Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.4.2008 0:00 - 18.4.2008 0:00

Jeden Svět ve světě

Jeden Svět, filmový festival, který se v NY představí od 14. - 16. dubna v Národní budově, 321 East 73. ulice a 18. dubna na Columbia University, Altschul Auditorium, The School of International and Public Affairs, 420 West 118. ulice

 

JEDEN SVĚT VE SVĚTĚ

V současnosti je Jeden svět jedním z nejvýznamnějších festivalů věnovaných problematice lidských práv v Evropě a patří mezi zakládající členy Asociace lidskoprávních festivalů, která sdružuje 17 festivalů z celého světa.

více informací o festivalu: www.oneworld.cz

 

ČLOVĚK V TÍSNI

Společnost Člověk v tísni vznikla v roce 1992 jako humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě. Dnes se činnost společnosti Člověk v tísni zaměřuje na čtyři základní oblasti:

Programy sociální integrace
Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce
Podpora lidských práv
Vzdělávací a informační programy

více informací: http://www.clovekvtisni.cz

 

PROGRAM

V New Yorku se představí výběr filmů z letošního ročníku festivalu se zaměřením na Barmu, Kubu a Bělorusko. Součástí akce bude i větší panelová diskuse o české pomoci Barmě.

Vstup zdarma.
Vice informaci na info@czechcenter.com

 

Pondělí, 14. dubna, 19:00 hod.

Oficiální zahájení festivalu a recepce s beatboxovým vystoupením skupiny Beat Apetit.     Festival zahájí jeho ředitel, Igor Blaževič.


Barma 2008
Democratic Voice of Burma, 2008, 9 min.
Democratic Voice of Burma tajně filmoval příběh tří občanských aktivistek v Barmě po demonstraci v roce  2007.

Dámy v bílém / Damas de Blanco

Ivana Milošević / Czech Republic / 2008 / 58 min.

Dámy v bílém je organizace matek, manželek a sester, které se společně pokoušejí dosáhnout propuštění pětasedmdesáti politických vězňů zatčených při tvrdém zákroku na Kubě na jaře roku 2003. Ženy se scházejí každou neděli a vedou tichý protestní pochod jako výraz požadavku okamžitého propuštění těchto mužů – jejich manželů, synů a členů jejich rodin. Film bosensko–české dokumentaristky Ivany Miloševičové na základě otevřených výpovědí přináší jejich osobní příběhy. Umožňuje jim nahlas promluvit o tom, jaké to je, když je jejich milovaný označen za nepřítele státu. Příběhy matek obávajících se o život svých vězněných synů, žen, které musejí samy uživit jak rodinu, tak svého muže v žaláři, a dcer, jež vyrůstají bez otce, jsou různé, a přece velmi podobné. Režisérka je kreativně spojuje v celek, který ukazuje zákulisí disidentského života jinak, než jsme zvyklí ho vídat ve filmech.

 

Úterý, 15. dubna

18:30 hod.

Půl čtvrté / Půl čtvrté

Tomáš Hodan / Czech Republic / 2006 / 75 min.

Pozoruhodný film o bohatém životě v chudém a malebném Rachovském rajonu na Podkarpatské Rusi, kde nějaká ta hodinka zpoždění nehraje žádnou roli. Snad také proto, že se zde čas už kdysi zastavil a ani v době po rozpadu Sovětského svazu život v této zemi nenabral zběsilé tempo. Mladý talentovaný režisér Tomáš Hodan ve svém celovečerním dokumentu právě v tomto kraji objevil lidi, kteří si dokážou užívat života plnými doušky, přijímají ho velmi přirozeně se všemi jeho klady a zápory a jinde by ani žít nechtěli. Dokázal najít ke svým obyčejným hrdinům neobyčejně laskavý vztah a oni mu za to poskytli materiál pro úsměvný, a leckdy až svébytně humorný snímek, jenž diváka příjemně naladí.

 

20:30 hod.

Kalinovského náměstí / Plošča

Yuri Khashchevatski / Estonia, Belarus / 2007 / 73 min.

V březnu 2006 se v Bělorusku konaly prezidentské volby. Přestože do nich vkládala opozice i světová veřejnost velké naděje, zmanipulované volby potřetí za sebou vyhrál Alexander Lukašenko, když podle oficiálních výsledků získal více než 85 procent hlasů. Známý běloruský režisér Jurij Chaščevatskij byl jedním z pozorovatelů událostí, které volby provázely. Točil předvolební mítinky, prohlášení prezidentských kandidátů, dění na protilukašenkovských demonstracích i rozhovory se zatčenými odpůrci režimu. Ve svém novém filmu Kalinovského náměstí dokázal, podobně jako ve svém předchozím snímku Obyčejný prezident, zpracovat temné a despotické poměry panující v současném Bělorusku do znamenité politické satiry. S ironií a vtipem přesně pojmenoval, čím země trpí nejvíce: Lukašenkovým sebestředným chápáním světa, od kterého se odvíjí i jeho despotický způsob vládnutí. Kromě toho dává snímek s humorem nahlédnout pod pokličku propracovaného systému státního aparátu, jehož důsledné mechanismy neumožňují jakýkoliv náznak demokratizace a svobodné volby mění ve frašku.

 

Středa, 16. dubna

20:30 hod.

Zločin a trest / Zui yu Fa

Zhao Liang / China, France / 2007 / 123 min.

Dnešní Čína, to nejsou jen hypermoderní městské komplexy a odvážně koncipovaná sportoviště, která vídáme v médiích. Film Zločin a trest poskytuje nečekaně autentický a všednodenní pohled na mikrosvět policejní stanice z pohraničí, kam zatím čínský ekonomický boom nezasáhl. Posílené pořádkové jednotky mají bojovat s kriminalitou, ovšem i přes všechnu přičinlivost jsou výsledky mladých nezkušených policistů často rozpačité, až groteskní. Mentálně postižený muž je přivolá domů k mrtvole, kterou objevil v posteli. Z nebožtíka se nakonec vyklube jen zmuchlaná peřina. Naopak podezřelého z loupeže nepřimějí strážníci k výpovědi ani pomocí násilí, protože je zřejmě němý. Dlouhé záběry režiséra Zhaa Lianga postupně odkrývají opravdové lidské osudy a klíčová témata vycepované, rozporuplné a dravé Číny. Vtipný snímek, jehož komika je často až mrazivá, umožní nahlédnout, jak sociální strukturu společnosti ovlivňuje všudypřítomná policejní represe.

 

Čtvrtek, 18. dubna, Columbia University,
Altschul Auditorium, The School oh International and Public Affairs, 420 West 118th Street

 

13:00 hod.

PROMĚNA ČESKĚ POMOCI BARMĚ
panelová diskuze, po kterém následuje promítání

Modlitba za mír / Prayer of Peace

Matt Blauer / Thailand / 2007 / 28 min.

Občanská válka v Barmě se do pozornosti světových médií dostává jen zřídkakdy. Vládnoucí vojenská junta terorizuje vlastní obyvatelstvo a současně systematicky utlačuje domorodá nebarmánská etnika. Tak se děje i v případě Karenů, etnické skupiny žijící na východě země u hranice s Thajskem. Unikátní reportážní snímek Matta Blauera ukazuje realitu a krutost občanské války v Barmě a každodenní boj vesničanů karenského původu o přežití. Blauer, žijící od roku 1999 v Thajsku, natáčel v Barmě se skupinou lokálních karenských aktivistů, kteří se snaží pomáhat uprchlíkům. Členkou skupiny je například zdravotní sestra, která se po smrti rodičů rozhodla zasvětit svůj život pomoci utečencům. Dále je tu pastor–kameraman, který se snaží zaznamenávat videokamerou případy porušování lidských práv v naději, že se mu podaří zalarmovat netečný svět k akci proti barmskému režimu. Blauer s nimi několikrát ilegálně překročil thajskou hranici, aby přinesli léky a další materiální pomoc. Záběry, které při těchto přechodech natočil, jsou burcujícím svědectvím o utrpení zapomenutého národa.

Po promítání bude následovat debata z hosty

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 14.4.2008 0:00
Do: 18.4.2008 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala