Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.4.2015 19:00

Kvarteto Martinů

Kvarteto Martinů představí hudbu Josefa Suka, Bohuslava Martinů a Bedřicha Smetany.

Martinů Kvartet

Zveme Vás na koncert Martinů Quartet.

 

Martinů Quartet:

Lubomír Havlák, housle

Libor Kaňka, housle

Zbyněk Paďourekin, viola

Jitka Vlašánková, violoncello

společně s

Olga Vinokur, klavír

 

Program 

Beethoven Houslový Kvartet No. 1 in F Major, Op. 18, No. 1 

Dvořák Houslový Quartet No. 12 in F Major, Op. 96, “Americký” 

Taneyev Klavírní Kvintet in G minor, Op. 30

Kde: Bargemusic, Fulton Ferry Landing, Fulton Ferry Landing, Brooklyn, NY.

Další informace a vstupenky, naleznete zde. 

 

 


Kvarteto Martinů, původně Havlákovo kvarteto, založili v roce 1976 tehdejší studenti pražské konzervatoře. Inspirací a vzorem pro ně byla existence takových těles jako Vlachovo kvarteto nebo Smetanovo kvarteto. Naplno využili podmínek vhodných pro intenzivní přípravu a studium repertoáru a to se posléze zúročilo v podobě sedmi laureátských titulů na významných mezinárodních kvartetních soutěžích. Mezi nejvýznamnější patří soutěže ARD Mnichov, Evian (Francie), soutěž Yehudi Menuhina (Porthsmouth, Velká Británie) nebo Pražské jaro.

Tyto výsledky významně přispěly k nastartování úspěšné mezinárodní kariéry a Kvarteto Martinů se tak zařadilo mezi soubory tvořící světově respektovanou českou kvartetní tradici.

Původní Havlákovo kvarteto přijalo své nynější jméno v roce 1985 jako závazek k propagaci jména a díla jednoho z géniů české hudby B. Martinů. Tato jejich snaha byla odměněna například cenou MIDEM v Cannes 2004 za nejlepší CD roku v oblasti komorní/sólové nahrávky hudby 20. století, kterou obdrželi za druhé ze tří CD společnosti NAXOS se 7 smyčcovými kvartety a další komorní hudbou B. Martinů.

Ačkoliv těžištěm jejich repertoáru je hudba velikánů české a světové hudby, obrací se kvarteto s oblibou k vyhledávání děl zapomenutých nebo k premiérám děl soudobých. Dostalo ocenění CD měsíce na prestižních internetových stránkách MW Classical Music Web za nahrávku Sylvie Bodorové (Terezín Ghetto Requiem) a R. Stevensona. Dlouhodobě se věnuje koncertnímu provádění a nahrávání kompletního kvartetního díla předního českého skladatele žijícího v USA Tomáše Svobody.

Kromě bohaté koncertní činnosti, zahrnující koncertování na prestižních světových pódiích spolupracuje Kvarteto Martinů úzce s Českým rozhlasem stejně jako v minulosti s BBC, Radio France, ARD nebo ORF
Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

10.4.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala