Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.10.2018 20:00

RECITÁL MISTRŮ ČESKÉ FILHARMONIE

Koncert mistrů České filharmonie a členů Ensemble Connect.

 

Pátek 26. října 2018, 20.00
Velký sál, Česká národní budova
RSVP 

Koncert mistrů České filharmonie a členů Ensemble Connect. Přívítejte spolu s námi v New Yorku Českou filharmonii a jejího nového šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova! Večer plný překvapení pro nejnáročnější diváky.

Program:
Antonín Dvořák: Klid op. 68/V 
Alisa Weilerstein – violoncello 
David Mareček – klavír 

Eugène Ysaÿe: Sonáta (pro sólové housle) č.5 g dur
I. L'Aurore
II. Danse rustique
Josef Špaček – housle

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet  č.12 f dur, Op.96 “Americký“
I. Allegro ma non troppo
II. Lento
III. Molto vivace
IV. Finale: vivace ma non troppo

Jiří Vodička – 1. housle 
Jennifer Liu – 2. housle
Jaroslav Pondělíček – viola
Ari Evan – violoncello


Dvořákova hudba rozezní New York

Česká centra – ústředí, tisková zpráva, 18. října 2018

V České národní budově na Manhattanu zazní Dvořákova hudba. Koncert bude další připomínkou oslav 100. výročí založení republiky. V pátek 26. října České centrum přivítá v rámci slavnostního večera ve Velkém sále budovy nového šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova, americkou violoncellistku Alisu Weilerstein, koncertní mistry České filharmonie a členy Ensemble Connect, kteří zahrají recitál Dvořákových skladeb. Za touto mimořádnou hudební událostí stojí dvojice organizátorů: České centrum New York a Česká filharmonie.

U příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu a novodobých česko-amerických vztahů se na místo svého vzniku vrací tvorba Antonína Dvořáka. České centrum New York ve spolupráci s Českou filharmonií připravilo jedinečný hudební zážitek. V pátek 26. 10. 2018 se Velkým sálem České národní budovy ponesou tóny Dvořákova Klidu v podání Alisy Weilerstein a Davida Marečka a Americký kvartet v podání členů České filharmonie a Ensemble Connect a dále Sonáta č. 5 Eugèna Ysaÿe, kterou provede koncertní mistr Josef Špaček.

BARBARA KARPETOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA NEW YORK: „Měsíc jubilejních oslav představuje Dvořáka nejen jako hudebního velikána a světově známou osobnost, ale především jako umělce propojujícího americký a český prostor. Vážím si toho, že se na organizaci hudebního programu a především koncertu ke 100. výročí české nezávislosti podílíme právě s Českou filharmonií, Carnegie Hall, Carnegie Hall Archives, Společností Dvořákova amerického dědictví, Stálou misí ČR při OSN a Generálním konzulátem ČR v New Yorku.“

DAVID MAREČEK, GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÉ FILHARMONIE: „Koncerty v New Yorku jsou součástí inauguračního turné nového šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova, během kterého orchestr zavítá nejen do legendární Carnegie Hall, ale i do dalších prestižních sálů ve Washingtonu, Chicagu a San Franciscu. Mám radost, že na jeho začátku stojí recitál v České národní budově, která je úzce spojena se jménem Antonína Dvořáka.“

Z České národní budovy se Dvořákova hudba následující den, tj. v sobotu 27. října přesune do Carnegie Hall, ve které Česká filharmonie vystoupí s dramatickou Symfonií č. 7 a mistrovským Violoncellovým koncertem. Sólových partů se ujme Alisa Weilerstein. Svým věhlasem, ale i duchovní tématikou na Dvořáka hned ve výroční neděli 28. října naváže Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera.

K fenoménu oslav 100. výročí naší republiky ve Spojených státech amerických neodmyslitelně patří také vzácná zápůjčka zNárodního muzea. Originální rukopisná partitura právě Dvořákova Violoncellového koncertu vůbec poprvé v historii opustila archivy a v rámci Open House New York zahájila výjimečnýměsíční program stoletého jubilea organizovaného Českým centrem New York. Rukopis totiž představuje hlavní linii výstavy, která začala již v polovině října. Jedná se v pořadí o třetí vzácný rukopis Antonína Dvořáka, který přiletěl do New Yorku. Dvořákova tvorba tedy dnes opět ožívá v místech, které představovalo silný zdroj skladatelovy inspirace. Nezůstává bez zajímavosti, že výtěžek z Dvořákova koncertu přispěl koncem 19. století ke koupi České národní budovy. Dnes se zde scházejí stovky zájemců o českou kulturu z řad široké i odborné veřejnosti a pod hlavičkou Českého centra New York se zde konají desítky akcí, výstav a programů propagujících Českou republiku.

 

Ve spolupráci s Českou filharmonií, Carnegie Hall, Stálou misí České republiky při OSN, Generálním konzulátem České republiky v New Yorku.


Rezervace propadají 10 minut před začátkem představení.


 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

26.10.2018 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala