New York pod vedením Dr. Vladimira Valjareviće. Bakalářské studium absolvovala na katedře hudby na University of Kansas, kde studovala s bývalým vedoucím katedry Dr. Jackem Winerockem.

 

 

 


 

 

Mářina kuchařka Marie Stejskalové, Janáčkovy hospodyně

Mářina kuchařka je právě vydaná publikace založená na zápiscích Marie Stejskalové, hospodyně v Janáčkově domácnosti. Tma působila přes 40 let a vedla si záznam nejen o receptech, které tam vařila–hlavně o těch sladkých–ale i o klíčových momentech jejich života a o mistrově tvůrčím procesu. Vznikla tak kronika života Janáčkovy rodiny, která nabízí pohled na život významného skladatele, z jedinečné perspektivy jak hospodyně samotné tak i Janáčkovy ženy Zdenky. Originál zápisníku Marie Stejskalové je součástí sbírky Leoše Janáčka v Moravském zemském muzeu a patří tak do seznamu Paměť světa UNESCO. Publikace obsahuje také četné editorské poznámky k jednotlivým osobnostem a zaznamenaným situacím.

 

Více informací ZDE.

 

Místo konání:
online
Datum:

Od: 2.10.2020
Do: 23.10.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala