Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.5.2020 - 4.6.2020

Pražské jaro online

Po dlouhé zimě k nám konečně dorazilo jaro, plné pestrých barev, vůní a čerstvé energie, a i navzdory přetrvávajícím problémům v souvislosti s epidemií koronaviru, která nadále ovlivňuje naše životy jak z pracovního, tak z volnočasového hlediska, jsme dostali možnost využít zcela nových příležitostí a perspektiv.

18. května - 4. června

Jednou z těch příležitostí, kterou bychom vám rádi představili, je Pražské jaro – jeden z nejstarších a nejproslulejších hudebních festivalů na světě. Letošní ročník bude sice probíhat online formou, ale i přesto se v průběhu příštích tří týdnů můžete těšit na skvělý hudební program. České centrum New York, jakožto hrdý partner akce, vám nabídne řadu živě vysílaných koncertů, a to včetně světové premiéry skladby Jana Ryanta Dřízala v podání souboru Brno Contemporary Orchestra či skladeb Josefa Suka v podaní Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Jsme nadšeni, že máme příležitost přinést tento jedinečný hudební zážitek přímo do vašich domovů, a upřímně doufáme, že si festival užijete!

Více informací o festivalu včetně programu najdete na webových stránkách Pražského jara.

Partnerem festivalu pro zahraničí se pro letošní ročník stala Česká centra spolu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Celá síť českých center bude v průběhu trvání Pražského jara prezentovat a sdílet program festivalu včetně jednotlivých vystoupení a koncertů zahraničním divákům prostřednictvím svých webových stránek a sociálních sítí v daném teritoriu.

Jedenáct koncertů bude živě přenášeno z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. Společným zahajovacím koncertem sítě Českých center bude vystoupení Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse z Pražské křižovatky v pondělí 18. 5. ve 20:00. Zazní zde program zahrnující skladby J. S. Bacha, J. D. Zelenky, G. F. Händela. 

Třebaže se jedná o přímé přenosy, o unikátní hudební zážitek nezůstanou ochuzeni ani diváci ze vzdálených destinací s větším časovým posunem. Prostřednictvím webových stránek www.festival.cz bude možno v záznamu zhlédnout vystoupení ještě dva týdny po jejich průběhu.

----------------------

ŽIVĚ STREAMOVANÉ KONCERTY NA FACEBOOKU ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:


      

COLLEGIUM 1704 – ŽIVĚ Z PRAŽSKÉ KŘIŽOVATKY
Pondění 18. května 2020, 20:00 SEČ

Neobyčejné hudební dobrodružství v podobě koncertu 17 instrumentalistů a 12 pěvců z dvou poměrně mladých českých hudebních souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, kteří přednesou barokní hudbu Johanna Sebastiana Bacha a Jana Dismase Zelenky.


BRNO CONTEMPORARY ORCHESTRA – ŽIVĚ Z JANÁČKOVA DIVADLA V BRNĚ
Středa 20. května 2020, 20:00 SEČ

Koncertní debut souboru Brno Contemporary Orchestra na tomto festivalu a zároveň vůbec první z koncertů Pražského jara, který se uskuteční v Brně, představí současnou klasickou hudbu, včetně světové premiéry skladby Jana Ryanta Dřízala.
MLADÍ HUDEBNÍCI NA PRAŽSKÉM JARU 
– ŽIVĚ Z HAMU

Pátek 22. května 2020, 20:00 SEČ

Čtyři neobyčejné talenty – klarinetistka Anna Paulová, bicista Ladislav Bilan, Jr., houslista Eduard Kollert a klavírista Jan Čmejla – spojí své síly, aby daly dohromady koncert, který oslavuje nastupující generaci českých hudebníků.


ZIMNÍ CESTA - ADAM PLACHETKA ŽIVĚ Z RUDOLFINA
Pondělí 25. května 2020, 20:00 SEČ

Je tomu patnáct let, kdy Adam Plachetka debutoval v pražském Národním divadle. Od té doby toho stihl opravdu požehnaně. Šíři Plachetkova talentu zachycují také jeho pražskojarní vystoupení – to letošní bude jeho jubilejní desáté. Jedinečné bude také svou dramaturgií – Adam Plachetka totiž na koncertním pódiu představí Zimní cestu Franze Schuberta, kterou na podzim minulého roku studiově natočil.

SYMFONICKÝ ORCHESTR ČESKÉHO ROZHLASU
& ROBERT KRUŽÍK ŽIVĚ ZE STUDIA 1

Středa 27. května 2020, 20:00 SEČ

Dirigent Robert Kružík si vydobyl skvělé renomé jako dirigent několika špičkových českých hudebních souborů. Na letošním ročníku festivalu představí svůj pražský koncertní debut, který bude odvysílán ze Studia 1 Českého rozhlasu, kde Symfonický orchestr Českého rozhlasu obvykle zkouší a nahrává

      

ČESKÁ FILHARMONIE & JAKUB HRŮŠA ŽIVĚ Z RUDOLFINA
Čtvrtek 4. června 2020, 20:00 SEČ

Hrůša s Českou filharmonií připravuje provedení dvou pozdních Beethovenových kvartetů v úpravě pro smyčcový orchestr.

 

 

Rozhovor Ondřeje Černého, generálního ředitele Českých center s Romanem Bělorem, ředitelem Pražského jara. 

 

 

Supported by:

 


Místo konání:

Online

Datum:

Od: 18.5.2020
Do: 4.6.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala