Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.3.2010 0:00 - 0:00

selFbrush

Koncert v Českém centru.

selFbrush
Václav Havelka

24. března, 19 hodin
Vstup zdarma.

Koupelnové dlaždičky v hlavním městě skokanů - krkonošském Harrachově - byly první, kdo koncem devadesátých let minuleho století slýchal dema Václava Havelky. Taková je minulost. Písničkář vystupující pod značkou selFbrush v průběhu posledních čtyřech let již dostatečně zdomácněl na české nezávislé scéně. Za tu dobu vydal x nahrávek vlastním nákladem a mimo jiné absolvoval turné po České republice s americkým písničkářem Terry Lee Halem, Priessnitz a dalšími. Jeho universální schopnosti mu bez problémů dovolují zvládat sólová vystoupení s akustickou kytarou, fúzovat folk s elektronickými vlivy nebo být funkční součástí kapely v klasickém rockovém osazení.
Tuto poslední polohu zachycovalo debutové album selFbrush - Ghost of a Handshake, které vyšlo v září 2004 na pržském country – folkovém labelu Good Day Records. Krátce nato získalo album mediální podporu Radia 1  a velmi pozitivní recenze.
Album Ghost of a Handshake, natočené v kuchyni, za přispění několika hostů spojuje skladatelský potenciál Václava Havelky s hráčskou jistotou muzikanta, zvukového aranžéra a potažmo výtvarníka Maťa Mišíka / www.matomatic.com /. Právě on má lví podíl na rozmanitosti poloh, jež album skýtá. Od indie rocku přes dřevní folk, alternativní country až do ambientních výšin naivních analogových zvuků.

Ke konci roku 2005 Václav ukončil s Matěm a kapelou jež vznikla po vydání desky Ghost Of A Handshake spolupráci a odjel do Maximum Volume Studia v italské vesničce Groce di Piave, kde společně s producentem Massimem Sartorem natočil novém album selFbrush s názvem Three Names jež vyšla v listopadu 2006 jeho u vlastního vydavatelství Absent Hour Records. Po vydání alba se Václav Havelka seznamuje s americkou houslistkou, zpěvačkou a zvukovou inženýrkou Bethany Lacktorin se kterou začíná spolupracovat a vystupovat v duu živě.

 

Smog, Will Oldham, Wilco, Beck, Tom Waits, Hayden, M. Ward, Sonic Youth, Sparklehorse, Joanna Newsom, Devendra Banhart, Karen Dalton, Mark Lanegan, Cocorosie … je jen úzký výběr z řad hudebních personalit a projektů, jejichž vliv se odráží ve Václavových klidně plynoucích skladbách. Ve všech variantách a podobách marky selFbrush je konstantní předností samozřejmý a jistý vokální projev Václava Havelky. Zpěvný hlas jakých je na české scéně pomálu s potřebnou dávkou neškolené syrovosti dodává autenticitu osobně pojatým každodenním textům ( v angličtině ) - třeba o dívce sbírající maliny nebo o mazlíčcích psech, co musí celou noc zadržovat moč.

 

V roce 2008 Havelka poprvé komponuje hudbu hned pro dvě divadelní představení: Idiot ( M. Dostojevskij ) v Dejvickém Divadle v režii Miroslava Krobota a Red Light Winter v Divadle Na Zábradlí v režii Zdeňka Janáčka.

 

Aktivně také Václav působí na postu kytaristy a vokalisty v alternativně rockové formaci Please The Trees ( www.myspace.com/pleasethetrees ) jejíž debutové album Lion Prayer vyšlo v prosinci 2007 a bylo nadšeně přijato jak kritikou tak posluchači.

 

Koncem roku 2009 Václav Havelka pod hlavičkou selFbrush vydal čtyř písňové Ep s názvem … For A New Mother. Nové písně pokračují v jedinečné intimní očistě, která na EP … For A New Mother vykrystalizovala v Havelkův zatím nejucelenější projev. Václav Havelka zde vystupuje jako písničkář s komplexní vizí vlastní realizace, prosáklý láskou k estetice netuctového folku a experimentování s tradičními nástroji i hlasem. Poetika venkovské melancholie rezonuje s neklidným pozorováním městského člověka a  zvraty osobního života. Křehkost písní stojí na pevných základech a samozřejmě tak uniká písničkářské pasti bolestínství. Singl Dry Feet znamená pro písňový svět selFbrush nově nastavený standard. Něžně opečovává čerstvé matce oschlá chodildla, ale i znepokojuje ostnem nevyřčeného. Ačkoliv je étos výrazu selFbrush i hudebních souvislostí svým rozletem kosmopolitní s novým EP … For A New Mother se k němu můžete dostat blížeji, než kdy předtím. Vymanění se z poněkud zacyklených zvyklostí české scény umožňuje docílit nahrávkám  selFbrush pro zdejší prostředí nezvyklé vzdušnosti. Čtvrthodina čerstvých písniček je oslavou nových dobrodružství a scenérie, kterou lze znovuobjevovat a hlouběji prozkoumávat, stejně jako všechno, co má v časech holdujících pomíjivosti trvalou hodnotu.

V roce 2009 Havelka také komponuje hudbu pro další divadelní hru Srpen v zemi indiánů ( August: Osage County ) držitele Pulitzerovy ceny Tracy Lettse v režii Michala Dočekala pro Stavovské divadlo.

Na rok 2010 Václav Havelka chystá vydání dlouho připravované a očekávané druhé desky se skupinou Please The Trees.

 

 

Diskografie:

Ghost Of A Hanshake / Good Day Records, 2004 /

 Three Names / Absent Hour Records, 2006 /

… For A New Mother / Ep, Absent Hour Records / Locco Records, 2009 /

 

Hudba pro divadelní představení:

Idiot / Dejvické Divadlo, režie Miroslav Krobot, 2008 /

Red Light Winter / Divadlo Na Zábradlí, režie Zdeněk Janáček, 2008 /

Srpen V Zemi Indiánů / Stavovské Divadlo, režie Michal Dočekal, 2009 /

 

 

Web: www.myspace.com/selfbrush - www.absenthour.cz 

 

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

24.3.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala