Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.5.2011 19:00

Rytmus v patách

České centrum New York pořádá "Rytmus v patách - Pocta Josefu Škvoreckému", večer s filmovou projekcí a s následným koncertem swingových trháků, které zazněly prostřednictvím promítnutého filmu. Snímek Rytmus v patách (2009) uvede jeho režisérka Andrea Sedláčková. Za mikrofonem se také dále objeví Vojtěch Dyk, Jan Meduna, Berenika Kohoutová, Marika Šoposká a Margareta Hruza, kteří si v tomto televizním filmu zahráli. Vstup volný.

Promítání filmu RYTMUS V PATÁCH a jazzový koncert - vystoupí EMIL VIKLICKÝ a další hudebníci

Český spisovatel Josef Škvorecký (narozený 1926) žije od roku 1968 v Kanadě, kde působil dlouhá léta jako profesor literatury na torontské universitě.

Romány a povídky tohoto světoznámého spisovatele byly přeloženy do angličtiny a dalších jazyků, autor je nositelem mnoha významných literárních cen.

Škvoreckého dílo inspiruje často film a televizi. V loňském roce byl v Praze natočen podle knihy „Povídky tenorsaxofonisty“ televizní film "Rytmus v patách".

Film se odehrává v Československu padesátých let, je to "hudební tragédie" o lásce. Hlavním hrdinou je Danny, alter ego všech románů Josefa Škvoreckého. Danny má vášeň pro krásné dívky a jazz, jenže doba téhle hudbě nepřeje. Jazz je imperialistickou zábavou, nevhodnou pro komunistickou mládež. Danny a jeho přátelé, kteří hrají společně v jazzové kapele, se snaží žít normálně v nenormálním světě, kde o osudu rozhoduje třídní původ a politická příslušnost, ve světě, který je ovládán tajnou policií a kde se i ty nejkrásnější dívky mohou stát jejími agenty.

Film měl výborné kritiky, byl představen na několika festivalech.

„Pocta Josefu Škvoreckému“ je večer s projekcí filmu a s následným koncertem swingových trháků, které ve filmu zazněly.

Písně budou zpívány naživo původními interprety a půjde o skladby české, ale  i americké. Mezinárodně uznávaný jazzman Emil Viklický, který k filmu složil mimo jiné i scénickou hudbu a původní písně nově aranžoval, je bude doprovázet piáno.

Na koncertu vystoupí známý český jazzový hudebník Emil Viklický a další jazzoví hudebníci – Petr Cancura, Greg Ritchie, a Dan Loomis.
Film uvede režisérka Andrea Sedláčková, a za mikrofonem se také objeví Vojtěch Dyk, Jan Meduna, Berenika Kohoutová, Marika Šoposká a Margareta Hruza, kteří si v tomto televizním snímku zahráli.

Místo konání:

321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

26.5.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala