Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.11.2015 - 9.11.2015

New Literature from Europe

12. ročník literárního festivalu New Literature from Europe, který pořádají evropské kulturní instituty v New Yorku pod hlavičkou EUNIC (European Union Institutes for Culture). Za Českou republiku se jej zúčastní profesor Tomáš Halík, držitel Templetonovy ceny.

 

V sobotu 7. listopadu se Tomáš Halík zúčastní veřejné diskuze a společného čtení evropských autorů. Bude prezentovat svou knihu Chci, abys byl. V pondělí 9. listopadu bude diskutovat o globální uprchlické krizi se spisovatelem Ianem Burumou v Carnegie Council for Ethics and International Affairs. 

Program festivalu New Literature from Europe zahrnuje autorská čtení, diskuze s autory i překladateli. Otevírá témata, jakými jsou zodpovědnost při psaní, humor v dílech a jeho role, problematika adaptací knižních děl pro divadlo nebo film. Speciální pozornost získají i ženy jako autorky. Festival reflektuje i současné evropské dění, diskuze Tomáše Halíka a Iana Borumy o uprchlické krizi je toho důkazem.


Více informací a podrobný program

 

Tomáš Halík

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D. (1948) je profesorem Filozofické fakulty UK (přednáší filozofii a sociologii náboženství), od r. 1990 je prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora, od 1.X. 2004 farářem nově zřízené pražské akademické farnosti. Věnuje se rovněž mezináboženskému dialogu.

Za komunistického režimu působil v náboženském a kulturním disentu, po r. 1989 podnikl přednáškové a studijní cesty po všech 6 kontinentech, byl mj. hostujícím profesorem na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu.

Jeho knihy vycházejí rovněž v angličtině, němčině, polštině, italštině, francouzštině, španělštině, portugalštině, maďarštině, ukrajinštině a slovinštině; chystají se vydání i v nizozemštině, turečtině a čínštině.

Papež Jan Pavel II. ho jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími (1990), Benedikt XVI. čestným papežským prelátem (2008). Je členem Evropské akademie věd a umění a řady dalších institucí, obdržel řadu literárních i jiných cen doma i v zahraničí včetně Ceny kardinála Königa (2003) a Ceny Romano Guardiniho „za vynikající zásluhy o interpretaci naší doby“ (2010), Ceny za nejlepší teologickou knihu Evropy (2011), čestného titulu „Člověk smíření“ za zásluhy o křesťansko-židovský dialog (2011) a Rytířského kříže řádu za zásluhy, udělené prezidentem Polské republiky (2012).

V roce 2014 bylo jeho celoživotní dílo oceněno Templetonovou cenou (oznámeno 13.3., slavnostní ceremoniál 14.5., Londýn).

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 6.11.2015
Do: 9.11.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala