Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.11.2010 0:00 - 0:00

KAREL HAŠLER

Písničky Karla Hašlera, dokumentární film o jeho životě, diskuse se synem Karla Hašlera, Thomasem Haslerem

KAREL HAšLER

 

České centrum New York

3.11.2010, 19 hodin

Vstup zdarma

RSVP: newyork@embassy. mzv.cz

Informace: 646-422-3304

Karel Hašler byl synem kováře (později se otec stal sklářem), učil se rukavičkářem. Od roku 1897 hrál ve smíchovském divadle Pavla Švandy. Po krátké době odešel (pěšky) hrát do Tábora, brzy se ale vrátil do Prahy. Poté hrál v Národním divadle v Brně a v divadle v Lublani, kde účinkoval v činohře i opeře. V roce 1903 byl přijat do Národního divadla v Praze, kde ztvárnil řadu rolí.

Roku 1908 se oženil se sestrou klavíristy a hudebního skladatele Rudolfa Frimla. V roce 1916 byl propuštěn z Národního divadla pro nekázeň. Už před tím se ale začal živit svými písněmi. Během 1. světové války jezdil na turné po českých zemích a vystupoval po Praze. V roce 1919 otevřel vlastní hudební vydavatelství. Vystupoval často ve varieté na Vinohradech.

Za 2. světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, propuštěn, v srpnu zatčen znovu (podle jiných zdrojů v září, přímo během natáčení filmu Městečko na dlani na udání režiséra Václava Binovce[1]). V prosinci téhož roku zemřel v koncentračním táboře Mauthausen.

„ Když jsem se pak dověděl o jeho smrti – o smrti pražského Chevaliera, jak ho nazval Rudolf Deyl senior, jenž s Hašlerem byl velký kamarád, zaslechl jsem odněkud smutnou melodii, která mi zněla v uších na rozloučenou s tímto podivuhodným člověkem. Karel Hašler určitě netušil, jaký nový přízvuk dostane ta melodie v té pro každého Čecha kruté době. Její slova byla: „Tak, jako na louce kytička, vyrostla ta naše písnička a až se ta písnička ztratí, pak už nic nebudem mít!“.

Koncert organizují: Generální konzulát České republiky, BBLA, Bohemian National Hall, České centrum New York ve spolupráci se synem Karla Hašlera, Thomasem Haslerem

Akce je organizována ve spolupráci se společnostmi Strunal, Petrof a Prague Kolektiv

Organizátor: Consulate General of the Czech Republic, Bohemian Benevolent and Literary Association, Bohemian National Hall and Czech Center New York

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

3.11.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala