Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.9.2017 19:00

Jiří Bartovanec & Duncan Centre Conservatory

Večer vyplněný promítáním, uměním a divadlem s Jiřím Bartonovcem a studenty Konzervatoře Duncan Centre.

 

ZAHÁJENÍ VÝSTAVY: Světlo v pohybu19:00 v Galerii
KINO: Elementis — Metamorphosis a Razzle Dazzle — Work In Progress, 19:00 v Kině (Omezená kapacita.)
DIVADLO: Svěcení jara and Razzle Dazzle20:00 v Tanečním sále RSVP 

Výstava
Výstava fotografií Světlo v pohybu Michala HóR Horáčka. Na výstavě bude promítáno video Elementhis - Metamorphosis (viz Kino). V prostoru u výtahu bude ve smyčce promítán krátký dokument Adély Horelicové z procesu přípravy taneční inscenace Razzle Dazzle.

  Kino
Elementhis – Metamorphosis

Taneční foto - videoinstalace, která reflektuje elementární proměnu živé bytosti procházející všemi přírodními živly. Kapaliny, plynné substance, teplota i prostor, kde se pohybujeme, vybavují tělo novými schopnostmi několikanásobného převtělení. Metamorphosis je volným pokračováním projektu Elementhis!, který vznikl v roce 2013 v Barceloně.

Živá taneční foto – videoinstalace společně s choreografií tak přímo podněcuje představu o metamorfózách těl i duší, které mohou být velmi blízko skutečnosti.

Námět, režie, světlo: Michal HóR Horáček; Režie, choreografie: Dana Pala; Kamera, střih: Tomáš Krejča; Tanec: Daša Horváthová, Dana Pala; Hudba: Jiří Lukeš; Kostým: Nguyen Ha Thanh Špetlíková

Razzle Dazzle - Work In Progress
Film pomocí jiných výrazových prostředků hledá odpovědi na otázky, které klade výše uvedená taneční inscenace a posouvá je pomocí svého vlastního jazyka.

Filmové medium je voleno záměrně z důvodu jeho současného nejmasovějšího zneužívání k manipulaci a propagandě. Domnělá autenticita a přímý kontext jsou často zneužity a vytrženy.

Námět, režie, scéna, světelný design: Michal HóR Horáček; Choreografie, tanec: Jiří Bartovanec;  Produkce: Dita Dvořáková; Hudba: Jiří Lukeš

Divadlo
Svěcení jara

Obrazy z pohanského Ruska, inspirované starým rituálem uctívání příchodu jara.

„Moudří starci sesazení v kruhu pozorují předsmrtný tanec dívky, kterou pak obětují bohu Jara, aby získali jeho milost.“

Jsme schopni se v dnešní povrchní době obětovat? Pro koho, nebo pro co? Jaké jsou podoby obětování se mladé generace? Možná i neobětování se pro nic a pro nikoho? Nepochopitelné se může možná jevit jako jistý fakt neúnosnosti pohanských bohů a rituálů v ateistickém prostředí. Jaké jsou právě naše hodnoty, které nám pomohou rozšifrovat a vyhodnotit sílu rituálů a jejich udržení koloběhu cyklu života?

Choreograf a tanečník Jiří Bartovanec se třinácti studenty třetího ročníku Konzervatoře Duncan centre hledali jisté principy svých životů. Pracovali s radostí, se strachem a oddáním se jeden druhému, nebo dokonce všemu a všem. Důležitým elementem se tak stala jejich vlastní přítomnost, jako by Svěcení jara bylo rituálem jejich vlastních já a doby, ve které žijí.

Hudba: Igor Stravinskij; Choreografie: Jiří Bartovanec; Asistentka choreografie: Dora Sulženko Hoštová; Tančí: Sára Betušová, Kristýna Hebelková, Barbora Křížová, Jaroslav Lambor, Lucie Matoušková, Daniel Matušů, Patrik Miker, Jan Razima, Eva Rezová, Barbora Vaňková, Lenka Vořechovská, Tereza Weinlichová; Light design: Michal HóR Horáček; Scénografie: Michal HóR Horáček, Jindřich Havlík; Kostýmy: Eva Judová

Razzle Dazzle
Razzle Dazzle se zabývá identitou jednotlivce, mechanismy fungování skupin a jejich zájmy a etickou stránkou těchto procesů. Bagatelizace hodnot, glorifikace triviality. Ukazuje hodnotu veřejně šířené informace i její možné podoby zkreslení až po záměrnou lež. Tématem je také vytváření různých identit, vytvářených vědomě i nevědomě.

Námět s úhly pohledu, které se různí díky osobním preferencím, souhře náhod i momentálnímu rozpoložení vnímatelů. Jedna věc, situace, čin či gesto viděno z různých úhlů a v rozdílném kontextu mohou vyznít zcela rozdílně.

Zkoumá pravidla chování, tolerance ke zlu i akceptaci viny - osobní i kolektivní. Soudobými prostředky chceme ukázat aktuální mnohovrstevnatost reality. Obtíže rozpoznání zdrojů informací a jejich validitu. Kdo a z jakého důvodu nám co říká.

Autorem námětu a koncepce scénografie je Michal HóR Horáček. Je autorem a spolutvůrcem řady divadelních i multimediálních projektů. Spolupracuje a je členem řady tvůrčích týmů napříč uměleckým spektrem. Mimo jiné Spielraum kollektiv, OEM arts, Topos, Teatr nowogo fronta (CZ), Treatr Clipa (Izrael).

Choreografii vytvoří choreograf a tanečník Jiří Bartovanec, který spolupracoval na mnoha tanečních představeních (spolupráce s Williamem Forsythem (Human Rights), Sashou Waltz - od roku 2007 je stálým členem jejího tanečního souboru, jeho choreografie Globe byla nominována na Českou taneční platformu, tento rok získal na České taneční platformě „Special mention“ , tedy zvláštní zmínku mezinárodní poroty za choreografii Svěcení jara se studenty Konzervatoře Duncan Centre, v současné době pracuje se Sashou Waltz a Robertem Wilsonem).

Námět, režie, scénografie, light design: Michal HóR Horáček; Choreografie, tanec: Jiří Bartovanec; Produkce: Dita Pytlíková Dvořáková; Hudba: Jiří Lukeš

Konzervatoř Duncan Centre byla založena v roce 1992 Evou Blažíčkovou, která byla až do roku 2009 i její ředitelkou. Aktuálně je Duncan Centre jedinou státní školou v České republice systematicky orientovanou na výuku současného tance.

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

14.9.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala