Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2013 18:30

Moving Sounds

Moving sounds je každoroční mezinárodní festival hudby, tance, improvizace, vizuálního média a estetického dialogu s talentovanými průkopnickými umělci, kteří se zaměřují na elektronickou hudbu, a kteří stojí na rozmezí klasicko-instrumentální a elektronické tvorby. V letošním roce se festival věnuje vztahu hudby a tance.

Z České republiky se představí projekt Mokré ruce (CZ/AT)
voda – hudba – volná improvizace – současný tanec
Veronika Kolečkářová tanec (CZ)
Florian Tilzer vodní zvuky (AT/CZ)
Radim Hanousek saxofon (CZ)
Martin Kleibl bicí nástroje (CZ)

Projekt Mokré ruce vznikl v roce 2011 spojením 2 prvků - tance a hudby a 4 umělců - tanečnice a choreografka Veronika Kolečkářová se pohybuje ve světě současného tance, saxofonista Radim Hanousek a perkusionista Martinem Kleiblem v jazzu a současné improvizované hudbě, "vodní hudebník" Florian Tilzer v obou světech.

Základní hudební hladinou jsou různé proměny zvuku vody - kapání, šplouchání, přelévání, víření, k tomu se v různých dynamických odstínech přidávají rozmanité zvuky kytary a saxofonu. Tyto zvukové vlny se spojují s tancem. Otevřená improvizace dává prostor k vzájemnému ovlivňování hudby a tance, střídání rozmanitých poloh od nejjemnějších barev až po expresivní prvky.

***
MOVING SOUNDS FESTIVAL
„Název festivalu Moving Sounds lze brát doslova v mnoha ohledech. Vystoupení během této třídenní akce jsou skutečně strhující, ať již emocionálně či intelektuálně.“ – Allan Kozinn, The New York Times

Doporučené vstupné $15

Jako každý rok, i letos se můžeme těšit na premiérové vystoupení posouvající hranice jednotlivých žánrů, které tak publiku nabídnou zcela nový hudební zážitek. Kurátorem pátého ročníku tohoto festivalu je Michel Galante, ředitel Argento New Music Project, a Melanie Maar, New Yorská tanečnice a choreografka původem z Vídně.

 

Vůbec poprvé v rámci festivalu bude tanec a pohyb jeho hlavní složkou s řadou experimentálních a improvizačních vystoupeních, a to především v jednom z míst konání v Littlefield v Brooklynu. Soubor Mise-en uvede nové odvážné představení za doprovodu premiérových děl světových skladatelů, mimo jiné např. americkou premiéru Arrnolda Schoenberga a Mirela Ivičeviče, či vystoupení mladého rakouského skladatele Matthiase Kranebittera.

 

V rámci festivalu Moving Sounds 2013 vystoupí také skupina Argento Chamber, což je vystupující divize New Yorské Argento New Music Project. Skupina Argento Chamber a její ředitel Michel Galante je opakovaně hlavní atrakcí festivalu a svými průkopnickými představeními baví publikum již pátý rok. Mezi jmény, jejichž práci skupina představí, jsou např. Georg Friedrich Haas, Beat Furrer, Anton Webern, Nina Young a Michel Galante. Na skupinu Argento Chamber se mohou těšit především návštěvníci Českého Centra New York, kde se vystoupení uskuteční, a to v pátek 20. září od 19 hodin. K Argento Chamber se v České národní budově připojí také projekt Mokré ruce, improvizačně-taneční skupina, která spojuje elementy tance, muziky a různorodých zvukových efektů vytvořených vodou.

 

Třídenní festival se uskuteční v Austrian Cultural Forum New York, 11 East 52 Street, New York, NY 10022, v Českém Centru New York, 321 E. 73rd Street, New York, NY 10021 a v Littlefield, 622 Degraw Street, Brooklyn, NY 11217.

 REZERVACE
Doporučené vstupné $15

 

 Foto: Petr Macháček

 

 

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

20.9.2013 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala