Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.11.2010 0:00 - 0:00

MIROSLAV ČERNÝ: ROK NA VSI. CIRKUS ČLOVĚK.

Rok na vsi - Slavné dílo Aloise a Viléma Mrštíkových po sto letech. Jak ale vnímá život na moravském venkově současný hudební skladatel? Dojde k tragédii? Poetická kompozice ze života dnešního středoevropského venkova v komentovaných hudebních obrazech. Cirkus Člověk - Sbírka Brouků. Archeologická sbírka. Král Gilgameš, hledající nesmrtelnost. Sbírka hudebních nástrojů a šílenec, který se chtěl stát orchestrem. Jak tohle všechno souvisí? Ukázka z připravovaného divadla jednoho herce. Vše se odehrává v jednom člověku.

MIROSLAV ČERNý: ROK NA VSI. CIRKUS ČLOVĚK.

Koncert

29. listopadu, 19 hodin, vstup zdarma
České centrum New York

Rok na vsi
Slavné dílo Aloise a Viléma Mrštíkových po sto letech. Jak ale vnímá život na moravském venkově současný hudební skladatel? Dojde k tragédii? Poetická kompozice ze života dnešního středoevropského venkova v komentovaných hudebních obrazech.

Cirkus Člověk
Sbírka Brouků. Archeologická sbírka. Král Gilgameš, hledající nesmrtelnost. Sbírka hudebních nástrojů a šílenec, který se chtěl stát orchestrem. Jak tohle všechno souvisí? Ukázka z připravovaného divadla jednoho herce. Vše se odehrává v jednom člověku.

 

MIROSLAV ČERNÝ
Pedagog, hudebník a výtvarník, ženatý, má pět dětí, trvale žije v Provodově u Zlína. Vystudoval gymnázium ve Zlíně a Masarykovu univerzitu v Brně, obor jazyk český – výtvarná výchova. Jako učitel působil ve škole v Želechovicích, později pracoval jako lektor Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a lektor Nadace Jana Pivečky ve Slavičíně. V současnosti vyučuje výtvarnou výchovu na Gymnáziu – Lesní čtvrti ve Zlíně.

 

V rámci lektorské činnosti přednášel na různých typech škol v oborech: environment, organologie a scénická hudba; stal se popularizátorem archeologie a autorem několika odborných i autorských výstav. Uvedl se jako ilustrátor vlastních publikací (Odkryj zem, otevři čas, Hudební nástroje strunné drnkací, Zlín mýtický a historický, Pod zlínským rynkem – Cesty do minulosti Zlína, Chvála Zlínu, Ze starého Zlína…).

 

Významnou inspirací pro jeho uměleckou činnost se stala krajina: volnou výtvarnou tvorbu představují monumentální malby, ve kterých se obrací k existenci její paměti a skryté spiritualitě, kterou ve svých obrazech odráží. V roce 1999 spoluzaložil občanské sdružení na ochranu krajiny.

 

Jeho hudební činnost je pestrá; od poloviny osmdesátých let se pohyboval v prostředí undergroundu zlínské a brněnské hudební scény. Později tato aktivita vyústila ve zřízení hudebního nahrávacího studia. Stal se autorem většího počtu divadelních a několika menších filmových hudeb.

V současnosti spolupracuje s J. A. Pitínským (Rok na vsi, Démonův pramen), Petrem Niklem (hudební a účast na výstavách, scénická hudba k filmům) aj..

Zabývá se rovněž organologií, provozem a stavbou historických i alternativních hudebních nástrojů, ilustruje připravovanou učebnici stavby smyčcových nástrojů.

 

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

29.11.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala