Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.10.2017 19:00

NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM – OZVĚNY MFDF JI.HLAVA

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumentární filmy jsou především výsostná umělecká díla. S tím úzce souvisí významnost témat, kterým se věnují.

 

RSVP

NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM
Režie:
Miroslav Janek, 2016, 90 min, Česká republika

Děti trpící autismem netrpí nevyléčitelnou chorobou. Trpí tím, že jsou neurodiverzní a svět je zařízen pro ty neurotypické. To je teze, s níž se Miroslav Janek pouští do série živých setkání s několika dětmi a dospívajícími diagnostikovanými Aspergerovým syndromem. Nechává je bezprostředně formulovat jejich vztah ke světu, k sobě samým a také k tomu, co je odlišuje od „normálu“. Zjišťujeme, že nás zavádí mezi zábavné nebo fascinující osobnosti, které často trpí tím, že jsou označeny jako „hendikepované“. Návštěva mezi autisty rozrývá zdánlivě pevné hranice jinakosti a normality.
Zdroj: www.dokument-festival.cz 

 

OCENĚNÍ
2016, Nejlepší český dokumentární film, MFDF Ji.hlava

O REŽISEROVI
První zkušenosti s natáčením dokumentů měl Miroslav Janek (1954) coby amatérský filmař v 70. letech. V roce 1980 se odstěhoval do USA, kde pracoval mj. jako střihač filmů Godfreye Reggia. V polovině 90. let se vrátil do Prahy. Natáčí portrétní dokumenty jako Občan Havel (2008), Umanutá (2012) nebo Evangelium podle Brabence (2014), které již v minulosti uvedl MFDF Ji.hlava.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

26.10.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala