Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.2.2011 19:00

Markéta Janoušková a Stanislav Gallin

Koncert klasické hudby. Markéta Janoušková – housle, Stanislav Gallin – piano

Markéta Janoušková - housle
Stanislav Gallin
- klavír

PROGRAM:
Bedřich Smetana: Z domoviny
Leoš Janáček: Sonáta pro housle a klavír
Antonín Dvořák: Mazurek
César Franck: Sonáta a moll pro housle a klavír
Maurice Ravel: Tzigane

Markéta Janoušková:
Narodila se v roce 1989 a na housle se začala učit v šesti letech ve třídě proslulé Hany Metelkové. Po několikaletém studiu na Hudebním gymnáziu Jana Nerudy a Pražské konzervatoři pod vedením prof. Dany Vlachové, získala Markéta roční stipendium na prestižní Chicago college of Perfoming Arts of Roosevelt university, kde studovala ve třídě prof. Cyruse Forougha a prof.Roberta Chena, koncertního mistra Chicago Symphony Orchestra. V současné době je studentkou prof.Jaroslava Foltýna v absoluturanském studiu na Pražké konzervatoři.

Pravidelně se zúčastńuje mistrovských kurzů a hodin např. Schlomo Mintze, Shmuela Askhenazyho, Rogera Chase, Cyrus Forougha či českých umělců Václava Hudečka, prof. Ivana Štrause, Pavla Šporcla, Gabriely Demeterové, atd.

 

Úspěchy a koncerní činnost:

Markéta je laureátkou mnoha národních a mezinárodních soutěží např. Concertino Praga, Kociánova houslová soutěž, Čirenie talentov, Prague junior note. Jedny z posledních úspěchů jsou vítězství na Dubai international violin competetion a na londýnské Anglo-czecho Slovak trust.

Má za sebou kolem 600ti koncertů, a to nejen v České republice, ale i ve Velké Británii, Spojených Státech amerických, Ekvádoru, Spojených Arabských Emirátech, Německu, Rakousku či Slovensku. Sólově vystoupila v předních českých sálech Smetanově síni Obecního domu či Dvořákově v Rudolfinu a s významnými tělesy jako jsou Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pardubická filharmonie, Severočeská filharmonie, Barocco sempre giovanne, Pražská komorní filharmonie etc. Mnohokrát natáčela pro Českou a Slovenskou televizi a Český rozhlas. V roce 2004 jí byl věnován díl z úspěšného cyklu dokumentů „Nehasit, hořím!“.

Na koncertech spolupracovala s významnými umělci jako jsou Josef Suk, Václav Hudeček, Charles Olivier-Monroe, Friedemann Riehle (prosinec 2008, 10. česko-německý adventní koncert v pražskám Rudolfinu). Mimo jiné je i ikonou nadačního festivalu Prager Kultur am Prager Platz v Berlíně.

Kromě sólové hry se Markéta věnuje i hře komorní a souborové. Je primáškou folklórní kapely Hájíček.

Mistrovský nástroj Eugena Deganiho z roku 1899, na který Markéta hraje,byl laskavě zapůjčen Státní sbírkou hudebních nástrojů.

 

Stanislav Gallin (klavír) se narodil v Rusku, ale již dlouhou dobu žije v České republice. Vystudoval hudební gymnázium v Petrohradě u prof.Vladimira Mischouka. Poté vstoupil do třídy Petera Toperczera na Akademii múzických umění v Praze, kterou v roce 2007 absolvoval Čajkovského klavírním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina. Absolvoval také studijní pobyt na Mozarteu v Salcburku u prof.Petera Langa. Zúčastnil se mnoha mistrovských kurzů, např. u Lazara Bermana, Eugena Indjice, Avo Kouyoumjiana, Pierra Jasmina aj. V současnosti je posluchačem doktorandského studia na VŠMU v Bratislavě.

Úspěsně se zůčastnil řady národních a mezinárodních soutěží – v německém Nersingenu mu byla udělena 1. cena na Prague Junior Note získal také 1. cenu.

Jako sólista se představil s orchestrem Petrohradské filharmonie, Petrohradským rozhlasovým orchestrem, Solistes européens Luxembourg, Moravskou filharmonií Olomouc, Bruno Walter Festival Orchestra aj. Spolupracoval s dirigenty Jackem Martinem Handlerem, Jakubem Hrůšou, Alexejem Anikhanovem a s Peterem Vrábelem. Je vyhledávaným komorním hráčem, vystoupil na koncertech v mnoha evropských zemích, v USA i v Africe.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

17.2.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala