Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2015 19:00

Odvaha ve filmu

Filmový večer a neformální diskuse s filmovými odborníky a nadšenci.


DISKUSE

Odvážné bojovnice – ženy dokumentaristky
Březen je měsíc Mezinárodního dne že. Na počest mimořádným ženám, které formovaly tvář filmu v České republice a USA, bude filmová vědkyně a lektorka Mary E. Fetzko přednášet na téma: Odvážné bojovnice – ženy dokumentaristky. Přednáška stručně představí české režisérky Helenu Třeštíkovou, Olgu Sommerovou a Věru Chytilovou a M.E. Fetzko také porovná jejich americké protějšky, osobnosti, které pomohly připravit cestu pro ženy v oblasti dokumentární tvorby ve Spojených státech.
 
FILM
In the Shadow of Memory
Po přednášce bude následovat promítání dokumentárního filmu In the Shadow of Memory, natočeného na základě životního příběhu Jerri Zbiralové, jejíž matka a sestra přežily vypálení české obce Lidice nacisty během druhé světové války. Tyto příběhy měly silný vliv na Jerriin život.

Tento film je průzkumem toho, jaké účinky má stále tato zmíněná tragédie na budoucí generace. Obec Lidice byla zničena v roce 1942 jako odplata za atentát na Reinharda Heydricha, duchovního otce nacistické genocidy. Všichni muži byli zavražděni, všechny ženy byly poslány do koncentračního tábora Ravensbrück, děti byly poslány do plynu, jen 9 z nich přežilo. Po válce se ženy přeživší koncentrační tábor, včetně matky a nevlastní sestry Jerri Zbiralové, vrátily do Lidic. In the Shadow of Memory se skládá z rozhovorů s pamětníky, německými návštěvníky údálosti 50. výročí památníku, a Jerriinou rodinou, včetně jejích dětí.
Režie: Jacky Comforty, 2007, 52 min.

DISKUSE
Max Zbiral, syn Jerry Zbíral
Emma Zbiral, dcera Jerryho Zbírala
Mary E. Fetzko, filmová lektorka
Barbara Karpetova, ředitelka Českého centra

BIOGRAFIE
Jerri Zbiralová (rozená Jaroslava Irena Zbiralova) se narodila v Praze. Její matka Anna a nevlastní sestra Eva přežily lidické tragédie v roce 1942. Jerriina matka strávila poslední tři roky druhé světové války v koncentračním táboře Ravensbrück, zatímco Jerrina sestra Eva byla poslána do Německa žít s tetou v rámci nacistického programu  Lebensborn. Jerrina matka se vrátila do Československa. Po komunistickém puči v roce 1948 rodina opustila Československo. V roce 1982 Jerri začala zaznamenávat příběhy svých příbuzných a dalších, kteří přežili lidický masakr. O deset let později ona a její manžel Alan Teller vytvořili film In the Shadow of Memory o této tragédii a jejich vlastním vztahu k lidické události.


Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

26.3.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala