Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.8.2019 - 15.8.2019

JURAJ HERZ: IN AND OUT OF THE CZECHOSLOVAK NEW WAVE

Comeback Company a Metrograph oznamují premiéru první komplexní retrospektivy krále žánrového filmu: Juraj Herz (1934-2018): In and Out of the Czechoslovak New Wave. Proběhne od 2. do 15. srpna.

 

Retrospektiva probíhá souběžně s vydáním nové digitální verze SPALOVAČE MRTVOL, která je prezentována na severoamerické premiéře v Metrographu, New York, od 9. do 15. srpna. Zbrusu nová verze slaví svou světovou premiéru 29. června na úctyhodném Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde režisér Herz v roce 2010 získal celoživotní ocenění.

Kariéra velkého filmového režiséra a příležitostného herce Juraje Herze je v kontextu kinematografie vznikající v Československu od poloviny šedesátých let bez paralel. Byl to neuvěřitelný člověk a režisér - ať už ve svém vizuálním stylu a uměleckém směru, či v hojnosti hrůzy a erotiky v jeho žánrových temných komediích, pohádkách a dramatech. Pod žánrovým povrchem propašoval v očích a angažovanosti společenský a politický komentář, přičemž dosáhl výšin ve svém mistrovství formálního jazyka kinematografie.Herz se narodil v roce 1934 v Kežmarku (nyní ve Slovenské republice) a vstoupil na pražskou scénu zároveň se základní skupinou filmařů Československé nové vlny. Nikdy se ale za jednoho z nich nepovažoval. Jeho nejvýznamnější film, psychologická hrůza SPALOVAČ MRTVOL a řada jeho dalších děl patří k nejlepším filmům Wave a zabývají se stejnými problémy. Toto vedlo cenzory často k velkým zásahům, ale to, že byl jedním z nejvíce úspěšných filmových režisérů v zemi mu zpravidla zajišťovalo stálou práci (výjimkou jest například emigrovace do Mnichova v pozdních osmdesátých létech, vrátil se v roce 1995).

Jeho záliba ve strašidelnu, gotickém stylu a zkoumání lidské psychiky dělaly Herze miláčkem fantasy a hororové filmové scény a v posledních několika desetiletích jeho filmy dosáhly kultovního statusu mezi milovníky žánrových filmů i v Evropě a USA.

Přečtěte si více o režisérovi zde

Tato retrospektiva sedmi celovečerních programů zahrnuje archivní 35mm filmové výtisky (gotické drama MORGIANA, 1972, a drsný snímek NOC, 1985) ze sbírky Národního filmového archivu ČR a čtyři nově přeložená díla (Palme d \ t „Nebo contender OIL LAMPS, 1971, a hororový klasik FERAT VAMPIRE, 1981, mimo jiné). 

Pro celý program navštivte ZDE.

Po premiéře v srpnu bude série pokračovat ve variacích po Severní Americe až do pozdního jara 2020. Přesný program bude oznámen.

Retrospektiva je produkována společností Comeback Company. Kurátorka Irena Kovářová. Pochází z Metrograph, New York. Filmy poskytnuté Českým národním filmovým archivem a První veřejnoprávní. Film děkuje českého národního archivu, foto portrét © Miloš Fikejz. Filmové poznámky: Metrograph / Nick Pinkerton.

 

Místo konání:

Metrograph Cinema

Datum:

Od: 2.8.2019
Do: 15.8.2019

Organizátor:

Comeback Company


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala