Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.11.2009 0:00 - 0:00

ŠANCE 1989 ANEB WINDOW OF OPPORTUNITY

Představení Divadla Archa proběhne ve středu 10.listopdu v ČESKÉM CENTRU NEW YORK Bohemian National Hall, 321 East 73rd, New York, NY 10028

ŠANCE 1989 ANEB WINDOW OF OPPORTUNITY

 

Window of opportunity je termín, který používá americká vesmírná agentura NASA. Je to komplikovaná konstelace podmínek, během nichž může raketa startovat do vesmíru. V přeneseném významu je to šance, kterou je třeba využít, protože se může opakovat až po dlouhém čase. Využili jsme šanci, kterou nám přinesl rok 1989?

ŠANCE 1989 volně navazuje na projekt Misunderstanding 68, který Archa uvedla v roce 2008. Formou dokumentárního divadla autoři projektu společně s řadou diskutujících z řad politiků, politologů, sociologů a historiků zkoumají otázku příležitostí, které přinesl rok 1989. Do projektu jsou zapojeni (se zapojili )i zástupci mladé generace - studenti vysokých a středních škol, kteří revoluční události roku 1989 zažili pouze zprostředkovaně. Rámec celého večera bude vytvářet fiktivní živé vysílání rozhlasové stanice RADIO 89 FM. Ústřední osu večera bude tvořit dramatický komiks Kurt a Květa.


Příběh  Kurta a Květy  je příběhem smíšeného  československo-německého manželského páru, který žije v Pardubicích. Pár usiluje  uniknout před odhalením kolaborace s bývalým režimem. Minulost však zůstává jako otevřený účet, který klade požadavky na přítomnost a budoucnost. Příběh sám je fiktivní, ale  obsahuje množství reálných dobových detailů a událostí , jako byl například dobrodružný útěk východoněmeckých občanů do Západního Německa v helikoptéře, který se stal v roce 1975 na jihočeské přehradě Lipno.
Pod jeho stylizovaným dějem se otevírají základní otázky lidského života jako je svoboda, zrada, pocit viny a odpuštění.

Debata politiků, politologů, historiků a sociologů bude prokládána komorním dramatem slovenské dramatičky Anny Gruskové, jež má formu stylizovaného komiksu. Komiks se skládá ze tří částí, které se odehrávají v letech 1975, 1989 a 2009. V  diskusích budou kladeny otázky na téma svobody skutečné, svobody simulované, útěků za svobodou, útěků před minulostí, propojení světů soukromých a politických, hranic mezi tím, co se za totality tzv. „muselo“ a tím, co už byla vědomá kolaborace.


Autoři projektu: Tomáš Vrba, Ondřej Hrab, Jana Svobodová
Scénář: Jana Svobodová a Anna Grusková
Text rozhlasového komiksu Kurt a Květa: Anna Grusková

Scéna a režie: Jana Svobodová
Dramaturgie: Ondřej Hrab, Tomáš Vrba
Asistentka dramaturgie: Marie Vojáková
Účinkují: Jaroslav Rudiš, Eva Hromníková, Philipp Schenker a studenti vysokých a středních škol
V diskusích vystoupí: Petruška Šustrová, Martin C. Putna, Václav Havel, Jacques Rupnik, Jürgen Danyel, Jiří Černý

Světelný design: Lukáš Brinda
Zvukový a hudební design: Jan Středa
Produkce: Helena Rousová


Projekt vzniká v koprodukci s Knihovnou Václava Havla a ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny v Praze a Ústavem pro současné dějiny, Postupim, Německo a Českými centry.

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

10.11.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala