Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.4.2017 19:00

Prague-New York Effects

České centrum New York představuje již pátou část unikátního projektu Prague-New York Effects. Program propojuje etablované umělce z České republiky a USA.

 

Tito umělci z odlišného kulturního prostředí, s rozdílnými tradicemi, hodnotami, ale také stereotypy, se setkávají na rezidenčním pobytu v České národní budově (Bohemian National Hall) a dále pak na pódiích New Yorku, Washingtonu, D.C., Prahy, Plzně a Ostravy. V průběhu roku se prostory ČCNY otevírají jako laboratoř (The Thomas M. Messer Bohemian Creative Hub), ve které současní špičkoví umělci spojují českou a americkou kulturu v jedinečném tvořivém dialogu, multižánrové pestrosti, možnosti obohatit obě strany Atlantiku o vzájemné vlivy a umělce o příležitost pracovat v novém kulturním kontextu.

V pátém efektu se můžeme těšit na interakci hudebního skladatele Petra Bakly, klavíristy Josepha Kubery a smyčcového kvarteta Momenta Quartet.

Již 24. dubna 2017 proběhne ve Willow Palace Auditorium v Brooklynu koncert S.E.M. Ensemble and Orchestra pod taktovkou Petra Kotika, kde vystoupí smyčcové kvarteto Momenta Quartet a mezi sólisty se představí i klavírista Joseph Kubera. Českou skladatelskou scénu bude reprezentovat Petr Bakla.

O den později 25. dubna 2017 se můžete těšit na světovou premiéru jeho skladby Major Thirds v podání Josepha Kubery a Momenta Quartet ve velkém sále České národní budovy. Registrace zde 

Ve středu 26. dubna 2017 Petr Bakla promluví o své práci v kině Českého Centra New York. Na tento seminář se můžete registrovat zde

Česká premiéra skladby Major Thirds v podání Josepha Kubery a Momenta Quartet proběhne v rámci Festivalu nové a experimentální hudby Ostravské dny 30. srpna 2017 v Trojhalí Karolína. Ostravské dny jsou unikátní příležitostí poznat nekompromisní cesty hudby 20. a 21. století. O festivalu se více dočtete zde


Biografie:
Skladatel Petr Bakla se narodil a pracuje v Praze. Věnuje se výhradně tvorbě komponované hudby pro akustické nástroje, seznam jeho skladeb zahrnuje nejrůznější obsazení, od sólových skladeb po orchestrální. Ve své hudbě usiluje o navození situací a kontextů, v nichž puristicky oproštěný výchozí materiál může nabývat zvláštní expresivity a energie. Častým rysem Baklových skladeb je simultánní průběh dvou nebo více zvukových vrstev, jejichž interakce vytváří charakteristické napětí.

Ke své práci v rámci Prague-New York Effect se skladatel vyjadřuje zde:
http://www.petrbakla.com/

Klavírista Joseph Kubera je jedním z předních interpretů soudobé hudby. Je klíčovým členem S.E.M.  Ensemble and Orchestra a Downtown Ensemble a komorního orchestru Ostravská banda.  Sólově vystupoval na významných evropských festivalech a úzce spolupracuje s Mortonem Feldmanem, La Monte Youngem, Robertem  Ashleyem a dalšími skladateli. Skladby pro něj napsali Michael Byron, Alvin Lucier nebo Elliott Sharp.
http://www.josephkubera.com/

Momenta Quartet (Emilie-Anne Gendron a Alex Shiozaki, housle, Stephanie Griffin, viola a Michael Haas, cello) je newyorské smyčcové kvarteto, které se zaměřuje na současnou hudbu. Kvarteto bylo založeno v roce 2004 a je dnes jedním z nejvýznamnějších amerických smyčcových kvartet, které koncertuje po celých Spojených státech i Evropě. Momenta Quartet spolupracoval s více než 120 skladateli.
http://www.momentaquartet.com/

Projekt Prague-New York Effects byl zahájen v únoru 2016 společným dílem zpěvačky, držitelky šesti cen Anděl, Lenky Dusilové a tanečnice a vokalistky Tendayi Kuumba , členky uskupení Urban Bush Women. Druhý efekt propojil v dubnu 2016 choreografa, tanečníka a uměleckého šéfa Baletu ND v Praze Petra Zusku s multiinstrumentalistkou, zpěvačkou, skladatelkou a tanečnicí Jen Shyu, držitelkou ceny Doris Duke. Třetí efekt přivedl na pódium herečku a zpěvačku, múzu Roberta Wilsona, Helgu Davis, a tanečníka a choreografa, člena Sasha Waltz Dance Company Jiřího Bartovance. Čtvrtý efekt propojil cesty taneční hvězdy stříbrného plátna Tami Stronach a mága multimediálních kompozic Tomáše Dvořáka aka Floexe.

Projekt organizuje České centrum New York spolu s Ostravským centrem nové hudby a je sponzorován Spyder Institute Praha.

Více informací o Prague-New York Effects zde: www.ef-fects.com

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

25.4.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala