Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.1.2020 - 2.3.2020

Painting the Himalayas – Roman Kames & Mladí umělcí z Ladakhu

Výstava Romana Kamese a mladých umělců z Ladakhu. Indický inkoust, tempera a kvaš na ručním papíru ze západního Bengálska.

 


Výstava trvá do 2. března 2020

Tibet House US Gallery
22 západní 15. ulice
New York, NY 10011

Roman Kames je český umělec žijící v Paříži od roku 1973, který pracuje v Ladakhu více než dvě desetiletí. Vystudoval malbu na prestižní Beaux-Arts v Paříži a našel obnovenou inspiraci v barvách a neustále se měnícím světle ohromující krajiny Ladakhi. Tato výstava zahrnuje také díla vytvořena regionálními dětmi a adolescenty, kterým Kmes představil západní pojetí umění a sebevyjádření.

„Ve třídě malování tangky v tibetské dětské vesnici v Choglamsaru, tradiční tibetské malbě, kodifikované po staletí, se vyučuje přísně po dobu šesti let. Těch několik málo žáků je celkem chudých. Jejich třída je ale velmi dobře organizovaná a hlavně je vedená osvíceným učitelem, který je vybízí k tomu, aby čerpali „z přírody“ každou sobotní ráno. Jejich skicáky obsahují studie stromů evokujících Cezanne, jeho existenci pro ně neznámou, mistra malíře z Aix en Provence. Exkurze mezi Pahari Himachal Pradesh, kde se studenti učí ještě ve větší chudobě, je atmosféra jiná a na závěr jejich rigorózního studia jsou jejich kresby, dokonce více než jejich obrazy, piktogramy čisté barvy. Mohli by být ovlivněni Joanem Miro? “- Roman Kames

Více informací ZDE

 

 

 

Místo konání:

Tibet House US Gallery, 22 West 15th Street New York, NY 10011 United States

Datum:

Od: 16.1.2020
Do: 2.3.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala