Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.6.2010 0:00 - 0:00

OZVĚNY JEDNOHO SVĚTA

Jeden svět je v současnosti jedním z nejvýznamnějších festivalů věnovaných problematice lidských práv v Evropě a patří mezi zakládající členy Asociace lidskoprávních festivalů, která sdružuje 29 festivalů z celého světa.

OZVĚNY JEDNOHO SVĚTA

Festival dokumentárních filmů o lidských právech

června 3, 2010 , 6pm, Free, RSVP required

 

 

Program:

6pm Film Anna v přední linii

9pm Film Slunce za mraky

Promitání následuje diskuse:

ANNA, SEVEN YEARS ON THE FRONTLINE

Professor Catharine Nepomnyashchy - director of Columbia's Harriman Institute and the Chair of Barnard's Slavic Department

Ann Cooper, Columbia University - School of Journalism

THE SUN BEHIND THE CLOUDS

Lhadon Tethong, Students for a Free Tibet

Robbie Barnett, Coumbia University - Director of Modern Tibetan Studies Program

 

 

O festivalu Jeden svět:

Filmy Jednoho světa se snaží přinést komplexnější a vyváženější informace a nabízí možnost hlubšího pochopení souvislostí a důležitých zahraničněpolitických a společenských témat. Jeden svět přispívá k veřejné diskusi o roli, kterou má, či může mít český občan a český stát v globálně propojeném světě, i k debatě, proč má Česká republika usilovat o prosazování demokracie a bezpečnosti ve světě.

 

Ozvěny klíčových filmů a témat Jednoho světa pravidelně putují do zahraničí mimo jiné díky spolupráci s českými zastupitelskými úřady a českými centry. Těmito projekcemi se festival snaží zdůraznit efektivitu spojení obhajoby lidských práv, filmu a video-aktivismu a zároveň poukázat na fakt, že Česká republika je zemí s výraznou lidskoprávní a rozvojovou agendou.

Obě promítání následuje panelová diskuse.

 

RSVP do 1.května a info@czechcenter.com nebo (646) 422-3399.

 

Both screenings will be followed by panel discussions about the issues raised by the films by a group of experts. Seating is limited so we strongly encourage you to reserve your tickets as early as possible and to cancel in advance if your plans change.

Both screenings are free.

 

Anna v přední linii (Anna, Seven Years on the Frontline)

Masha Novikova / Netherlands / 2008 / 78 min.

Anna Politkovská, ruská novinářka týdeníku Novaja gazeta, jež se nebála otevřeně kritizovat ruskou vládu za její postup ve válce v Čečensku, byla 7. října 2007 zavražděna. Neznámý vrah čtyřmi výstřely ukončil život ženy, která znamenala pro mnoho lidí naději, že páchané zločiny nebudou přehlíženy a zapomenuty. Film vypráví poutavou dokumentární formou novinářčin životní příběh. Režisérka Masha Novikova natáčela Politkovskou pravidelně od roku 2000, stejně jako její kolegy a přátele. Během opakovaných cest do Čečenska a rozhovorů v Moskvě, Beslanu a na dalších místech Ruské federace vznikla unikátní výpověď o nesmyslném konfliktu a osobní statečnosti ženy, která se nebála říkat pravdu. Divák se díky výjimečným záběrům stává svědkem čečenské tragédie a je konfrontován s těžko uvěřitelnými příběhy o zabíjení a zmizení nepohodlných osob. Ve snímku kromě Politkovské hovoří například Lidija Jusupovová, právnička z Grozného, jež strávila mnoho let hledáním nezvěstných lidí z Čečenska, nebo Světlana Gannuškinová, držitelka ceny Homo Homini z roku 2006. Obě tyto ženy, podobně jako Anna Politkovská, nasazují vlastní život ve válce o spravedlnost v dnešním Rusku.

 

Slunce za mraky (The Sun Behind the Clouds)

Ritu Sarin, Tenzing Sonam / India / 2009 / 79 min.

V loňském roce uplynulo padesát let od čínské invaze do Tibetu. Po celou tuto dobu prosazuje světská a duchovní hlava Tibetu dalajlama pro svůj národ nenásilnou střední cestu kompromisních dialogů s čínskou vládou, které by měly vést k tibetské autonomii. Jelikož Čína tyto snahy zcela ignoruje a nikam zatím nevedou ani dalajlamovy diplomatické cesty po celém světě, radikálním Tibeťanům dochází v okupované zemi trpělivost. Důsledkem byly krvavé nepokoje ve Lhase v březnu 2008, ale také demonstrace exilových Tibeťanů před dalajlamovým sídlem v indické Dharamsale, během nichž požadovali úplnou nezávislost své země a pálili čínské vlajky. Tibetská filmařská dvojice Ritu Sarinová a Tenzing Sonam dává ve svém snímku velký prostor nejen dalajlamovi, ale také řadě tibetských intelektuálů. S využitím unikátních archivních záběrů přibližuje film podobu čínské okupační politiky a zamýšlí se nad budoucností Tibetu.

 

 

Organizuje Člověk v tísní a České centrum New York

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

3.6.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum, Člověk v tísni


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala