Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.5.2018 - 31.5.2018

Desátý ročník festivalu evropských filmů v New Yorku

Panorama Europe Film Fest představí 16 celovečerních snímků odrážejících současnou evropskou filmovou scénu a aktuální společenské dění.

 

To nejlepší ze současné filmové tvorby zemí Evropské unie přinese jubilejní ročník filmového festivalu Panorama Europe 2018. Ten bude probíhat od 4. května do 31. května v Museum of Moving Image a České národní budově (BNH). České centrum New York, které před 10 lety festival odstartovalo, promítne na střešní terase BNH čtyři filmy, včetně New Yorské premiéry renovované kopie snímku Případ pro začínajícího kata, závěrečného programu celého festivalového dění.

Jednotlivé filmy se zaměřují na vztah mezi událostmi dvacátého století, které otřásly historií, a současnou společenskou situací. "Tematické sjednocení snímků promítaných v rámci Panorama Europe pro mě bylo zajímavou výzvou. Díla jsou různorodá co se stylu a námětu týče a reprezentují rozmanitost zúčastněných zemí. I přes to jsem našla celou řadu prvků, díky kterým jsou provázaná jak mezi sebou, tak i se současnou filmovou tvorbou," říká Nellie Killian, kurátorka letošního ročníku festivalu.

Na střešní terase České národní budovy s výhledem na panorama Manhattanu budou promítány filmy zemí Visegrádské čtyřky- Případ pro začínajícího kata, příběh zasazený do období Pražského jara; slovenský 5. October, ve kterém renomovaný fotograf Martin Kollár zachycuje poslední cestu svého umírajícího bratra; polský Silent Night, surový, tragikomický vánoční příběh Piotra Domalewského, který získal na letošní Polish Film Awards cenu za nejlepší film, režii, scénář a herce; a intimní portrét současného otroctví A Woman Captured, který osobně představí maďarská režisérka Bernadett Tuza-Ritter.

Pro slevový kupón do MoMI použijte euro20 na 20% slevu na jakýkoliv film v rámci Panorama Europe.


Silent Night/ Tichá noc

ÚTERÝ, 22. KVĚTNA, 19:00 v České národní budově
RSVP 

Polsko, režisér Piotr Domalewski, 2017, 100 min.
V polštině s anglickými titulky 

Ve spolupráci s Polským kulturním institutem v New Yorku

 

První celovečerní snímek Piotra Domalewského Silent Night získal na letošní Polish Film Awards cenu za nejlepší film, režii, scénář a herce a předznamenal tak příchod na scénu jedné z nejúspěšnějších vycházejících hvězd filmového průmyslu. Na Štědrý večer se Adam – mladík pracující v Nizozemsku - nečekaně vrátí domů do rodné vesnice na velké rodinné setkání. Jeho rodina však neví, že je Adam navštívil z úplně jiného důvodu – chce se vypořádat s temnou rodinnou minulostí. "Domalewski může být přesně tím hlasem, který polská kinematografie potřebuje: tichým, ale neodbytným - a hlavně tím, který se nebojí říct pravdu" (Cineuropa).

 


A Woman Captured

ČTVRTEK, 24. KVĚTNA, 19:00 v České národní budově
RSVP

Maďarsko, režisérka Bernadett Tuza-Ritter, 2017, 89 min.
V maďarštině s anglickými titulky,  s osobní účastí režisérky

Ve spolupráci s Ballasi Institut - Maďarské kulturní centrum v New Yorku

Režisérka Bernadett Tuza-Ritter bude přítomna na promítání.


Intenzivní, pravdivý a šokující příběh, který uvrhne diváka do hrozivého světa novodobého otroctví. Jde o téměř nesnesitelně intimní portrét Marish, jejíž předčasně zestárlá a vrásčitá tvář vypráví příběh o utrpení, které musela posledních deset let snášet. Bohatá rodina, které Marish sloužila, ji zneužívala a nutila těžce pracovat dvacet hodin denně pouze za jídlo, ubytování a cigarety. Původní atmosféra plná čiré beznaděje, se v průběhu filmu postupně mění a ze snímku se stává pulzující dokumentární thriller. Marish totiž, s pomocí režisérky Bernadett Tuza-Ritterové, začíná plánovat svůj útěk.5 October/ 5. října

ÚTERÝ, 29. KVĚTNA, 19:00 v České národní budově
RSVP

Slovensko/Česká republika, režisér Martin Kollár, 2016, 50 min.
Ve slovenštině s anglickými titulky

Ve spolupráci s Generálním konzulátem SR v New Yorku

 

Renomovaný fotograf Martin Kollár - jehož záhadné snímky zachycují okamžiky každodenního života sklouzávajícího až k surrealismu - propůjčil své osobité umělecké oko tentokrát němému dokumentu s až mysteriózní kamerou. 5. října je datum, kdy má režisérův bratr Jan podstoupit operaci, během které mu lékaři odstraní obrovský nádor na obličeji. Operaci, která mu, i když bude úspěšná, ponechá pouze padesáti procentní šanci na přežití. Jan se ocitá tváří v tvář vlastní smrtelnosti a vyráží na kole na cestu napříč zemí, aby našel uprostřed samoty přírody mír. Skrze Kollárovy nápadité a někdy až tajemné záběry, je divákům zprostředkována tichá krása světa, viděná očima člověka, který se na vše dívá znovu jako poprvé.

 


Případ pro začínajícího kata

ČTVRTEK, 31. KVĚTNA, 19:00 v České národní budově
RSVP

Československo, režisér Pavel Juráček, 1969, 102min

V češtině s anglickými titulky

 

Tato ztracená klasika České nové filmové vlny v sobě spojuje prvky Gulliverovy cesty, Alenky v říši divů a Kafkova surrealismus. Bezstarostné anti-vyprávění sleduje kroky a nehody Lemuela Gullivera, který se, poté, co se nabourá v autě, vydá pěšky na děsivou cestu.  Nakonec dojde až do cizí země, ve které občané dodržují nesmyslné zákony a jejíž vládci se snaží odstínit sluneční svit. Komunistická vláda Československa však ve filmu satirickou alegorii rozpoznala a Případ pro začínajícího kata "navždy" zakázala a ukončila tak Juráčkovu kariéru. I přesto se jedná o jedno z nejdůležitějších a vizuálně nejvynalézavějších děl, která vznikla v období krátce trvajícího, ale pozoruhodně úrodného Pražského jara.


Závěr festivalu proběhne 31. května 2018 v Českém centru New York. Příchozí budou moci navštívit v 19 hodin zahájení výstavy děl Alfonse Muchy Alfons Mucha: Shaping the Czech Identity, oslavující stoleté výročí vzniku Československa, a následně se přesunout na projekci filmu Pavla Juráčka.

Desáté výročí filmového projektu Českého centra New York proběhne ve spolupráci s Museum of Moving Image, sdružením evropských kulturních institutů EUNIC a Delegací Evropské unie při OSN.

Program a časový rozpis všech projekcí v rámci PANORAMA EUROPE naleznete ZDE

TISKOVÁ ZPRÁVA ZDE

TRAILER ZDE


Místo konání:

Czech Center New York, 321 E 73rd st, New York, NY 10021

Datum:

Od: 1.5.2018
Do: 31.5.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala