Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.4.2014 19:00

My Violin Legends - Pavel Šporcl

Recitál českého houslisty Pavla Šporcla v České národní budově. Ve spolupráci s generálním konzulátem Los Angeles a dalšími českými zastupitelskými úřady.

 

"My Violin Legends"
Program:
Ferdinand Laub - Polonaise G major, Op.8
Jan Kubelík - Burlesque
Eugen Ysaye - Poeme Elegiaque
Antonin Dvorak - Sonatina in G major, Op. 100 1. Allegro risoluto 2. Larghetto 3. Scherzo. Molto vivace 4. Finale. Allegro
Franz Drdla - Souvenir
Pavel Sporcl - Bohemian Nostalgia
Jaroslav Kocian - Old Folks at Home

Nejvýraznější český houslista a nejžádanější umělec klasické hudby. Díky svému umění a nekonvenčnímu vystupování slaví Pavel Šporcl úspěchy u všech generací posluchačů na nejvýznamnějších pódiích. Je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů, objevuje se ve všech médiích. Jeho nahrávky zaujímají přední místa žebříčků prodeje.

Začal hrát na housle v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU u profesora Václava Snítila. V letech 1991-96 studoval v USA na prestižních školách a univerzitách pod vedením vynikajících pedagogů Dorothy DeLay, Itzhaka Perlmana, Dr. Eduarda Schmiedera.

Je nositelem významných cen a ocenění, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou významných umělců, domácích i zahraničních orchestrů. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth zařadil Pavla Šporcla - jako jediného z českých houslistů mladé generace - do své knihy „Housloví virtuózové: Od Paganiniho po 21. století“

Jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Vystoupení jsou velmi dobře přijímána jak širokou veřejností, tak i odbornou kritikou. Po uvedení Dvořákova houslového koncertu s Českou filharmonií - při jejím zahajovacím koncertu sezóny 2001/2002 v pražském Rudolfinu - nazvali kritikové Pavla Šporcla „talentem, který se rodí možná jednou za sto let...“

Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry. (Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Česká filharmonie, National Orchestra de France, Liverpoolská královská filharmonie, Orchestre de Paris, Kyoto Symphony Orchestra, New World Symphony Orchestra, Slovinská filharmonie, Suisse de Romande, Sinfonia Varsovia, Litevský národní symfonický orchestr, Slovenská filharmonie, Staatkapelle Weimar, Maďarský rozhlasový orchestr, Symf. Orch. hl.města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, RTE National Symphony Orchestra Dublin, dirigenty (V.Ashkenazy, L.Pešek, J.Bělohlávek, V.Fedosejev, Y.P.Tortelier, A.Nelsons, R.Minczuk, J.Kout, J.J.Kantorow, G.Pehlivanian, S.Baudo, I.Volkov, C.Davis, M. Swierczewski, P. Altrichter, L.Svárovský) a sólisty (J.Suk, S.Mintz, N.Lugansky, J.Bárta) 

Koncerty Pavla Šporcla ve svých programech pravidelně uvádějí prestižní hudební festivaly. (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Schleswig-Holstein, Brucknerfest, Rheingau Music, Festspiele Europaische Wochen, Passau, Colmar Music Festival, La Folle Journée Nantes, Moravský podzim, Janáčkův máj a další…)  V létě 2004 s obrovským úspěchem debutoval na jednom z nejvýznamnějších světových festivalů v Salzburgu (Salzburger Festspiele).

On sám rád překonává hranice mezi hudebními žánry a spolupracuje také s interprety z jiných hudebních oblastí. S projektem Gipsy Way s cikánskou cimbálovou kapelou odehrál přes 180 koncertů v mnoha zemích světa včetně Číny. V roce 2012 nahrál své první pop-crossoverové album Sporcelain. Na koncertních pódiích se mj. setkal s E. Pilarovou, V. Dykem, E. Farnou, Hradišťanem…

Je patronem hudebního festivalu Znojmo. Každoročně provede několik benefičních koncertů, podporuje projekty nadací a neziskových organizací (Nadace Adra, Kapka naděje, Naše dítě, Běh pro Paraple, Esteta, Pomozte dětem, Olivova dětská léčebna, Hospic Anežky České, záchrana kostela v Neratově, záchrana záplavami postižených oblastí...).

Pavel Šporcl se snaží přiblížit klasickou hudbu co nejširšímu okruhu posluchačů, především mládeži. Často vystupuje na „výchovných“ koncertech pro střední a vysoké školy, které mají díky jeho podání mezi mladými lidmi mimořádný ohlas. Hraje na modré housle postavené Janem Špidlenem v roce 2005 a na smyčce Petra Auředníka.
www.pavelsporcl.cz

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

29.4.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala