Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.11.2015 19:00

Filmový klub: Lekce Faust

Krátký animovaný film Řeči, řeči, řeči... Michaely Pavlátové, po němž bude následovat animované komediální drama Jana Švankmajera o legendárním muži, který zaprodal duši ďáblu. .


Režie: Jan Švankmajer, 1994, 97 min.

Výtvarnice, režisérka a animátorka Michaela Pavlátová absolvovala roku 1987 VŠUP, ateliér animovaného filmu. Její animované filmy získaly řadu prestižních mezinárodních ocenění, roku 1993 byla za animovanou grotesku Řeči, řeči, řeči (1991) nominována na Oscara. Dále realizovala animovaný film Repete (1995), oceněný na Berlinale 1995 Zlatým medvědem v kategorii krátkých filmů

Na konci devadesátých let pobývala v USA, kde pracovala jako režisérka ve studiu Wild Brain. Věnuje se i pedagogické činnosti, učila v Praze na FAMU a VŠUP, v San Franciscu a na Harvardu. V roce 2003 natočila film Nevěrné hry, který byl oceněn Zvláštní cenou poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu.

 

Jan Švankmajer je český filmový režisér, animátor a výtvarník; čelný představitel pozdního českého surrealismu. Jeho dílo ovlivnilo jak domácí umělce, tak i několik zahraničních, jako je Tim Burton, Terry Gilliam, bratři Quayovi, nebo Shane Acker.

 

Lekce Faust je volná adaptace Marlowova „Doktora Fausta“ a Goetheho „Fausta“.

Muž s aktovkou dostane cestou z práce na ulici jakýsi leták. Jako všichni ostatní ho zahodí, aniž se na něj podívá. Doma pak v poště objeví další leták, na kterém je slepá mapka s označeným domem. Muž se rozhodne tento dům najít a tak také učiní. V tajemném domě se začne odvíjet faustovský příběh, ve kterém se muž (Faust) upíše Mefistovi. Tento Faust v podání vynikajícího Petra Čepka je obyčejným mužem z ulice, který je vytržen ze svého všedního života, v němž otázky po smyslu lidské existence nemají místo. Jeho všetečná zvědavost ho strhne do dobrodružství ducha, v němž se rozplyne jeho vlastní nicotná osobnost, ale v němž nabývá na významu odvěký spor mezi Bohem a Ďáblem o lidskou duši.


V českém originále s anglickými titulky.
Vstup zdarma

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

3.11.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala