Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.10.2020

Marie Tomanova Photo Masterclass

Marie Tomanová, mladá česká fotografka žijící v New Yorku, vám poví o svém jedinečném přístupu k portrétu, jak navázat spojení s tím, koho fotíte, a jak co nejlépe využít Instagram jako fotograf. Přidejte se do diskuze a s vlastními fotkami pod hashtagem #MasterclassTomanova. 

7. října v průběhu celého dne
Pod hashtagem #MasterclassTomanova

Přidejte se k nám ve středu 7. října na Instagramu a zjistíte jak Marie Tomanova našla cestu k focení, jak se spojí s těmi, které fotí, i s publikem a mnohé více. Pro otázky i komentáře použijte hashtag #MasterclassTomanova

Sledujete @marietomanova a @czechcenter na Instagramu

Marie Tomanova na webu

Marie Tomanová vyrostla v Mikulově na jihu Moravy. Vystudovala Výtvarnou a vizuální tvorbu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a následně získala magisterský titul v Ateliéru malby na Fakultě výtvarných umění, VUT. Po dokončení studií odjela do Spojených států amerických a v současnosti žije a pracuje v New Yorku. Její práce prošla dramatickou změnou, od přístupu přes formu až po témata. 

Fotografické i video práce Tomanové se dotýkají otázek vysídlení, identity, začlenění, genderu, sexuality a vzpomínek. Její stále probíhající série autoportrétů Self-portraits (2014-) se týká myšlenky vysídlení a hledání vlastního místa v americké krajině. Série Young American (2015-), která byla poprvé představena v Českém centru New York v roce 2018, se soustředí na individualitu, identitu a zapadnutí do americké společnosti. Nejnovější soubor děl, It Was Once My Universe (2018-), je probíhající hluboce osobní projekt týkající se Mariina návratu domů do České republiky po osmi letech nepřítomnosti. Kompilace výše uvedených sérií je v současné době k vidění na sólo výstavě Live for the Weather v Českém centru Berlín. Výstava je oficiální součástí Evropského měsíce fotografie 2020 (EMOP) a byla vyhlášena EMOPem jako jedna z pěti nejlepších výstav bienále.

Nakladatelství Paradigm Publishing vydalo její první monografii Young American s úvodním slovem fotografa Ryana McGinleyho a esejí kunsthistorika Thomase Beachdela v březnu roku 2019. Momentálně se o Mariině příběhu natáčí dokument, který režíruje držitelka studentské Ceny Akademie Marie Dvořáková.

Díla Tomanové se objevila na výstavách v C24 Gallery (New York), Tschechisches Zentrum Berlin (Německo), SPRING/BREAK Art Show (New York), SO1 Gallery, Tokyo (Japonsko), 35m2 (Česká r.), Pragovka Gallery (Česká r.), Museum of Modern Art, Tbilisi (Gruzie), A.I.R. Gallery (New York), Museum Of Sex (New York), Českém centru New York (New York), EEP Berlin, (Německo), Ars Gallery (Česká r.), Orange County Center for Contemporary Art (Santa Ana, Spojené státy), Print Center (Filadelfie, Spojené státy), Osmos Station (Stamford, Spojené státy) a dalších.

Zmínky v médiích zahrnují The New York Times, New York Magazine, British Journal of Photography, Dazed, i-D, VICE, Forbes, Der Spiegel, Vogue, Interview, Purple, Huffington Post, Document Journal, Artforum, Numero, Artnet, Huck, Sleek, Paper, Office, W Magazine, V Magazine, AnOther, Artsy, Calvert Journal, Časopis FOTO, Respekt, Seznam TV, Ego!, Českou Televizi a další.

 

 

Místo konání:
Instagram/online
Datum:

7.10.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala