Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.6.2014

Make Music New York 2014

Oslava letního slunovratu - největší venkovní newyorská hudební akce zahrnující přes 1 000 koncertů ve veřejných prostorech po celém městě, včetně koncertu české skupiny DVA.

Make Music New York

MAKE MUSIC NEW YORK

Make Music New York, „největší hudební událost, která zkrášluje Gotham“ (Metro New York), je jedinečný festival více než tisíce koncertů, které se konají na veřejných místech v pěti čtvrtích New York City po celý první letní den 21.6. MMNY probíhá současně  s podobnými slavnostmi ve více než 726 městech po celém světě, jakási globální oslava muziky.

Tato akce se zcela liší od typických hudebních festivalů tím, že je otevřená každému, kdo se chce zúčastnit. Od 10:00 hodin ráno do 22.00 hodin večer hudebníci všech kategorií, vyznání a hudebních směrů – od hip hopu k opeře, Latin jazzu až po punk rock vystupují na ulicích, chodnících, schodištích, náměstích, hřbitovech, v parcích a zahradách. Od školních kapel přes známé kapely, festival MMNY je přístupný komukoli, kdo se chce zapojit a užít si akci.

DVA
Pro kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“ – dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů.

Skladby kapely DVA ale dosáhly třeba i do Japonska – nahrávku Fonók je totiž možné sehnat i tam. Těžiště tvorby kapely DVA leží v živých koncertech, na kterých dvojici často doprovází originální projekce výtvarnice Markéty Lisé. Koncerty skupiny DVA jsou vyhlášené především hravostí a kreativitou – oba členové na pódiu s naprostou samozřejmostí střídají hudební nástroje, zaznívá kytara, živé smyčky, saxofon, klarinet, dechový midikontroler, megafon i různé hračky. Kromě koncertování se DVA intenzivně věnují i divadlu a filmu – svoji hudbou často doprovázejí němé filmy francouzského průkopníka kinematografie Georgese Méliese, hudební podobu dali také kultovnímu expresionistickému snímku Kabinet Dr. Caligariho.

Na začátku roku 2012 Dva dokončili soundtrack pro počítačovou hru Botanicula animátora Járy Plachého (Amanita Design – tvůrci hry Machinárium, Samorost) a byli za něj oceněni v San Franciscu hlavní cenou za hudbu na Independent Game Festivalu. V květnu 2012 vychází soundtrack Botanicula i na vinylu u Minority records. DVA začínali s divadelní hudbou v nezávislém divadle DNO. Dnes spolupracují také s taneční skupinou VerteDance, pro které vytvořili hudbu k představení Emigrantes (2010) a Simulante Bande (2012), ke kterému živě hrají v divadle Archa. - See more at: http://www.2dva.cz/bio/#sthash.teVM6rhi.dpuf

 

Foto: Jakub Ruzicka

 

Místo konání:

Various venues

Datum:

21.6.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala