Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.9.2013 - 3.11.2013

Magdalena Jetelová - Zmnožení horizontů

Zmnožení horizontů – samostatná výstava Magdaleny Jetelové, významné české sochařky při příležitosti 5. znovuotevření České národní budovy. Vernisáž výstavy: 12. 9. 2013 od 19 do 21 hodin. Výstava je otevřena do 3. listopadu.

Magdalena Jetelová se celosvětově proslavila především tvorbou zabývající se vztahy mezi objektem a prostorem a prací s novými technologiemi, jako je například laserové světlo. Svou nevšední tvorbou tak poskytuje nový, či znovuobjevený pohled na otázky kulturní, historické a ekologické, to vše často pomocí mystifikace a matení našich smyslů. Po řadě ocenění a výstavách po celém světě se Jetelová představí v Českém Centru New York, kde pod názvem Zmnožení horizontů uvede své dva projekty – (Des)Orientation? (2013) a Islandský projekt (1992) – které odráží její zaujetí pro architekturu a krajinu a jejich vztah s působením člověka.

Prostorová instalace velkoplošných zrcadlových stěn pod názvem (Des)Orientation? způsobuje pomocí senzorů reagující na pohyb a hluk dezorientaci okolí a navozuje tak pocit rozplynutí reality. Instalace díky tomu otevírá otázky o naší minulosti, budoucnosti a nutí nás k lepšímu pochopení vlastní existence. Prostřednictvím této iluze tak Jetelová poskytuje návštěvníkům příležitost nahlédnout do hloubi své duše.

Druhá část výstavy Jetelové pak dá možnost nahlédnout do nitra samotné planety Země. Islandský Projekt představuje světelnou linii putující Islandem odkrývající svědectví o geologické hranici mezi Evropou a Amerikou. Přestože středoatlanstký hřbet, který tuto hranici tvoří, měří na délku přibližně 15 000 kilometrů, nad hladinu vystupuje pouze v severní části Islandu ve štěrbině zvané Ingvellir. Jetelová pomocí laserového paprsku tuto štěrbinu odhaluje a poukazuje tak na sílu Země, která se neustále navzdory člověka mění.


Magdalena Jetelova

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 12.9.2013
Do: 3.11.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala