Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.9.2012 19:00

Současná tvorba

Eva Eisler představí béhem přednášky reprezentativní výběr ze své tvorby a práce svých studentů z atelieru K.O.V. na Vysoké škole umelěckoprůmyslové v Praze.

Eva Eisler, v současné době vedoucí ateliéru K.O.V. (koncept – objekt – význam) na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, představí během přednášky v Českém centru, New York jednak reprezentativní výběr ze své tvorby, tak i práce svých studentů z let 2008–2011, která sahá od nekonvenčních šperků, stolních objektů, interierových doplňků, po skulpturální struktury, které se pohybují na pomezí funkčních objektů, umění a designu, mezi dokonalostí a nedokonalostí, vtahujíc diváka do soukromého prostoru / architektury naší mysli.

Eva Eisler (která v letech 1983 – 2006 žila a pracovala v New Yorku) je světově uznávaná multi-disciplinární umělkyně a designerka a je považována za jednu z předních kreativních osobností pohybujících se v oblastech volného umění, uměleckého šperku, nábytku, interiérových doplňků, v oblasti interiérového a výstavního designu a v kurátorské a pedagogické činnosti. Od roku 1987 vyučovala na vysokoškolských institucich jako jsou New York University, Parsons School of Design a Rhode Island School of Design. Její tvorba je zastoupena ve stálých sbírkách mezinárodních museí a galerií jako jsou Cooper Hewitt Museum, Brooklyn Museum of Art, Museum of Art and Design a Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Renwick Gallery of the National Museum of American Art, Washington DC, Museum of Decorative Arts, Montreal, Museum of Fine Arts, Boston a Houston, Pinakothek der Moderne, Munich, Umprum museum, Praha a dalších.

S architektonickou a uměleckou průpravou, kterou získala v Praze, Eva Eisler kombinuje svoje české modernistické základy se špičkovou sensibilitou, která je pevně zakořeněna v současné ideologii. V jejích dramatických objektech se snoubí strukturální přesnost s lyrickou graciézností. Toto platí zejména o jejích špercích z nerezové oceli, které brilantně vzdorují omezením daným tvarem/formou a měřítkem, která často vyplývá z jejich nositelnosti a vytváří z nich náhrdelníky, náramky, brože a prsteny, které obsahují stejné formalní vlastnosti jako její sochy, ale přitom zvelebují lidské tělo. A naopak skulptury, z nichž některé připomínají její brože ze serie Möbiův pásek, lze chápat jako “monumentální“ šperky, naznačující, že měřítko není rozhodující když hodnotíme Evinu estetiku.

Pro Evu Eisler je její práce výrazem úvah o řádu a logice vesmíru, je způsobem formulování myšlenek, které jsou příliš velké na to aby bylo možné je uchopit. Tím, že tvoří architekturu, kterou je možno uchopit, místo toho abychom do ní vstupovali, nám Eva Eisler dává příležitost abychom viděli formy, které neviditelně formují naše životy.

K.O.V. (koncept – objekt – význam) – atelier Evy Eisler na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze

Cílem atelieru K.O.V. není pouze vychovávat umělecké šperkaře nebo designery, ale spíše vést studenty k tomu, aby si prohloubili pochopení významu i třeba těch nejmenších detailů či fragmentů komplexní struktury a jejich uplatnění v rámci kontextu celku, v návaznosti na design, architekturu a volné umění. Smyslem atelieru je docílit konceptuální uvažování, aktivní dialog, uvolnění představivosti a kreativity studentů a toho, aby se v nich vzbudil hravý, inovativni a imaginativní přístup. Studenti jsou vedeni k tomu, aby formulovali své představy jasně, se smyslem pro logiku, ale i poezii věcí a příměřenost k danému záměru.

Eva Eisler vede studenty k hlubšímu pochopení širokého spektra umění v prostoru prostřednictvím interdisciplinárního (mezioborového) přístupu k materiálu, konceptu a formě, v těsném vztahu k designu, architektuře a současnému umění. V průběhu studia studenti kultivují svoje intelektuální schopnosti, svou zručnost a umělecké cítění prostřednictvím experimentů s různými materiály a vyjadřují svůj kreativní potenciál ve visionářských konceptech. Funkce, technické kvality a originalita použité v uměleckém řemesle jsou fenomény, které ovlivňují naše vnímání světa kolem nás. Našim cílem je vychovat budoucí partnery a konkurence schopné vůdčí osobnosti v různých oblastech industriálního (průmyslového) designu a řemesla na světové úrovni a přiblížit vzdělávací proces skutečné praxi, což je základním komponentem moderní metodologie a vzdělávacích procedur ve specializovaných předmětech.

Od roku 2007 získal atelier K.O.V. pod vedením Evy Eisler třikrát za sebou “Designblok Editors Award” od šéfredaktorů mezinárodních specializovaných časopisů v kategorii Best School Presentation a v roce 2007 obdržel Cenu rektora VŠUP za nejlepší školní atelier. Studenti atelieru K.O.V. získávají nejvyšší ocenění v mezinárodních designových soutěžích, účastní se výstav v mezinárodních galeriích a institucích jako například významné výstavy TREASURE HUNT – Atelier Evy Eisler v Die Neue Sammlung – The International Design Museum, Mnichov v roce 2011.

Přednáška v Českém centru doplňuje výstavu v Museum of Arts and Design, na které Eva Eisler z atelieru K.O.V na Vysoké škole uměleckoprůmyslové představí práce šesti studentek současného šperkového designu: Lucie Houdková, Karla Olšáková, Alena Hesounová, Kateřina Řezáčová, Nastassia Aleinikava a Janja Prokic.


Více informací je zde: LOOT 2012, Museum of Arts and Design, New York

Obrázek:
Adela Fejtkova, Fractaloids
2011, Plywood
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

13.9.2012 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala