Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2013 - 8.11.2013

Ozvěny festivalu Jeden svět 2013

Výběr dokumentárních filmů s tematikou lidských práv za účasti jejich autorů a dalších hostů z této oblasti.

Při příležitosti 15. výročí festivalu se ve 13 městech v různých koutech světa konají Ozvěny Jednoho světa, a to až do konce roku 2013. Ozvěny JS jsou organizovány ve spolupráci s Českými centry, velvyslanectvími České republiky, zahraničními lidskoprávními festivaly sdruženými v Human Rights Film Network a s neziskovými organizacemi.

Ozvěny divákům nabízejí vybrané filmy z programu 15. ročníku Jednoho světa, které představují život a společenskou situaci v zemích, kde pracuje společnost Člověk v tísni.


One World – Jeden Svět

FILMY:
Čtvrtek, 7. listopadu, 19 hodin: Pevnost – diskuse s režisérem Lukášem Kokešem po promítání
Pátek, 8. listopadu, 18:30 hodin: Vlast, nebo smrt
Pátek, 8. Listopadu, 20:30 hodin: Můj Afghánistán


Vlast, nebo smrt (Motherland of Death)
Vitaly Mansky / Rusko / 2011 / 99 min.
Patria o Muerte“ – Vlast, nebo smrt. Vyčpělé revoluční heslo Castrových komunistů nese v názvu vizuálně pozoruhodný snímek renomovaného režiséra. V prostředí oprýskaných kubánských měst vykresluje proslulý dokumentarista na pozadí osobních příběhů složitou tvář dnešní Kuby. S mírným uvolněním pevných kleští režimu se „ostrov svobody“ začal pomalu otevírat světu, pro mnoho Kubánců je však stále hlavně vězením, kde jsou potraviny na příděl a život v důstojných podmínkách iluzí. Sny dnešních seniorů, kteří před padesáti lety uvěřili Fidelovi a jeho komunistickému experimentu, se rozplynuly v bídě a nedostatku. Jejich děti dnes v beznaději všedních dnů žijí své drobné radosti. I přes ekonomické strádání tak v kubánských městech stále pulzuje život plný vášně, temperamentu a energie, kterou do náručí tanečníků a prostitutek jezdí hledat turisté z celého světa. V pitoreskních kulisách pohaslého revolučního snu se odehrává příběh opravdového života, který se nepodařilo umlčet ani komunistické propagandě.

Můj Afghánistán (My Afghanistan - Life in the Forbidden Zone)
Nagieb Khaja / Denmark / 2012 / 88 min.
Dánský filmař s afghánskými kořeny Nagieb Khaja se rozhodl, že natočí „skutečný“ Afghánistán. Idea byla na první pohled prostá. Svůj pohled na vlastní zemi měli Afghánci točit sami prostřednictvím kamer mobilních telefonů. Přístroje se dostaly do rukou farmářů, konstruktérů, zdravotní sestry i místního stařešiny. Syrové a hrubé záběry nabízejí překvapivou poetiku a neotřelý pohled na zuboženou zemi i její obyvatele. Zároveň přibližují i každodenní život a odkrývají obavy i svázanost tradicemi, se kterými se lidé musejí potýkat. Muži nesmějí filmovat své matky a sestry, ženy mohou natáčet jen své dvorky, protože se samy ven nedostanou. Blížící se střelba zahání kameramany do úkrytů a strach narůstá, když se v oblasti rozšíří zpráva, že se chystá sebevražedný útok…

Pevnost (Fortress)
Lukáš Kokeš, Klára Tasovská / Czech Republic / 2012 / 72 min. Dvacet let od rozpadu SSSR v Evropě stále existuje stát, kde shlíží ze sloupů na náměstích bronzový Lenin, nostalgicky se vzpomíná na staré dobré sovětské časy a fotografovat na železničních zastávkách je přísně zakázáno. Vítejte v temném skanzenu komunismu, vítejte v neuznané Podněsterské moldavské republice. Poeticky laděný dokument mladých českých autorů Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše popisuje na příbězích několika postav každodenní život v pitoreskních kulisách podněsterského (ne)státu. Jeho obyvatele dennodenně masíruje státní propaganda a k cestě do zahraničí potřebují tři a více pasů. V čele neuznané republiky stál uplynulých dvacet let prezident Igor Smirnov, tragikomická postava jako vystřižená z osmdesátých let minulého století. Z území na pravém břehu Dněstru vybudoval satelit Moskvy, přes který proudí do Evropy zbraně, drogy a lidské orgány. Vše přitom kontroluje všudypřítomná tajná policie a řídí mafiánské struktury mocných. Přinese nová volba prezidenta šanci na změnu? Film byl s úspěchem uveden na zahraničních festivalech, například na dánském CPH:DOX.

 

 

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 7.11.2013
Do: 8.11.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala