Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.2.2015 19:00

Obchod na korze

Filmový klub. Obchod na korze, režie Ján Kadár a Elmar Klos.


Promítání filmu je součástí multimediálního projektu Shoah in Us - více informací zde

Obchod na korze
Režie: Ján Kadár a Elmar Klos, 1965, 128 min.
V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (J. Kroner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (I. Kamińská). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje“. Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu…
Film je přepisem novely Past slovenského spisovatele Ladislava Grosmana, která vyšla v roce 1962 v časopise Plamen; později ji autor převedl do literárního scénáře a do knižní podoby pod názvem Obchod na korze.
Tragikomický příběh, natočený ve Filmovém studiu Barrandov režisérskou dvojicí Ján Kadár a Elmar Klos, získal mnohá domácí i zahraniční ocenění, mimo jiné Oscara za nejlepší cizojazyčný film nebo Zvláštní čestné uznání pro Jozefa Kronera a Idu Kamińskou na XVIII. MFF v Cannes 1965.

Vstup zdarma.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

10.2.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala