Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.2.2013 19:00

Setkání houslových generací

Houslový koncert - Jaroslav Svěcený a Julie Svěcená. Světová premiéra skladby Jaroslava Svěceného STRING PIECE FOR NEW YORK.

Unikátní a málo a málo frekventované skladby pro dvoje housle slavných skladatelů (Mozart,Vivaldi,Leclair,Bériot...) a původní kompozice Jaroslava Svěceného včetně premiéry jeho nové skladby STRINGS FOR NEW YORK.

Jaroslav Svěcený je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.
Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin.
Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko,Rusko, Brazílii, celou Evropu, Turecko, Izrael, Egypt, Alžír, Lybii, Maroko,Libanon, Jordánsko, Sýrii, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii,Pákistán, Indonésii, Thajsko, Filipíny atd.
Jaroslav Svěcený doposud natočil 44 CD s díly světových a českých autorů,za které obdržel mnoho zlatých či platinových desek. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a od té doby získal celou řadu dalších ocenění-jedno z posledních obdržel 9.prosince r.2010 na Pražském hradě,kde z rukou Václava Klause převzal Zlatou plaketu prezidenta republiky.
Je spoluzakladatelem dnes již prestižních českých festivalů-Smiřické svátky hudby(velikonoční festival ve Smiřicích u Hradce Králové), Klášterecké hudební prameny na půvabném zámku v Klášterci nad Ohří,jejichž součástí jsou i letní mezinárodní houslové kurzy, pražské Tóny Chodovské tvrze a Kocianovo Ústí, jehož součástí je mezinárodně proslulá Kocianova houslová soutěž v Ústí nad Orlicí. Na zahajovacím koncertě festivalu Pražský podzim 2006 provedl J.Svěcený ve Dvořákově síni Rudolfina se světově proslulým symfonickým orchestrem BBC Philharmonic 2.houslový koncert Bohuslava Martinů. Jelikož byl koncert živě přenášen po rozhlasových vlnách,brzy přišly zahraniční festivalové nabídky,  a tak mohl zkušenosti a kreativní nápady z těchto cest ještě aktivněji využít při rozvíjení svých koncertních a festivalových aktivit v ČR.
Svěcený je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem „VIOLINO“ představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 21. století. Zvláštní důraz klade na prezentaci a propagaci vynikajících českých mistrů 18.-21. století a dosud natočil komplet šesti CD a jednom DVD, na kterých zachycuje v různých skladbách a současně v bohatě vybavené bukletě představuje nejlepší české houslaře v evropském kontextu. V roce 2009 uspořádal s velkým mezinárodním ohlasem v pražském Obecním domě dvouměsíční výstavu SLAVNÉ EVROPSKÉ HOUSLE, jejíž součástí byly také koncerty ve Smetanově síni a koncertním klubu klasické hudby VIOLINO v Praze,jehož je také zakladatelem. U této příležitosti vydal exkluzivní česko-anglickou publikaci FAMOUS EUROPEAN VIOLINS, která na 140 detailních fotografiích zachycuje mistrovské housle čtyř staletí. V roce 2008 byl Jaroslav Svěcený jmenován soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje.
Dlouhodobá charitativní činnost je nedílnou součástí jeho umělecké práce. Již devět let je patronem Akce cihla, která pomáhá mentálně postiženým spoluobčanům. Spolupracuje s Nadačním fondem Porozumění,s NF Umění doprovázet, podporuje svými vystoupeními prestižní UNICEF, koncertoval bez nároku na honorář na řadě benefičních akcích, které pomáhaly lidem postiženým živelnými pohromami, pro nadaci manželů Václava a Livie Klausových, Ligu proti rakovině, Vizi’97 manželů Havlových atd.
Více jak dvacet let spolupracoval či spolupracuje s interprety jiných žánrů(Marta Kubišová, Rudolf Rokl, Petr Malásek, skupina Jablkoň,Radim Hladík, Vašo Patejdl, Pavel Větrovec…) na společných projektech, což považuje za nesmírně důležité pro propagaci klasické hudby mezi mladou generací. V současnosti se v této oblasti plně věnuje projektu Vivaldianno,který spoluvytváří s rockovým hudebníkem  Michalem Dvořákem( dříve legendární skupina Lucie) a dalšími interprety pěti žánrů. Multiplatinové CD Vivaldianno MMVIII a nové CD Vivaldianno MMXII  je v současnosti jedním z nejžádanějších zvukových nosičů v ČR.
V houslových šlépějích Jaroslava Svěceného kráčí velmi výrazně jeho dcera Julie (4.4.1994), která je mj. vítězkou Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v oboru housle.


Julie Svěcená je studentkou Pražské konzervatoře ve třídě profesorky Dany Vlachové, členky Českého tria. Mistrovské kurzy absolvovala u prof.Zachara Brona ve švýcarském Interlakenu, dále spolupracovala s prof.Borisem Kusnirem(Rakousko), prof.Rodney Friendem(Anglie) a prof.Stephenem Shippsem(USA).
Má za sebou již mnoho soutěžních úspěchů – je několikanásobnou vítězkou Plzeneckých housliček a Houslové soutěže Josefa Muziky v Nové Pace. V celostátní soutěži ZUŠ v Liberci zvítězila v letech 2001, 2005, 2008 v kategorii sólových houslí. Navíc r.2008 obdržela jednu z hlavních cen – Cenu primátora města Liberce za nejlepší provedení české skladby. V roce 2004 a 2007 zvítězila v Jindřichově Hradci ve stejné soutěži ZUŠ, ale v kategorii komorních souborů.
V celostátní soutěži Prague Junior Note 2008 zvítězila ve své kategorii, získala Cenu PhDr.J.Micky za mimořádnou interpretaci díla skladatele 20. století a Cenu Inter-Podia o.p.s. určenou vítězům jednotlivých kategorií.
V únoru 2010 získala 1. cenu na Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praha a je po čtyřiceti letech dalším českým houslistou, který v kategorii sólové housle tuto soutěž vyhrál. V březnu téhož roku obdržela na Mezinárodní houslové soutěži Georga Philippa Telemanna v polské Poznani 2. cenu a také zvláštní ocenění poroty – Největší osobnost soutěže.
Na Mezinárodní soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí získala během devíti let pětkrát druhou, dvakrát třetí a v květnu 2010 první cenu.
Vystupovala i mnohokrát v zahraničí.Koncertovala např. v Německu v bayreuthském Opernhausu, v jordánském Ammánu a v amfiteátru skalního města Petra.
Pravidelně vystupuje s domácími komorními orchestry – Virtuosi Pragenses a QUATTRO. Spolupracovala také se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a zlínskou, teplickou či plzeňskou filharmonií. Jako sólistka koncertovala na festivalech Rozhlasový podzim, Moravský podzim, Smiřické svátky hudby, Klášterecké hudební prameny, Kocianovo Ústí, Tóny Chodovské tvrze Praha. V roce 2010 vyšlo její první samostatné CD ,,Julie“,na kterém ve svých šestnácti letech natočila skladby J.Brahmse, P.de Sarasate, M.Ravela, O.Ševčíka, F.Ondříčka a E.Ysaÿe.

 

 

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

20.2.2013 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala