Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2015 19:00

Nevina aneb Vražda v Příkré ulici

Detektivní příběh od významné spisovatelky, přeživší holocaustu, ukazuje dusnou atmosféru politického a osobního útisku v prvních dnech socialistického Československa.


Alex Zucker, překladatel novely, bude po prezentaci knihy přítomen k diskuzi.
Alex překládá české literární tituly do angličtiny a je mimo jiné držitelem ceny English PEN Awards for Writing in Translation. Aktuálně spolupracuje s mnoha neziskovými organizacemi.

Autorka vydala tuto knihu po své emigraci z rodného Československa. Heda Margolius Kovály přežila hrůzy koncentračního tábora v Osvětimi a následnou éru stalinismu v Československu. Její manžel, který přežil trýznění v koncentračním táboře Dachau, patřil mezi židovskou elitu, která v poválečném Československu pomáhala budovat komunismus. Později byl odsouzen a popraven a to po nechvalně známém procesu s Rudolfem Slánským, na kterém se podílel. Heda byla posléze označena za ženu politického zrádce, proto byla ona i její syn zastrašování. Pracovala jako překladatelka a během srpnových událostí roku 1968 emigrovala.

V zapadlé uličce, ve které se nachází také kino, se stane vražda. Policejní vyšetřovatelé tak vyslýchají několik žen, které právě v biografu pracují. Během slyšení se tak seznamujeme i s jejich nelehkými životními osudy. Která z nich vraždila a proč?

Kovály knihu prvně publikovala pod pseudonymem Helen Nováková (stejně jako hlavní hrdinka v knize), aby chránila své přátele, kteří by mohli být kvůli kritice režimu (která se v knize objevuje) pronásledováni.   

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

18.6.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala